حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی در پی سهمیه‌بندی بنزین و حوادث تلخی که برای کشور اتفاق افتاد،‌ از نحوه مواجهه با اعتراضات گفت.

شامگاه پنجشنبه 23 آبان، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ایران اعلام کرد از آغاز روز جمعه 24 آبان سهمیه‌بندی بنزین آغاز شده و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی 1500 تومان و هر لیتر بنزین آزاد 3 هزار تومان است. در پی این تصمیم، اعتراضاتی در گوشه و کنار جامعه اتفاق افتاد که حوادث تلخی برای کشور رقم زد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی از مبارزین برجسته پیش از انقلاب اسلامی در خصوص نحوه مواجهه مسئولین با اعتراضات اخیر گفت: مسئولین نظام بدانند که علاج واقعه را باید قبل از وقوع کنند. اما متاسفانه برخی‌ها مر تکب هر کار اشتباهی می‌شوند و تازه بعد از آن به فکر می افتند که چطور می‌توان از چاله‌ای که خود کنده اند،خارج شوند.

وی گفت: متاسفانه برخی‌ها کار دست دولت می دهند و مردم را دچار گرفتاری می‌کنند. دست کم در این مقطع، راه چاره ای به نظرم نمی رسد و مسئولان باید به پای تصمیمات اشتباه خود بسوزند و بسازند.

 

همانطور که نمی توان قیمت کالاها را با دستور کنترل کرد، نمی توان اعتراضات را نیز از اغتشاشات تفکیک کرد

حجتی کرمانی ادامه داد: متاسفانه عقلانیتی در برخی تصمیم گیری‌ها وجود ندارد و مشکل اصلی در همین است. اگر ما به صورت کامل به دین عمل می‌کردیم، این چنین نمی شد. وااسفا که نام دین را یدک می کشیم، اما دینی عمل نمی کنیم.

وی بیان کرد: متاسفانه می‌بینیم که برخی دستور می دهند «نباید قیمت ها بالا رود» مگر کنترل قیمت کالاها به دستور آنهاست؟ بی تردید، همانطور که نمی توان قیمت کالاها را با دستور کنترل کرد، نمی توان اعتراضات را نیز از اغتشاشات تفکیک کرد.

حجتی کرمانی گفت: اگر کشور با قانون اداره می شد هیچ گاه وضع به اینجا نمی رسید. این روزها، رفتار آقایان باعث عصبانیت همه دلسوزان می شود. به شخصه هیچ راهکاری برای برون رفت از وضع فعلی متصور نیستم اما باور دارم که مردم حق اعتراض دارند و این کار را انجام می دهند. حال اینکه یک عده فاسد نیز از اعتراضات سوءاستفاده می کنند متاسفانه در همه جای دنیا هست.

 

مسئولین همه اقشار مردم را در تصمیم گیری خود شریک بدانند

وی افزود: اگر حرف‌های ما تاثیرگذار بود وضع این گونه نمی شد. 40 سال است می‌گوییم که بزرگان قوم بنشینند و با هم صحبت کنند. چرا که بدون شک زمانی که اختلاف از بالا وجود داشته باشد، همین می شود. منتها آقایان وقتی اوضاع خراب می‌شود به فکر اصلاح می افتند و امیدوارم همانطور که اشاره کرده‌اند محل‌هایی برای شنیدن اعتراض مردم پیش‌بینی کنند.

حجتی کرمانی در پایان گفت: به عنوان راهکار می توانم بگویم که مسئولین باید به اشتباهاتی که مرتکب شده اند، اعتراف کرده و از همه عقلای قوم دعوت کنند تا « آشتی ملی » چنانچه پیشتر نیز گفته‌ام، اتفاق بیفتد. و همانند ابتدای انقلاب که همه گروه‌ها و جریان ها در آن حضور داشتند از همه دعوت کنند. بعد بگویند که می‌خواهند همه اقشار مردم را در تصمیم گیری خود شریک بدانند./ جماران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.