«اینترنت ناپاک» بهانه تازه؛ جدال کهنه

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 518162

ناآرامی­ های پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین دوباره محملی شد برای آنانکه خواهان محدودیت حداکثری در فضای مجازی هستند؛ مدافعان محدودیت‌های حداکثری در فضای مجازی معتقدند هر چه حضور مردم در این عرصه کمتر و کمتر باشد، به همان نسبت هزینه‌های اجتماعی و سیاسی نیز کمتر خواهد شد.

 استدلال این طیف همان است که بعد از ناآرامی‌های دی ماه 96 بارها و بارها مطرح شد. فیلتر تلگرام، ماحصل اصرار و فشار همین طیف بود. این گروه معتقدند فضای مجازی مانند خیابانی است که در آن تصادف رخ می‌دهد و به همین دلیل بهتر است از اساس نه خیابانی باشد و نه تصادف و خسارتی. در آن سو اما اکثریتی قرار دارند که معتقدند راه حل جلوگیری از تصادف، بستن خیابان نیست. کما اینکه هیچ خیابان و اتوبانی بعد از تصادف برای همیشه بسته نمی‌شود. محدودیت اخیر اینترنت در کشور تصمیم شورای امنیت کشور بود و گستره بسیار وسیعی داشت. اگرچه علاوه بر امور کلان، کسب و کارهای بسیاری تحت‌الشعاع این تصمیم قرار گرفت و صحبت از خسارت 3 هزار و 670 میلیارد تومانی طی تنها 5 روز است. اما این محدودیت به مذاق برخی‌ها خوش آمد. بر همین اساس بود که برخی از تریبون‌های مختلف خواستار تداوم این وضعیت بودند. دیروز سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با تأکید بر اینکه «قطع اینترنت از تدبیر‌های ستودنی بود» توصیه کرد: «اینترنت را بازِ باز نکنید.» احمد سالک نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا، تأکید کرد: «قطع اینترنت در زمان آشوب نقطه ضعف نیست بلکه نقطه قوتی است که می‌توان اشرار و خرابکاران را مدیریت کرد.» سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم در این باره به مهر، گفت: «فضای مجازی امروز در دنیا نقش آفرینی می‌کند و ما هم بهره‌برداری صحیح از فضای مجازی می‌کنیم و معتقدیم اینترنت در کشور ما باید اینترنت پاک باشد و این اعتقاد را با صراحت بیان می‌کنیم؛ زیرا همان‌هایی که خودشان خالق این فناوری هستند می‌گویند ما اجازه نمی‌دهیم فرزندانمان براحتی از هر نوع فناوری و هر نرم افزاری استفاده کنند و آنها این موضوع را طبقه‌بندی و مدیریت کرده‌اند. بسیج در این زمینه به نوبه خود کار می‌کند، ما در حوزه اینترنت ملی فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهیم و امیدواریم با کمک سایر دستگاه‌ها برسیم به روزی که اینترنت ملی راه‌اندازی شود و به همه نیاز‌های کشور پاسخ دهد.» در چنین شرایطی فشارها بر دولت و وزارت ارتباطات قابل درک است؛ اما خوشبختانه صبح امروز بسیاری از هموطنان مجدداً به اینترنت بین‌الملل دسترسی  پیدا کردند.
مخابرات ۱۰ روز به اینترنت کاربران اضافه کرد
مدیر عامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به قطعی ایجادشده در اینترنت بین‌الملل در کشور اعلام کرد ماندهFUP  (حجم مصرف منصفانه) مجاز مصرف‌ نشده مشتریان در ماه جاری به ماه بعد انتقال می‌یابد و همچنین ۱۰ روز به مدت اعتبار قرارداد مشتریان اینترنت پرسرعت افزوده می‌شود.

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.