تشخیص نشتی آب با روبات شناور

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 518017

پژوهشگران هلندی، روبات‌هایی به اندازه توپ گلف ابداع کرده‌اند که می‌توانند با شناور شدن در لوله‌ها، مشکلاتی از جمله نشتی را در آنها تشخیص دهند.

شاید مجموعه‌ای از روبات‌های شناور که به اندازه توپ گلف هستند، بتوانند به نقشه‌برداری از شبکه لوله‌های زیرزمینی، شناسایی نشتی لوله‌ها و انسداد آنها کمک کنند.

"پیتر بالتوس"(Peter Baltus)، پژوهشگر "دانشگاه فناوری آیندهوون"(TU/e) هلند و همکارانش، حسگرهای روباتیک کوچکی به اندازه توپ گلف ابداع کرده‌اند که می‌توانند با شناور شدن در لوله‌ها، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنند.

هر روبات، به یک ریزپردازشگر، حسگر، برد حافظه و یک باتری مجهز است. روبات‌ها این قابلیت را دارند که برای تشخیص صدا، دما، فشار، شتاب، چرخش و میادین مغناطیسی برنامه‌ریزی شوند.

حسگر برای ذخیره انرژی می‌تواند با یک تغییر ناگهانی در شرایط مانند قطع صداهای ناشی از وجود آب یا افزایش چرخش که نشانه اختلال در جریان آب هستند، فعال شود. حسگرهای روباتیک پس از فعال شدن می‌توانند میزان اندازه گیری را افزایش دهند.

بالتوس در این باره گفت: وجود نشتی در لوله‌ها، موضوع مهمی است و باید با دقت به آن توجه شود زیرا در صورت بی‌توجهی، نهایتا به حفر زمین برای تعمیر لوله‌ها می‌انجامد.

پژوهشگران قصد دارند حسگرهای شناور خود را برای نقشه‌برداری از شبکه‌ لوله‌های زیرزمینی زیر شهرها به کار ببرند. بالتوس افزود: گاهی اوقات، لوله‌ها بسیار کهنه هستند و بیش از ۵۰ سال از عمر آنها می‌گذرد اما ثبت لوله‌ها به درستی انجام نشده و یا به قدر کافی دقیق نیست.

نکته مثبت در مورد حسگرها این است که می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را بدون غیرفعال کردن شبکه و هنگام حرکت درون لوله‌ها گردآوری کنند.

بالتوس ادامه داد: غیرفعال کردن لوله‌ها و قطع آب، برای بسیاری از افراد ناراحت‌کننده و آزاردهنده خواهد بود. شاید بتوان از همین روبات‌ها برای بازرسی لوله‌کشی در کارخانه‌ها بدون غیرفعال کردن آنها استفاده کرد. با این روش، امکان صرفه‌جویی در هزینه و کاهش خطرات احتمالی نیز فراهم خواهد شد./ایسنا

بیشتر بخوانیم: تشخیص نشتی آب با هوش مصنوعی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.