راهپیمایی مردمی در شهرهای مختلف کشور

خطیب نمازجمعه تهران: اعتراض مدنی حق مردم است

سیاسی /
شناسه خبر: 517903

گروه سیاسی/ تریبون‌‏های نمازجمعه در شهرهای مختلف، به تحلیل و تفسیر اعتراضات چند روز گذشته کشور اختصاص داشت. اعتراضاتی که در پی گران شدن نرخ بنزین به آشوب و اغتشاش در برخی نقاط انجامید. محور مشترک در بیانات خطیبان جمعه هم تأکید بر جدا بودن صف معترضان واقعی از آشوبگران، برجسته‌سازی سازماندهی بودن اقدامات تخریبی و پذیرفتن اعتراض مدنی مردم بود.

در نماز جمعه تهران، آیت‎الله سیداحمد خاتمی، با بیان اینکه ملت بزرگ ایران بار دیگر هفته گذشته جلوه نقش بر آب شدن توطئه‌های دشمنان را دیدند، گفت: دشمنان به‌اعتراف خودشان سه سال برنامه‌ریزی کرده بودند و آدم‌هایشان را در خارج و داخل آموزش داده بودند. گاو شیرده ترامپ در منطقه یعنی عربستان پول‌هایش را در این آشوب‌ها خرج کرد و رسانه در اختیارشان قرار داد اما خدا توطئه‌هایشان را خنثی کرد. او به حق مردم برای اعتراض هم اشاره کرد و با بیان اینکه اصل 27 قانون اساسی بر تشکیل تجمعات چنانچه بدون حمل اسلحه و مخل مبانی اسلام نباشد تأکید کرده، گفت: هیچ‌کس با معترضان برخورد نمی‌کند اما مثل آفتاب روشن است اشرار سوار موج اعتراض شدند و حق مردم را زیرپا گذاشتند و هزاران میلیارد خسارت به این مردم زدند. قطعی اینترنت از موارد دیگر مرتبط به اعتراضات چند روز گذشته بود که اتفاقاً خاتمی از آن حمایت و خواستار تداوم آن اما به‌صورت محدودتری شد. به گزارش تسنیم، او گفت: از تدبیرهای ستودنی در این حادثه قطع اینترنت و شبکه‌های خارجی بود. اگر مسئولان می‌خواهند بدانند چقدر این اقدام مؤثر بوده باید ببینند چقدر دشمنان از قطع اینترنت ناراضی بودند. باید پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت و اینترنت بومی را راه‌‌اندازی کرد و در رابطه با شبکه‌های خارجی هم اگر بنا به باز کردن مجدد آنها است نباید کاملاً باز باشد چراکه به مردم اغتشاش و جنایت یاد می‌دادند. اگر مسئولان مربوطه در این عرصه کوتاهی کنند، در پیشگاه این مردم و خدا جوابی نخواهند داشت.
خط و نشان رئیس قوه قضائیه برای آشوبگران
رئیس قوه قضائیه هم در واکنش به اغتشاشات روزهای اخیر تأکید کرد که مجازات سختی در انتظار کسانی است که از خواسته مردم سوءاستفاده و ضمن ایجاد ناامنی اموال عمومی مردم را تخریب کردند. ابراهیم رئیسی که در گردهمایی 4 هزار و 500 نفر از اعضای بسیج دانشجویی در آستانه سالروز تشکیل بسیج دانشجویی سخنرانی می‎کرد، گفت: کسانی که در روزهای اخیر از فضا و از دغدغه مردم سوءاستفاده و در جامعه اغتشاش و ناامنی کردند، دل زن و بچه‌های مردم را لرزاندند و به اموال عمومی حمله و به اموال مردم خسارت وارد کردند بدانند مجازات سختی در انتظارشان است. امنیت کشور مهم‌ترین مسأله ما هست و تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم نسبت به امنیت کشور کوچکترین اخلالی صورت بگیرد. وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز در منطقه به‌عنوان امن‌ترین کشور شناخته می‌شود و جانفشانی شهدا و جانبازان برای حفظ امنیت این کشور پیش روی ما است و غیرممکن است اجازه دهیم کوچکترین اخلالی در امنیت مردم واقع شود و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد.
ادامه راهپیمایی حمایتی مردمی در شهرهای مختلف کشور
اما ایران همچنان صحنه راهپیمایی مردمی است. دیروز نمازگزاران تهرانی پس از پایان نماز جمعه این هفته تهران با سر دادن شعارهای «مرگ بر امریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آشوبگر» ضمن بیان انزجار خود از عاملان اغتشاشات اخیر در کشور، این اقدام را محکوم کردند. به گزارش ایسنا، در این راهپیمایی دانش‌آموزان و بسیجیان نیز حضور داشتند. همچنین در پایان نماز جمعه این هفته تهران اعلام شد که روز دوشنبه 4 آذر ساعت 9 صبح راهپیمایی در راستای محکومیت اغتشاشات اخیر در کشور در میدان امام حسین تهران برگزار خواهد شد.
دیگر شهرهای کشور هم که در اوایل هفته گذشته شاهد اعتراضاتی در پی گران شدن نرخ بنزین بودند، در چند روز پیش به صحنه راهپیمایی مردم و جدا شدن صف آنان از آشوبگران تبدیل شدند. البرز یکی از استان‎هایی بود که با بالا رفتن قیمت بنزین کم آشوب به خود ندید اما روز پنجشنبه، مردم این استان با حضور در خیابان‎ها اعتراضات خود را نسبت به رفتار اغتشاشگران نشان دادند و صف خود را از آنها جدا کردند.
هزاران نفر از مردم شیراز هم روز پنجشنبه با شرکت در راهپیمایی، رفتارهای اغتشاشگران در ناآرامی‌های اخیر این شهر را محکوم کردند. به گزارش خبرگزاری ایرنا، اقشار مختلف مردم، مسئولان استانی، نظامی، امنیتی و انتظامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این راهپیمایی حضور داشتند که با سردادن شعار از کشور و دولت حمایت کردند. راهپیمایی‌کنندگان در قطعنامه پایانی این راهپیمایی تأکید کردند از هر کوششی برای حراست از ارزش‌های انقلاب اسلامی دریغ نخواهند کرد.
مردم اصفهان از دیگر شهرهای کشور که شاهد اغتشاشات و آشوب‌هایی در پی گران شدن نرخ بنزین بود، همگام با بسیاری از دیگر مردم کشورمان، صبح پنجشنبه در میدان انقلاب تجمع کردند تا اعتراض خود را به اغتشاشگران فرصت‎طلب نشان دهند و بار دیگر به همه دنیا ثابت کنند تا همیشه پای اسلام و انقلاب با تمام وجود ایستاده‌اند. مردم اصفهان همچنین با امضای طوماری اعتراضی که توسط دانشجویان در میدان انقلاب نصب شده است این پیام را برای دنیا دارند که به گرانی‎ها معترض هستند اما هرگز با بیگانگان و اشرار در رسیدن به خواسته‏‌های بحق خود همراه نمی‎شوند.کرمان و رشت و سمنان و... هم شاهد برگزاری راهپیمایی مردمی در حمایت از امنیت کشور و محکومیت آشوب و آشوبگران بود.
آنگونه که سازمان تبلیغات اسلامی شهرهای مختلف کشور اعلام کرده‎اند، در روزهای آینده نیز شاهد راهپیمایی مردمی در اعتراض به آشوبگران خواهیم بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.