اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
سالن اصلی تئاترشهر چطور تجهیز شد؟

اعتماد به سرمایه ایرانی

اعتماد به سرمایه ایرانی
لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بازسازی کاملاً ایرانی سالن اصلی تئاتر شهر دوشنبه هفته گذشته و پس از یک سال تعمیرات بازگشایی شد. بازسازی و نوسازی تجهیزات این سالن از مهمترین اتفاقاتی بود که در این یک سال در این مجموعه افتاد؛ هرچند که زیرساخت‌های اساسی مجموعه نیز کاملاً نوسازی شدند و حالا این سالن با شکل و امکاناتی کاملاً نو آماده بهره‌برداری است.

بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر به عنوان مجموعه‌ای که 50 سال از ساختش می‌گذرد با استفاده از تکنولوژی و دانش روز دنیا انجام شد و در این سالن شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه بودیم. با توجه به قدمت بنا مشکلات زیادی در زیرساخت‌ها و تجهیزات داشتیم و نیازمند به‌روزرسانی آنها بودیم و این اتفاق در کمتر از یک سال افتاد. به‌طور مثال سن‌گردان و سایر تجهیزاتی که
15 سال بدون استفاده مانده بودند تعمیر و بازسازی شدند و اکنون قابل‌استفاده هستند. از سوی دیگر سن کنسرت این سالن از ابتدای ساخت پیش‌بینی شده اما از همان زمان از آن استفاده نشده بود. در این تعمیرات این سن تجهیز شد و حالا قابل استفاده است و برای نمایش‌های موزیکال و حتی برگزاری کنسرت در صورت تصمیم مدیریت مجموعه می‌توان از آن بهره‌برداری کرد. اهالی تئاتر و کسانی که برای تماشای نمایش‌ها به این سالن می‌آیند از این پس امکانات بهتری در اختیارشان قرار می‌گیرد. صندلی‌های این سالن تعویض شده و صندلی‌هایی مدرن‌تر برای آن در نظر گرفته شده است. البته تجهیزاتی مانند صندلی‌ها در سالن‌های دیگر تئاترشهر هم یک بار دیگر طراحی و ساخته شده‌اند. پیش از این تمام صندلی‌های مجموعه وارداتی بودند اما اکنون صندلی‌های تئاترشهر ساخت ایران هستند. البته نه فقط صندلی‌ها که تمام تجهیزاتی که در بازسازی سالن اصلی تئاترشهر مورد استفاده قرار گرفته‌اند تولید داخل و یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی است و این یکی از نقاط قوت و یکی از مهمترین نکات بازسازی این مجموعه است و می‌توانیم بگوییم اولین مجموعه فرهنگی ایرانی است که با امکانات ساخت داخل تجهیز شده است. در این یک سال حدود 5/8 میلیارد تومان برای بازسازی سالن اصلی تئاترشهر هزینه شد و اکنون این سالن مجهزترین سالن نمایش ایران است که پس از گذشت یک سال آماده شده و از این هفته برنامه‌هایی برای اجرا در آن در نظر گرفته شده است.
البته بازسازی سالن اصلی تئاترشهر تنها برنامه ما برای مجموعه‌های فرهنگی نیست. طرح‌هایی برای بازسازی یا تعمیر مجموعه‌های فرهنگی دیگر نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که در صورت تأمین اعتبار به اجرا در می‌آیند. طرح‌هایی مانند بازسازی موزه هنرهای معاصر تا به بهترین شکل و با تکنولوژی روز دنیا برای هنرمندان و هنردوستان تجهیز شوند.
 

کپی