تلاش زیر پوست شهر

اجتماعی /
شناسه خبر: 517890

ضرورت دستیابی به حمل‌ونقل عمومی موضوعی است که وجود آن از همان زمان که «طهران» برای راه‌اندازی واگن اسبی و تراموا تلاش می‌کرد، احساس می‌شد. با این تفاوت که امروز بیش از پیش می‌دانیم زندگی پرشتاب و مدرن امروز، بدون اولویت قرار دادن انسان به‌عنوان محور اصلی هر آنچه که توسعه باید برای او رخ دهد، به‌ دشواری‌ای فرساینده بدل می‌شود.

شتاب‌زدگی امروز اگر با تلاش برای گسترش تعاملات اجتماعی و ایجاد مؤلفه‌های هویتی برای تعلق خاطر به محیط زندگی همراه نباشد سلامت روان و اجتماعی در خاموشی‌ای سریع به یغما می‌رود. در این میان توسعه حمل‌ونقل عمومی یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌های جریان روان زندگی در کلانشهرهای شلوغ و پرجمعیت و حفظ انرژی، هزینه و وقت برای مردمی است که دراین گستره پرشتاب امروز بی‌تاب اندکی وقت و انرژی هستند که برای خودشان ذخیره کنند. توسعه مترو در کلانشهرها در کنار سایر مدهای حمل‌ونقل می‌تواند یکی از مهم‌ترین راهکارهایی باشد که اجرای سیاست‌های توسعه شهر را برپایه رضایت و رفاه‌ انسان‌ها پیش می‌برد.
در این راستا ضرورت احداث و توسعه متروی تهران به‌عنوان پایتخت کشورمان برای اولین مرتبه در سال 1347 و در قالب اولین طرح جامع شهری دیده شد و آنچه که امروز در چهل ‌وچهارمین سالگرد تأسیس شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) مشاهده می‌کنیم بیانگر سال‌ها تجربه اندوزی و تلاش خانواده صنعت ساخت مترو در پایتخت میهن‌مان است. ساخت و راه‌اندازی 7 خط مترو در این چهار دهه در تهران متخصصان و افراد زبده‌ای را در این صنعت برای کشورمان تعلیم داده به‌گونه‌ای که امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم متروی تهران موضوعی ملی و متخصصان آن همچون گذشته آماده انتقال آموخته‌های ارزشمندشان به سایر شهرهای کشور هستند.
اما اثرگذاری که توسعه این خطوط در کاهش آشکار آلودگی هوا و گره‌های ترافیکی و کاهش پنهان انواع بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا و نیز حفظ محیط زیست زندگی‌مان داشته دستاوردی است که سهل‌انگاری در آن را هیچ‌تلاش دیگری جبران نمی‌کند.
ممکن است از سال‌های گذشته تاکنون متناسب با تلاش‌های شبانه‌روزی خانواده بزرگ مترو در پایتخت به‌دلیل شرایط سخت تحریم‌ها و سیاستگذاری‌های ناصحیح در تخصیص بودجه مترو آنچنان که در قدر و لیاقت مردم تهران است امکان توسعه خطوط میسر نشده باشد اما یادآوری جانفشانی‌های خانواده بزرگ مترو ما را وا می‌دارد تلاش‌هایمان را برای تکمیل و توسعه خطوط با رعایت بالاترین استانداردهای جهانی دو‌چندان کنیم. روزی را با استعانت از توفیقات الهی پیش چشم داریم که در افق طرح جامع حمل‌ونقل ریلی تهران بزرگ، شبکه کامل شده و خطوط متروی تهران لااقل متکفل 10 میلیون سفر روزانه شهروندان باشد. باید بدانیم که تلاشگران مترو در زیر پوست شهر با سختی دوچندان نسبت به سال‌های گذشته فعالیت می‌کنند اما همانقدر که به همت خود برای تکمیل و توسعه خطوط جدید در قالب اتصال حلقه‌های خطوط و گسترش پوشش کامل ریلی برای شهروندان ایمان دارند، نسبت به‌ همراهی سیاست‌های کلان کشور و نگاه ویژه مسئولان برای حل مشکلات شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) در حوزه تأمین منابع مالی چشم‌امید دارند. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.