در همایش مراقبت سلامت با محوریت تأثیر مراقبت شخصی مطرح شد

ارائه خدمات مشاوره پزشکی و پرستاری در منزل با اپلیکیشن

اجتماعی /
شناسه خبر: 517887

اولین همایش مراقبت سلامت با محوریت تأثیر مراقبت شخصی با حضور علی جنتی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصغر نورالله‌زاده مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید، مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات، عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران و سیروس زینلی متخصص ژنتیک پزشکی روز پنجشنبه در سالن ایوان شمس تهران برگزار شد.

به‌گزارش «ایران» در این همایش که به منظور راه‌اندازی گجت اپلیکیشن مرکز مراقبت سلامت «سینارای» برگزار شد، مهدی نورمحمدی طراح اپلیکیشن درباره ایده راه‌اندازی این طرح توضیح داد: این گجت در حقیقت یک نوآوری در حوزه مراقبت سلامت است به این شکل که افراد از دو روش با مرکز ما ارتباط برقرار می‌کنند. یک روش مراجعه به مرکز ما از طریق اپلیکیشن است و روش دوم از طریق شماره تماس مرکز پشتیبانی ما 48476 است. در واقع مراجعه‌کنندگان ما با این دو روش با مرکز «سینارای» برای دریافت مراقبت در منزل ارتباط می‌گیرند. همچنین این اپلیکیشن امکان ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، بهیاری و همراه بیمار در منزل را فراهم می‌کند مراجعه‌کنندگان برای دریافت انواع خدمات سلامت می‌توانند با اپلیکیشن سینارای ارتباط بگیرند.
نورمحمدی در ادامه درباره روش کار با این اپلیکیشن گفت: روش کار بدین ترتیب است که افراد با مرکز سینارای ارتباط می‌گیرند سپس درخواست خدمات می‌کنند بعد از آن مرکز ما کامل بیمار را تحت پوشش قرار می‌دهد و هر گونه برنامه مراقبتی یا درمانی در اختیار بیمار قرار می‌دهد. از جمله این مراقبت‌های مشاوره‌ای مربوط به مصرف دارو، تغذیه در زمان درمان و فعالیت‌های بدنی مناسب است. همه این خدمات هنگام ارائه از سوی پشتیبان‌های مرکز مراقبت سلامت سینارای کنترل می‌شود در واقع ما به‌خاطر سهولت در امر پاسخگویی و خدمات سلامت به افراد ایده این اپلیکیشن را طراحی و اجرا کردیم.
او درباره تفاوت کار این مرکز با شرکت‌های پرستاری عنوان کرد: نکته کار اینجاست وقتی فردی از مرکز مراقبت سلامت سینارای درخواست پرستار می‌کند نمی‌داند که آیا پرستار بر بالین مریض کارش را درست انجام می‌دهد یا خیر؟ اپلیکیشن ما این امکان را فراهم می‌کند که در هنگام فعالیت پرستار موقعیت او را رصد کند و دقیقاً بگوید که پرستار در چه موقعیت مکانی قرار دارد. به گفته نورمحمدی، مرکز مراقبت سلامت سینارای بر اساس ویژگی‌های سلامتی هر فرد برنامه‌های غذایی و مراقبتی ویژه‌ای معرفی می‌کند. آنها ویژگی‌های سلامتی هر فرد را بر اساس چکاپ‌های بالینی و ژنتیکی به‌دست می‌آورند. در واقع مطالعه ژنوم هر فرد این امکان را به آنها می‌دهد که بدانند هر فرد بر اساس توالی ژنوم‌اش چه ویتامین‌هایی را جذب می‌کند، آیا حساسیت به کربوهیدرات دارد یا خیر؟ واکنش فرد به ویتامین دی چگونه است؟
او با اشاره به اینکه قیمت هر پکیج تغذیه 800 هزار تومان است، عنوان کرد: این اپلیکیشن روی گوشی‌های تلفن همراه نصب می‌شود و برای افراد سنین بالا گجت را روی مچ دست‌شان می‌بندیم که بتوانیم اطلاعات را دریافت کنیم برای اینکه بتوانیم خدمات بدهیم باید بدانیم یک فرد مسن در طول روز چقدر راه می‌رود؟ چقدر می‌خوابد؟ میزان کالری مصرفی‌اش چقدر است؟
نورمحمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 36 نفر از پکیج مراقبت سلامت سینارای خدمات دریافت کرده‌اند و نزدیک به یک سال است که از آنها مراقبت می‌کنیم، افزود: پشتیبان‌های ما از رشته‌های پیراپزشکی هستند. علاوه بر این ما با کلینیک‌ها و مراکز آزمایشگاهی و برخی بیمارستان‌ها قرارداد بستیم که هرگونه خدماتی که به مراجعه‌کنندگان ما ارائه می‌دهند گزارش خدمت را کامل به مرکز ما ارسال کنند تا بتوانیم بر اساس این گزارش به مراجعین‌مان مشاوره و خدمت ارائه دهیم.
سمانه نورمحمدی یکی دیگر از طراحان این گجت اپلیکیشن نیز گفت: مرکز مراقبت سلامت سینارای، افراد را به‌صورت فرد محور تحت مراقبت‌های پزشکی، پرستاری و مشاوره‌ای قرار می‌دهد تا ضامن سلامت آنها شود. دبیر این همایش در ادامه با اشاره به نقش خودمراقبتی گفت: نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده‌شان برای سالم زیستن، مدیریت ناخوشی‌های جزیی، مدیریت بیماری‌های مزمن و حاد، روز به روز درحال افزایش است، به گونه‌ای که طبق برآوردها ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از جنس خود مراقبتی است. «خود مراقبتی»  شامل اعمالی است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می‌دهند تا سلامت بمانند، از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند. نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کنند، بیماری‌های مزمن خود را مدیریت کنند و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کنند. او گفت: حیطه‌های خود مراقبتی شامل ارتقای سلامت، اصلاح سبک زندگی، پیشگیری از بیماری، خود ارزیابی، حفظ سلامت، مشارکت در درمان و توانبخشی است که افراد می‌توانند این موارد ذکر شده را از طریق اپلیکشین سینارای درخواست کنند.
در ادامه این همایش عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره پیشگیری از آرتروز و پوکی استخوان توضیحاتی ارائه داد. او گفت: پوکی استخوان و آرتروز یکی از بیماری‌های شایعی است که آموزش و خود مراقبتی نقش زیادی در پیشگیری از این بیماری‌ها دارد.  وی با بیان اینکه ما 50 درصد سواد سلامت لازم را برای مراقبت از خودمان نداریم؛ عنوان کرد: نقش ما در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مهم‌تر از درمان آن است چرا که پوکی استخوان در حال افزایش است به این دلیل که فعالیت فیزیکی کافی نداریم، تغذیه مناسب نداریم. او افزود: استخوان‌ها در سنین 10 تا 30 سالگی سفت می‌شوند اگر از دوران کودکی تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی کافی نداشته باشیم باید منتظر پوکی استخوان باشیم. به‌گفته این استاد دانشگاه، مصرف سیگار و کاهش مصرف لبنیات و الکل اثر منفی بر ساخت بافت استخوان دارد. گفتنی است در این همایش از دستبند سلامت و اپلیکیشن سلامت رونمایی شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.