کتاب‌های صوتی چقدر در بالابردن سرانه مطالعه اثرگذار بوده‌اند

کلمات مطالعه وسیع‌تر شده‌اند

فرهنگی /
شناسه خبر: 517600

کتاب‌هــــای صوتــــی این روزها یکی از محبوب‌ترین امکاناتی‌اند که جوان‌ها از آنها استفاده می‌کنند؛ و شاید خیلی وقت‌ها کتاب خواندن جایش را به شنیدن کتاب‌های صوتی داده باشد. علی خدایی نویسنده‌ای است که تجربه این اتفاق جدید را داشته و کتاب خودش یعنی «نزدیک داستان» را به شکل صوتی روایت کرده است.

من با اینکه راوی کتاب صوتی یکی از کتاب‌های خودم بودم اما از کتاب صوتی استفاده نمی‌کنم چون بلد نیستم و تجربه‌اش را ندارم. با توجه به سن و سالم شاید این تجربه مال من نباشد. من در دوران کاست با موسیقی دمخور شدم و اینکه در کاست یا سی‌دی چیز دیگری جز موسیقی بشنوم کمی برایم سخت است. تجربه‌ای شبیه کتاب‌های صوتی در دوران کاست هم انجام شد. کسانی مانند احمد شاملو شعر می‌خواندند و دکلمه می‌کردند. این یک حرکت بود و از آن استقبال زیادی هم شد و هنوز هم این آثار ارزش زیادی دارند. بعد این شعرخوانی وارد موسیقی شد و شاهد خواندن اشعاری مانند اشعار سهراب سپهری به‌عنوان ترانه بودیم.ما آن زمان این آثار را می‌خریدیم و گوش می‌دادیم. حالا شکلش عوض شده و به‌سمت کتاب و نمایشنامه رفته است. اسم آن تجربه‌ها را عوض کردیم و نامش شده کتاب صوتی که بسرعت دارد جایش را باز می‌کند. من خوشحالم که این امکانات جدید وجود دارد و خودم هم راوی کتاب صوتی می‌شوم اما هنوز به کتاب کاغذی اعتقاد دارم و دوست دارم چشمانم در راه خواندن کتاب کاغذی ضعیف شود و نمره چشمم بالا برود.
اما تجربه‌ای که از کتاب صوتی خودم داشتم این بود که افرادی را می‌دیدم که می‌گفتند در راه و در ماشین داستان را شنیده‌اند و دوست داشته‌اند. این روشی است که دارد جا می‌افتد و نسل تازه از آن استفاده می‌کند. نسلی که مشخصه‌های دیگرش هم تازه است و روش‌های خودش را برای زندگی دارد. مانند همه چیزهای دیگری که استفاده می‌کنند و برای ما تازه است. مانند گلدان‌های کوچک کاکتوس که تقریباً همه آنها روی میزهای کارشان دارند و ما به آنها عادت نداریم.
من محافظه‌کار شاید باید با احتیاط بگویم گوش کردن به کتاب صوتی جزو سرانه مطالعه است اما مگر سرانه مطالعه به چشم مرتبط است؟ ما باید به دانش و سواد نگاه کنیم و شاید لازم باشد در این دوره و زمانه کمی با کلمه مطالعه بازی کنیم و معانی دیگری به آن اضافه کرده و آن را وسیع‌تر کنیم. زمانی تلویزیون فقط یک جعبه بود اما الان همه کار انجام می‌دهد و معنای بزرگتری پیدا کرده است.
من به جوان‌ها و هرچه که برای زندگی دارند احترام می‌گذارم. شاید کتاب‌های صوتی یک دعوت باشند. پلی باشند به آشتی کردن با کتاب و مطالعه از طریق صوت. یادم می‌آید زمانی که وبلاگ‌نویسی تازه باب شده بود می‌پرسیدند وبلاگ‌نویسی هم جزو سرانه مطالعه است؟ الان می‌گوییم بله، جزو سرانه مطالعه است. چون می‌خوانیم. حالا کتاب‌های صوتی را هم می‌شنویم، لذت می‌بریم و تجربه کسب می‌کنیم. بهتر است کمی دایره را بزرگ‌تر کنیم که همه چیزهای خوب در آن جا شود.‌‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.