غفلت دموکرات‌ها از نقش مهم مهاجران

بین الملل /
شناسه خبر: 517593

مطالعات جدید نشان می‎دهد، مهاجرانی که طی سال‌های اخیر تبعه امریکا شده‌اند، می‌توانند نقشی کلیدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 امریکا داشته باشند. مطابق آمارها در ایالات کلیدی جورجیا، آریزونا و میشیگان، هزاران هزار مهاجر که حق رأی قانونی دارند، زندگی می‎کنند و می‌توانند با آرای خود سرنوشت دونالد‌ ترامپ را مشخص کنند.

گزارشی که از سوی تام وونگ استاد دانشگاه سن‌دیه‌گوی امریکا و نورا صدیق تحلیلگر اجتماعی ساکن این کشور صورت گرفته، نشان می‌دهد که فقط در ایالت جنوبی جورجیا که 440 هزار مهاجر سیاهپوست زندگی می‎کنند و به‌تدریج شهروند امریکا شده‌اند، حق رأی دارند. این در حالی است که ترامپ در انتخابات 2016 با کسب تنها 200 هزار رأی بیش از هیلاری این ایالت را فتح کرد. در آریزونا هم بیش از 300 هزار مهاجر صاحب حق رأی سکونت دارند. ترامپ سه سال پیش در این ایالت هم با جمع‌آوری 100 هزار رأی پیشتازی کرد. در ‌میشیگان نیز 64 هزار مهاجر صاحب حق‌ رأی زندگی می‎کنند. ترامپ در انتخابات سال 2016 با 10 هزار رأی بیش از هیلاری کلینتون در این منطقه هم پیشتازی کرد.
نهاد «پیشتازان جدید امریکا» که در تدوین این گزارش سهم مهمی داشته است اعتقاد دارد امکان ندارد نتیجه نهایی انتخابات امریکا بدون لحاظ کردن آرای مهاجران به‌درستی برآورد و ریشه‌یابی شود. سایو بوژوانی یکی از سران این سازمان می‌گوید: «شک نکنید که آرای اتباع خارجی اسکان یافته در امریکا و بویژه در ایالت‌هایی مثل فلوریدا و پنسیلوانیا نقش و سهمی عمده در ترسیم سرنوشت انتخابات سال 2020 خواهند داشت.» از همین رو او معتقد است: «باید آنها را به‌درستی به‌ حرکت درآورد و به‌ آنان خط فکری داد. هرچند که نحوه تحرک بخشیدن به مهاجرانی هم که تا این‌ لحظه حق رأی ندارند بسیار پراهمیت است. البته روند ثبت‌نام این افراد و پروسه تشخیص هویت و تعیین آرای آنها کار سخت و زمانبری است و باید ارتباط‌های زیادی را برقرار کرد. این چیزی است که به‌رغم پرزحمت و دردسر ساز بودن، جناح‌های سیاسی حاضر در صحنه باید به اهمیت آن معترف و در زمینه اجرای آن مصمم باشند.»
به‌رغم اهمیت مورد بحث شواهد نشان می‌دهد نه ترامپ که گرفتار معضل استیضاح در مجلس نمایندگان امریکا است و نه رقبای او در حزب دموکرات که به‌سبب نداشتن آرای کافی فقط مشغول تقویت موضع ضعیف خود هستند، وقتی برای پرداختن به مبحث مهاجران ندارند و تاکنون نیز کاری در این خصوص نکرده‎اند تا شاید به روند صاحب حق رأی شدن مهاجران تثبیت نشده سرعت بخشند. استرید سیلوا که مدیر نهادی غیرانتفاعی به‌نام «رویای بزرگ نوادا» است، می‌گوید: «در سال 2016 خیلی تلاش شد تا روند شهروند شدن مهاجران بلاتکلیف سرعت گیرد و آنها بتوانند در جریان انتخابات ریاست جمهوری امریکا ایفای نقش کنند، اما این کار در تمام ایالات انجام نشد. امسال نیز دموکرات‌ها ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند چیزی فراتر از رتق‌ و فتق امور داخلی خود را انجام بدهند و ترامپ هم ابتدا باید تیرهای شلیک شده به‌سمت خود را که هدف‌شان ساقط‌ کردن وی از پست ریاست‌جمهوری قبل از انتخابات نهایی سال بعد است، بی‌اثر کنند. این در حالی است که طبق برآوردهای ما آرای مهاجران در ایالات کلیدی امریکا و بویژه فلوریدا، میشیگان و پنسیلوانیا بیش از آنکه به سود ترامپ باشد، به‌ سود دموکرات‌هاست و اسباب حیرت و افسوس‌ است که آنها چنان سر درکار خود دارند و مشغول آرایش‌های جدید درون حزبی هستند که از این نیروی بزرگ بالقوه و موجود غافل مانده‌اند.»
*‌منبع: Politico

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.