مدیر بنیاد «رند پال» افشا کرد

نقشه ترامپ برای اعتراض‌های ایران

سیاسی /
شناسه خبر: 517580

گروه سیاسی/ افشاگری‌ها و گزارش‌ها از برنامه‌ریزی و نقش‌آفرینی دولت امریکا برای به آشوب کشاندن اعتراض‌‌های چند روز اخیر ایران حکایت دارد.

در یکی از این افشاگری‌ها «دنیل مک‌آدامز»، مدیرعامل اندیشکده «رند پال» که فرزند سناتورش از نزدیک‌ترین افراد به رئیس جمهوری امریکا است، در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه «آر. تی» گفت: دولت ترامپ از طریق «مرکز مأموریت ایران» در سازمان «سی. آی. ای» به رهبری فردی به نام  مایکل دی آندریا موسوم به «آیت‌الله مایک» در اعتراض‌های چند روز اخیر ایران نقش بازی کرد. او اذعان کرد که هدف آیت‌الله مایک تغییر رژیم ایران با کمک سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و گروه‌های تجزیه‌طلب بوده است.
مک آدامز در پاسخ این سؤال مجری که «آیا فکر می‌کنید که ناآرامی ایران فقط برای تخلیه خشم مردم است یا ادامه خواهد داشت؟»، گفت: این گونه ناآرامی‌ها بیشتر کار مرکز مأموریت [برای سرنگونی رژیم] ایران است که توسط دولت ترامپ سال گذشته آغاز به کار کرد و مایکل دی آندریا مدیر آن  مأمور سازمان سیا است.
او با یادآوری اینکه مایک مسلمان شده است ولی‌ نفرت غریزی عمیقی درباره ایران دارد، افزود: به او گفته شد هر کاری که لازم است انجام  دهد تا ایران را بی‌ ثبات ‌و رژیم آن را سرنگون کند.
مدیر بنیاد رندپال ادامه داد: یکسال و نیم پیش هم ناآرامی در ایران وجود داشت، و حالا هم فکر می‌کنیم که این ناآرامی‌ها نتیجه افزایش قیمت بنزین است. خیر، طرح‌های [سیاست] بی‌ ثبات کردن [کشور‌های] گوناگون است که از هنگ‌کنگ تا اوکراین و ایران می‌بینیم و این [ناآرامی‌ها نتیجه] کوشش برای سرنگونی یک دولت دیگر [دولت ایران] است.
او درباره چگونگی انجام این عملیات در ایران افزود: آنها با برخی‌ از مردم داخل ایران کار می‌کنند. آنها با اقلیت‌های قومی [تجزیه‌طلبان] و مذهبی‌ کار می‌کنند. آنها سازمان مجاهدین (منافقین) را دارند که به عنوان مأمور امریکا به داخل ایران می‌روند و جاهای مختلف را منفجر می‌کنند و مردم را به قتل می‌رسانند. یکبار دیگر ما خود را متحد کسانی کرده‌ایم [مجاهدین و تجزیه‌طلبان] که به طور مطلق بد هستند، فقط برای اینکه می‌خواهیم رژیم ایران را سرنگون کنیم، ولی‌ [این گونه عملیات] همیشه با آشوب پایان می‌یابند.
جز این افشاگری سخنان «ریچارد گرنل» سفیر امریکا در آلمان  نیز تأییدی بر مداخله امریکا در وقایع اخیر است. به گزارش ایسنا، گرنل در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «ما صدای مردم ایران را می‌شنویم. ما مشکلات را درک می‌کنیم اما در حال حاضر نمی‌توانیم جزئیات بیشتری از آنچه تاکنون انجام داده‌ایم، منتشر کنیم. اما بدانید که صدا و خواسته شما را واضح و شفاف ‌می‌شنویم.» این توئیت چند روز بعد از اظهارات مداخله‌جویانه‌ای است که او درباره توانایی فنی  کشورش برای برقراری اینترنت در ایران مطرح کرده بود؛ مواضعی که دیروز در اظهارات مداخله جویانه برایان هوک نماینده ویژه امریکا در امور ایران تکرار شد. هوک در ویدئویی که در صفحه توئیتر وزارت امور خارجه امریکا منتشر شد، درباره اعتراضات چند روز اخیر در برخی شهرها در ایران، مدعی شد: «امریکا صدای شما را می‌شنود و ما از مبارزه شما برای آینده‌ای بهتر حمایت می‌کنیم. ما قویاً، خشونت حکومت ایران را محکوم می‌کنیم.» مواضعی که حتی گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت بر صادقانه نبودن‌شان تأکید دارد.
ایندیپندنت در گزارشی با بررسی اعتراضات اخیر در برخی شهرهای کشورمان نوشت: «وقتی دولت ترامپ می‌گوید از مردم ایران حمایت می‌کند، صداقت ندارد چراکه تحریم‌های واشنگتن دلیل وضعیت اقتصادی کنونی ایران است.» به گزارش ایسنا، روزنامه ایندیپندنت در گزارش خود نوشت که با شکل‌گیری برخی اعتراضات در ایران طی روزهای گذشته دولت امریکا اعلام کرده است که این شرایط نتیجه افزایش بهای بنزین است اما حقیقت این است که سهم امریکا در به وجود آمدن این بحران اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد. این گزارش با اشاره به تأثیر تحریم‌های امریکا بر وضعیت اقتصادی مردم ایران از قول «سارا لی ویتسون» سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر نوشت: «اگر مایک پمپئو به‌طور واقعی خواهان کمک به مردم ایران است، می‌تواند برای رفع تحریم‌ها قدم بردارد که بر اقتصاد و سلامت مردم ایران تأثیر گذاشته است.»

سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد

در واکنش به دخالت‌های امریکا در امور داخلی ایران، سفیر سوئیس در ایران - به عنوان حافظ منافع ایالات متحده امریکا - دیروز به وزارت امور خارجه احضار شد. به گزارش ایسنا، «ارکوس لایتنر» سفیر سوئیس در ایران - به عنوان حافظ منافع ایالات متحده امریکا - دیروز به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به دخالت‌های امریکا در امور داخلی ایران به وی ابلاغ شد.
این احضار پس از آن انجام شد که کاخ سفید و مقامات مختلف امریکایی از جمله وزیر خارجه، سخنگوی وزارت خارجه و نماینده ویژه کاخ سفید در امور ایران با استقبال از ایجاد برخی خشونت‌ها در چند روز اخیر در ایران با صدور بیانیه‌های مجزا رسماً از این آشوب‌ها اعلام حمایت کرده بودند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.