پنج رویداد جهان

بین الملل /
شناسه خبر: 517569

 

یک دلار حقوق برای یک هفته کار

روزهای یکشنبه برای اغلب دانش‎آموزان آفریقایی روز تعطیلی و رفتن به کلیسا است. اما برای کودکانی مثل «تاپیوا»ی 9 ساله در موزامبیک روز شروع کار است. «تاپیوا» تنها هفت سال داشت که والدینش درگذشتند و او مجبور شد به همراه مادربزرگ فرتوتش شروع به‌کار کند تا غذایی برای خوردن داشته باشند. آنها در مزرعه نیشکری کار می‎کنند که هر کدام از ساقه‎های نیشکر آن دو برابر قد و قامت «تاپیوا» ارتفاع دارند. او و مادربزرگش هر کدام برای یک هفته کار در این مزرعه تنها یک دلار حقوق می‎گیرند.
 
---
استعفا به‌خاطر اخراج دانشجوی نابینا
رئیس اتحادیه آکسفورد، از زیر مجموعه‎های دانشگاه آکسفورد، بعد از اینکه مأموران امنیتی یک دانشجوی نابینا را به‌زور از یک جلسه مناظره بیرون کردند، استعفا کرد. «ابنزر عزامتی» دانشجویی بود که ماه پیش در یک جلسه مناظره حضور داشت. او به دلایل شخصی در وسط مناظره از محل آن خارج شد. اما وقتی خواست دوباره به مناظره بازگردد، مأموران امنیتی به‌زور او را از جلسه خارج کردند. «برندان مک گرت»، رئیس اتحادیه آکسفورد، امروز در بیانیه‎ای خبر داد، استعفای خود را تقدیم رئیس دانشگاه کرده‎است  زیرا معتقد است، رئیس هر بخشی باید مطمئن باشد، افرادی که زیر مجموعه او هستند، در رضایت و شادی به سر می‎برند. او گفت: من مسئولیت آنچه را که رخ داده، می‎پذیرم و بنابراین استعفا می‎دهم.
 
---
خطرناک‎ترین کشورها برای سفر
مؤسسه «اینترنشنال اس او اس» خطرناک‌ترین کشورها برای گردشگران در سال 2020 را معرفی کرد. در این فهرست لیبی و سومالی در بالای جدول قرار دارند. سودان جنوبی، گینه، لیبریا، جمهوری آفریقای مرکزی، سیرالئون، نیجر و اریتره دیگر کشورهایی هستند که این مؤسسه سفر به آنها را خطرناک دانسته است. کارشناسان این مؤسسه برای خطرناک معرفی کردن کشورها سه عامل کمک‌های پزشکی، امنیت شخصی و خطرات جاده‌ای را لحاظ کرده‎بودند.
 
---
روهینگیایی‌های فراموش شده
محمد عمران، آواره روهینگیایی بعد از اینکه به‌دنبال حملات بودائیان آواره شد، به بنگلادش رفت و 4 هزار و 700 دلار داد تا برایش پاسپورتی جعلی درست کنند و به مالزی برود. او اکنون در مالزی زندگی و کار می‌کند. اما تمام درآمد خود را منهای اندکی که برای غذا و اجاره مسکن نیاز دارد، برای خواهرش در کمپی در بنگلادش می‎فرستد. او می‎گوید جهان، روهینگیایی‎ها را فراموش کرده‎است.
 
 
---
خانه هیتلر پاسگاه پلیس می‎شود
خانه‎ای سه‎طبقه نبش یکی از خیابان‎های شهر برانو در اتریش وجود دارد که همواره محل منازعه دولت و نئونازیست‎ها بوده‎است. این خانه، خانه‎ای است که 130 سال قبل، 20 آوریل 1889 آدولف هیتلر در آن متولد شد. دولت اتریش معتقد است این خانه می‎تواند تبدیل به زیارتگاهی برای نئونازیست‎هایی شود که در حال قدرت‎گیری هستند. در سال 2016 دولت توانست کنترل این خانه را به دست بگیرد و آن را از صاحب کنونی آن اجاره کند. دولت در این مدت در صدد آن بود که به نحوی این خانه را از وضعیت فعلی که به‌عنوان خانه آدلف هیتلر شناخته می‎شود، خارج کند. آنها در نهایت تصمیم گرفتند خانه را تبدیل به پاسگاه پلیس کنند که بتوانند مانع از حضور نئونازیست‎ها در اطراف آن شوند.
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.