«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه در ادامه اتهامات ضد ایرانی خود بار دیگر مدعی شد که در حمله چندماه پیش به تاسیسات نفتی آرامکو از سلاح های ایرانی استفاده شده است.

به گزارش شبکه خبری العربیه، پادشاه سعودی در سخنرانی سالانه خود در مجلس شورای مشورتی این کشور مدعی شد که عربستان به تلاش های خود برای نجات یمن ادامه می دهد در حالی که ایران چندین دهه است که در امور همسایگانش دخالت می کند.

وی ادعا کرد: عربستان و بسیاری از کشورها از سیاست ها و اقدامات نظام ایرانی رنج می برند.

شاه سعودی در حالی مدعی کمک به یمن شده که این کشور در قالبی ائتلافی بیش از چهار سال است یمن را محاصره کرده و با حملات پی در پی به این کشور همه زیرساخت های آن را نابود کرده است. نتیجه جنگ سعودی علیه یمن کشته یا زخمی یا آواره شدن هزاران یمنی است.

ملک سلمان با این ادعا که در حملات به تاسیسات نفتی آرامکو از سلاح های ایرانی استفاده شده است، افزود: عربستان به عادت همیشگی خود با چنین اقدامات بزدلانه ای مقابله کرد.

نیروهای انصار الله یمن در واکنش به محاصره این کشور و تداوم حملات ائتلاف سعودی، در ۲۳ شهریورماه دو میدان نفتی خریص و بقیق وابسته به آرامکو را هدف قرار دادند که در اثر آن تولید عربستان به نصف کاهش یافت. 

مقامات سعودی در حالی ایران را متهم می کنند که تاکنون دلایلی دال بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو ارائه نکرده اند.

شاه سعودی افزود: این حملات تاثیری بر روند توسعه کشور و زندگی شهروندان نداشت.

وی در ادامه افزود: هدف از سیاست های نفتی عربستان ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت و حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

ملک سلمان همچنین اذعان کرد: عربستان ۲۸۶ مرتبه با موشک بالستیک و ۲۸۹ مرتبه با پهپاد هدف حمله قرار گرفت اما می کوشد تا به راه حلی در یمن دست یابد. عربستان امیدوار است که توافق ریاض بابی برای آغاز گفت و گوهای صلح باشد.

وی درباره در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما تلاش می کنیم با اجرای طرح های توسعه ای فرصت های اقتصادی جدیدی خلق کنیم./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.