روباتی که انسان ها را تحقیر می کند

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 517518

پژوهشگران "دانشگاه کارنگی ملون"، نوعی روبات ارائه داده‌اند که می‌تواند مانند انسان‌ها، جملات تحقیرآمیز بگوید.

تحقیر کردن و صحبت در مورد نکات منفی، به ابزاری کارآمد در ورزش‌ها، بازی‌ها و اهداف رقابتی برای برخی افراد تبدیل شده است. ایده بسیاری از افراد این است که صحبت‌های تحقیرآمیز فقط میان دو انسان صورت می‌گیرند اما پژوهشگران "دانشگاه کارنگی ملون" (CMU) با ارائه یک فناوری جدید، این ایده را نقض کرده‌اند. آنها روباتی ارائه داده‌اند که پس از برنامه‌ریزی می‌تواند مانند انسان‌ها، سخنان تحقیرآمیز بگوید.

این روبات، یکی از روبات‌های خودکار موسوم به "پپر"(Pepper) است که به شرکت "سافت‌بانک"(Softbank) تعلق دارد و تاکنون برای اهداف بسیاری از جمله پاسخ به سوالات در موزه یا راهنمایی مسافران در فرودگاه به کار گرفته شده است. این روبات پس از برنامه‌ریزی توانست جملاتی مانند "باید بگویم که تو بازیکن بسیار بدی هستی" یا "بازی تو در مسابقه، خجالت‌آور بود" را بگوید.

جملات پپر طی آزمایش صورت گرفته روی انسان‌ها، نتایج امیدوارکننده‌ای به همراه نداشت. پژوهشگران، پپر را روی ۴۰ شرکت‌کننده آزمایش کردند که می‌دانستند روبات برای گفتن جملات تحقیرآمیز برنامه‌ریزی شده است. نتایج آزمایش نشان داد که شرکت‌کنندگان، با وجود صحبت‌های پپر هم بهبودی در بازی نداشته‌اند.

این پژوهش نشان داد که صحبت‌های تحقیرآمیز رباتی مانند پپر، لزوما نتیجه مثبتی ندارند. همچنین، این پژوهش ثابت می‌کند که ممکن است روزی روبات‌ها و یا حتی دستیارهای صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی بتوانند عملکرد انسان‌ها را داشته باشند و بر تصمیم‌گیری و سلامت روحی آنها اثر بگذارند.

از سوی دیگر، این امکان وجود دارد که ربات‌ها با پاسخ به نظرات یا سوالات انسان‌ها، واقعا برای بهبود سلامت روانی آنها مفید باشند و نهایتا با گفتن جملات تشویق‌آمیز، به همراهان خوبی برای انسان‌ها تبدیل شوند.

با وجود همه این نکات مثبت، اگر دستیار شخصی یا هوش مصنوعی خودکار، به سوی اهدافی حرکت کنند که خلاف منافع انسان هستند، احتمال سوء استفاده از نتایج این پژوهش نیز وجود خواهد داشت. برای مثال تصور کنید که یک روبات دستیار خرید در فروشگاه، طوری برنامه‌ریزی شود که مشتریان را به سوی خرید کالاهای گران‌تر هدایت کند و احساس ناخوشایندی را در مورد خرید کالاهای ارزان‌تر به آنها انتقال دهد.

نهایتا می‌توان گفت که شاید نحوه پاسخ یک روبات یا سیستم هوش مصنوعی به انسان و همچنین احساسات و عبارات مورد استفاده آن بتوانند بسیار مهم‌تر از دقت در درک و بازخورد آن باشند.

این پژوهش، در نشست بین‌المللی "IEEE" ارائه شد./ایسنا

بیشتر بخوانیم:تقویت مهارت های اجتماعی در کودکان با روبات "کودی "

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.