اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
شیراز پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران ‌‌و مرکز استان فارس است

شعر و شهود‌

شعر و شهود‌
صالح تسبیحی

هفته اول فروردین امسال بود که سیل بنیان‌کن دردناکی آمد و خیلی جاها را آب برد. در یکی از فیلم‌هایی که همه جا پخش شده بود نشان داده می‌شد به‌دلیل پرکردن سیل‌بند ورودی شهر توسط پیمانکارهای شهری، آب قدرتمندی از دروازه‌قرآن رد می‌شد و از جلوی آرامگاه خواجوی کرمانی می‌گذشت.

من اما با این تصویر نه چندان خوشایند خوابی در ذهنم زنده شد که سالهای سال بهشکل تکراری میدیدم و این خواب بهعنوان درمان، وقتهایی که تلخیهای زندگی زیاد میشد پشت پلکهایم حاضر میشد و کمی از رنج درونم را میشست. خواب این بود که پلههای متعدد دروازهقرآن را میدیدم و همه جا سفید بود، سنگها سفید و نور سفیدی میتابید و آب گوارایی (برخلاف سیل گل آلود) از زیر پایمان رد میشد و ماهیهای بلوری از دروازه قرآن میگذشتند و از لای پای آدمها میلغزیدند و نور میشدند و در آب سر میخوردند.

این بود که برای بار هزارم یادم آمد و اثباتم شد شیراز، برای بسیاری از ما ایرانیان حکم بهشت دارد و روح بخش و نجاتبخش و خیالآفرین است. شیراز حافظ، شیراز گلگشت و شیراز آبرکن آباد، شیراز سعدی پاکزاد بزرگ، هنوز در بهار، بهلطف آرامش و مهر مردمش همان است که بود.

شیراز بهار یک تجربه است. بهار نارنجهای تازه شهر را برداشتهاند و بردهاند روی ابرها. و گرمای مطبوع بهاری یا خنکای پاییزیاش مانند غزلهای عاشقانه سعدی، جزو تجربههای بیمانند مسافرت در ایران است. شیراز شهر شعر است و ادب فارسی، با این حال بازار شیراز بهعنوان یکی از بازارهای مسقف تاریخی، مملو از فرش و ادویه و حجرهها و تیمچههاییاست که گشتن در آنها تو را میبرد به دل تاریخ.  شیشههای رنگی «مسجد نصیرالملک» جان دار و رنگارنگ و معماری مسجد استادانهترین معماریهاست. گذشته از روح بلند شعر و نثر فارسی، گذشته از «روزبهان» که مانند ابر روی شهر در حرکت است، آثار باستانی تاریخی فراوان و معروف شیراز یکی از یکی دیدنیتر اما «نقش رستم» با ساختار عجیب جلیپا و انتخاب محل گورهایی که شاهان هخامنشی را در آن دفن کردهاند و قدرت ناپیدای اوراد و عود و روغن و عبادتگاه باستانی منحصربفردش عجیبترین بنای پیرامونی شیراز میتواند باشد. اینگورستان باشکوه و تکیهها، تنها آثار باستانی خالص برای تماشا نیستند. کارکرد مرگامرگ آنها باعث شده است جهان بینی اشراقی ایرانیان در سنگینترین حالت خود همهجای بنا موج بزند و وقتی از نقش رستم برمیگردی، اگراهل دقت باشی حتم بدان از خودت میپرسی چه بود و چرا بود و چه شد.

جای خالی نوازندگان خیابانی

آرامگاه حافظ توسط یک معمار فرانسوی ساخته شد. اما از آنجایی که هر بنا تنها به خشت و سیماناش نیست که جان میگیرد، میلیونها مشتاق شعر و معنویتی که در ادبیات فارسی هست به این محوطه و آرامگاه جان اعلایی بخشیدهاند. آرامگاه در یکی از بهترین نقطههای شهر واقع شده و هوای روحبخشش در کنار کلمات حافظ هر جانی را تازه میکند. این است که شهرداری چند سال پیش تصمیم گرفت خیابان مجاور آرامگاه را سنگفرش کند تا آدمها از راه رفتن و ورود به صحن لذت بیشتری ببرند. طبعاً اهل موسیقی و نوازندگان خیابانی، عمدتاً جوانترها، حافظ را مأمن خوبی دانستند و به آنجا آمدند و شبهای شیراز در این خیابان خوب زیباتر شده بود و در آرامش، آهنگی به آسمان بود و شعر خوانده میشد و کسی به کسی نبود که مشکلی باشد و بدی و زشتیهم در کار نبود. اما یک وقتی، بیهیچ توضیحی، این شب گردی آرام بیضرر جمع شد و بساط نوازندگان جوان خیابانی را جمع کردند. موسیقی خیابانی جزو هویت شهر است و هیچ ضرری ندارد. کاش آنها که دستور به جمع دادهاند، دست از این بدخواهی بردارند و بگذارند روح حافظ همچنان بر شهر و خیابانهای شیراز سایهانداز شود.

شکرپلو   بخورید

وقتی به شیراز رفتهای و از شکرپلوی شیرازی غافل شوی، انگار هیچ ندیده و نخوردهای و آشپزی شیرازی را فراموش کرده باشی، ضرر در ضرر کردهای. رستوران برنتین شیراز یکی از رستورانهای قدیمی با فرهنگ است که گردانندگانش موفق شدهاند بعد از سالها هنوز کیفیت عالی غذای خود را حفظ کنند. این رستوران هم غذاهای ایرانی دارد و هم غذاهای فرنگی و در هر دو، ناهار خوب بعد از یک گردش مفصل را میتوان آزمود و کیف کرد و از شیراز رفتن خوشحالتر شد.‌/ایران جمعه

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.