مادرزادترین شاعر ایران

فرهنگی /
شناسه خبر: 517278

امروز چهاردهمین سالگرد درگذشت منوچهر آتشی است. شاعر بوشهری که بسیاری او را با این شعر می‌شناسند: «اسب سفید وحشی با نعل نقره‌وار....بس قصه‌ها نوشته به طومار جاده‌ها.» از این شاعر، مترجم و روزنامه‌نگار تا به امروز مجموعه شعرهایی همچون«آهنگ دیگر» ، «وصف گل سوری» ، «خلیج و خزر» و «حادثه در بامداد» در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

منوچهر آتشی را از نظر اقلیم‌شناسی می‌شود نماینده شعر جنوب ایران دانست اما اینطور می‌شود گفت که آتشی شاخص‌ترین شاعری است که از جنوب ایران به تاریخ شعر ایران اضافه شد و در واقع بلندمرتبه‌ترین شاعری است که شعر جنوب ایران به خودش دید.
او در استفاده از مسائل اقلیمی در شعرش همطراز نیما یوشیج است با این تفاوت که جنبه حماسی شعرش فراتر از شعر نیماست. آنچه از پرنده و آسمان و درختان جنوب در شعر منوچهر می‌بینید تنها ویژگی‌های جنوب نیست. شعر او حالت حماسی و اجتماعی هم دارد. وقتی از جنوب دور شد در حوزه اقلیم‌گرایی نماند و برخلاف تصور خیلی‌ها در بسیاری از عرصه‌ها دانش و سواد داشت.
منوچهر آتشی تنها شاعری است که در ایران قبل از 30 سالگی چهره شد. زمانی که در سن 27 سالگی کتاب «آهنگ دیگر» او توسط انتشارات زمان چاپ شد. کم پیش می‌آید که شاعری در این سن و با چاپ اولین کتابش چهره شود. آن هم شاعری که مرکز‌نشین نیست.
او جزو معدود شاعرانی است که حتی بهتر از شاگردان بلافصل نیما مانند اخوان‌ثالت، احمد شاملو و سیاوش کسرایی محضر نیما را درک کرد.
بسیاری از شاعران را دیده‌ام ولی صادق‌تر و شاعرتر از منوچهر آتشی ندیدم و البته گشاده‌جان‌تر از او. هیچ‌کس را ندیدم که مانند او اینقدر کودکی داشته باشد و اینقدر شاعر و گشاده‌جان باشد. آتشی شاعری است که کمترین تنگ‌نظری و بخل و حسادت در کارش نبود. او بر گردن شعر معاصر حق زیادی دارد چون بسیاری از شاعران را معرفی کرد. او به شاعرانی بها می‌داد که از روی دست خودش نمی‌نوشتند و مانند بعضی شاعران نبود که خودشان را تکثیر می‌کنند. البته رسوخ در شعرش بسیار سخت بود چون شعری استخوان‌دار و منحصربه‌فرد داشت. شعرش دم‌دستی نبود و غیر از شعر نوشتن هم کاری بلد نبود.
منوچهر آتشی بسیار ارزنده‌تر از چیزی بود که امروزه بررسی می‌شود اما خوب دیده نشد. شاعر بود و خیلی هم شاعر بود اما مورد بی‌مهری قرار گرفت. حتی در دهه درخشان 40 و دوره طلایی شعر معاصر ایران. با این حال به نظر من او متخیل و خیال‌انگیزترین و مادرزادترین شاعر ایران است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.