اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

انبارکتاب های ممنوعه و قاچاق در خیابان قزوین کشف شد

انبارکتاب های ممنوعه و قاچاق در خیابان قزوین کشف شد

هفته گذشته یک چاپخانه بزرگ در خیابان قزوین تهران که مکانی برای انتشار کتاب‌های قاچاق بود شناسایی و نسخه‌های متعدد کتاب‌هایی که اخیرا لغو مجوز شده‌اند،‌ شناسایی شد، کتاب‌هایی بالغ بر ۴۷ هزار عنوان به ارزش دو میلیارد.

کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مولفان که چند سالی است در راستای مبارزه با قاچاق کتاب فعالیت می‌کند،‌ در هفته گذشته با همکاری  پلیس امنیت تهران بزرگ اقدام به شناسایی و کشف یک باند دیگر قاچاقچیان کتاب کرده است.

سرکرده این باند که پیش از این نیز از قاچاقچیان بزرگ کتاب بوده است، در شعبه ۱۰۵۹ دادسرای استان تهران پرونده داشته و به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این فرد پیش از این اقدام به چاپ غیرقانونی کتاب‌های انتشارات ققنوس و چند ناشر دیگر کرده بود. اما پس از آزادی دوباره اقدامات خود را از سر گرفته است.

بنا به گفته یکی از اعضای کارگروه مبارزه با قاچاق کتاب این فرد در یک چاپخانه بزرگ در خیابان قزوین تهران شناسایی شد که پس از بازجویی‌ها از این چاپخانه انبار وی نیز شناسایی شد،‌ در مجموع ۴۷ هزار عنوان کتاب قاچاق در این چاپخانه و انبار کشف شده شناسایی و جمع‌آوری شد.

وی ادامه داد:‌ نکته جالب اینکه در میان کتاب‌های شناسایی شده از این انبار و چاپخانه‌، نسخه‌های قاچاق کتاب‌هایی که اخیراً لغو مجوز شده و انتشار آن‌ها غیرقانونی اعلام شده است،‌ به وفور به چشم می‌خورد. کتاب‌های نوح‌هراری‌، الیف شافاک و ...

ارزش ریالی کتاب‌های کشف شده بالغ بر ۲ میلیارد ریال برآورد شده است که این کتاب‌ها برای بررسی بیشتر در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نگهداری می‌شود.

شناسایی انبار جدید کتاب‌های قاچاق در هفته کتاب در حالی اتفاق افتاده است که هومان حسن‌پور در نشست خبری خود در هفته جاری از کنترل قاچاق کتاب خبر داده و گفته بود که ۸۰ درصد قاچاقچیان کتاب از رده خارج شده‌اند./تسنیم

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.