مجلسی‌ها به دنبال جلسه مشترک با سران قوا

لاریجانی: نمایندگان از مسیر ترسیم شده رهبری تبعیت می‌کنند

سیاسی /
شناسه خبر: 516960

گروه سیاسی/ نمایندگان مجلس در مورد قیمت بنزین خواسته تازه‌ای دارند؛ تشریح روند تصمیم‌گیری و دلایل این تصمیم توسط سران سه قوه. فراکسیون امید برای این موضوع نامه‌ای رسمی به علی لاریجانی نوشته و نمایندگان دو طیف دیگر هم به طور جسته و گریخته همین حرف را تکرار می‌کنند.

مجلسی‌ها از همان اولین دقایق اعلام تصمیم شورای عالی اقتصادی سران سه قوه برای افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین، مقابل این کار با گارد مخالف وارد شدند. کار به آنجا رسید که حتی ظرف کمتر از چند ساعت سه طرح دوفوریتی و سه فوریتی در مجلس برای بازگشت وضعیت عرضه بنزین به روال سابق کلید خورد. طرح‌هایی که قرار بود در دستورکار روز یکشنبه مجلس باشد اما اعلام نظر رهبری در تأیید مصوبه سران سه قوه عملاً به مسکوت گذاشته شدن این طرح‌ها انجامید. مسکوت ماندن این طرح‌ها ولی پایان اما و اگرهای مجلسی‌ها نیست. آنها حالا مثل همه ارکان کشور قبول کرده‌اند که تغییر قیمت و شیوه عرضه بنزین یک قانون است که باید اجرا شود. اما حالا سؤال آنها این است که سران سه قوه در چه سازوکاری به این تصمیم و اعداد رسیده‌اند. سازوکاری که می‌گویند باید برای آنها هم توضیح داده شود.
تا اینجا رئیس فراکسیون امید در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار برگزاری جلسه‌ای با حضور سران قوا و مسئولان امنیتی درباره توضیح درخصوص سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و چگونگی ایجاد بسترهای اجرای این طرح شده است. خبر این نامه را دیروز فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید اعلام کرد و به «ایسنا» گفت که درخواست دیگر عارف در این نامه، لغو تعطیلی هفته آینده مجلس است. همچنین در این نامه پیشنهاد شده که مشخصاً مقامات امنیتی درخصوص اقدامات انجام شده برای کنترل بحران در روزهای گذشته و عادی سازی شرایط گزارشی ارائه کنند. به گفته سعیدی، در این نامه رئیس فراکسیون امید پیشنهاد تشکیل جلسه‌ای غیرعلنی را داده که در آن بحث و تبادل نظر درباره عدم اعمال حاکمیت ملت توسط نمایندگان آنان با توجه به تحدیدهای به عمل آمده مطرح شود.
تقریباً همین موضع را نیز نمایندگان اصولگرا و منتقد دولت در پیش گرفته‌اند. محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی ‌شهر و یکی از طراحان طرح دوفوریتی ممنوعیت افزایش قیمت بنزین به «ایران» گفته است: «وجود رهبری انقلاب برای ما فصل‌الخطاب هستند و ما وظیفه خودمان می‌دانستیم که بعد از سخنان صبح یکشنبه ایشان، طرح خودمان را متوقف کنیم. اما این بدان معنا نیست که منتقد تصمیم گرفته شده در جمع سران سه قوه نیستیم. ما هنوز معتقدیم که این تصمیم با دقت اتخاذ نشده و حالا که امکان برگشتن از آن نیست حداقل باید برای مجلس توضیح داده شود که روند اخذ این تصمیم چه بوده.» در جلسه روز یکشنبه چهره‌های اصولگرایی چون احمد سالک، احد آزادیخواه، حسینعلی حاجی دلیگانی و حبیب‌الله دهمرده هم همین درخواست را تکرار کرده بودند.
بهروز نعمتی، عضو هیأت رئیسه مجلس درباره این درخواست‌ها به «ایران» گفته که «هنوز در هیأت رئیسه فرصتی برای بررسی این درخواست‌ها پیش نیامده و نمایندگان متعددی چنین خواسته‌ای دارند. حتی برخی اعضای هیأت رئیسه هم این تقاضا را دارند که روند تصمیم‌گیری برای قیمت بنزین توسط سران سه قوه در مجلس تشریح شود اما اینکه این تصمیم قطعی باشد، هنوز معلوم نیست و نمی‌توان قول صد درصد داد.» اینکه آیا در نهایت خواسته نمایندگان برای حضور سران قوه در جلسه‌ای برای تشریح روند تصمیم‌گیری قیمت بنزین محقق می‌شود یا خیر معلوم نیست. اما شاید مهم‌تر این باشد که آیا حضور سران سه قوه در چنین جلسه‌ای می‌تواند پایان ایرادات مجلسی‌ها به شیوه تغییر در عرضه بنزین باشد یا خیر؟
در این شرایط اما هنوز چهره‌های تندروتر منتقد دولت، تکلیف دورخیز روز یکشنبه خود برای استیضاح رئیس جمهوری و رئیس مجلس را روشن نکرده‌اند. دو طرحی که روز یکشنبه با حرارت تمام برای آن رأی جمع‌ کرده بودند اما دیروز سخنی درباره‌اش به میان نیاوردند. این دو طرح با هدایت مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تهیه شده بود. آن طور که علیرضا رحیمی عضو هیأت رئیسه مجلس به «اعتماد آنلاین» گفته، «یکی از اعضای جبهه پایداری در مقابل درخواست آقای ذوالنوری برای امضای استیضاح رئیس جمهوری از امضا امتناع کرد و گفت که شما برای شهرت امضا جمع می‌کنید و نه رضای خدا.» او همچنین گفته که «فردی که برای طرح دوفوریتی لغو مصوبه سران قوا درخصوص افزایش قیمت بنزین میدان داری می‌کرد یک شبه تغییر مسیر داد و به جای اندیشه برای امنیت و آرامش کشور به فکر تصاحب قدرت از طریق جابجایی رئیس ‌جمهوری قانونی کشور است.» با این وجود سکوت روز قبل مخالفان دولت درباره این دو طرح هم می‌تواند بیش از هر چیز نشان از عقب‌نشینی آنها از موضع روز یکشنبه‌شان باشد. دیروز البته عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس گفت که هیچ طرحی برای استیضاح لاریجانی یا روحانی به هیأت رئیسه نرسیده است.
لاریجانی: نمایندگان از مسیر ترسیم شده توسط رهبری تبعیت می‌کنند
رئیس مجلس ضمن تشکر از بیانات روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب گفت: هدف امریکا چیزی جز به هم‌ریختن امنیت کشور نیست. نمایندگان با همگرایی بیشتر مجالی برای آشفته‌سازی کشور توسط امریکا و نوکران ضدانقلاب نخواهند داد. به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در جلسه علنی صبح دیروز مجلس گفت: رهبری با سخنان راهگشا و حکیمانه خود در روز گذشته مسیر اصلی حرکت مردم و مسئولان را در مورد حوادث چند روز اخیر روشن کردند که ضمن توجه جدی به شرایط کشور همه بخش‌های حکومت همت به حل مسائل مردم و رفع دغدغه‌های آنها داشته باشند مخصوصاً در کنترل قیمت‌ها.
رئیس مجلس در ادامه سخنان خود با تأکید بر هماهنگی قوای کشور در شرایط فعلی اظهار کرد: توجه دادن رهبر معظم انقلاب به همگان در زمینه رفتار ظالمانه اغتشاش‌گران و آشوب‌طلبان و تأکید بر امنیت کشور و وفاق همه قوا دسیسه‌ای چندجانبه را بیش از گذشته آشکار می‌کند، مخصوصاً وقتی وزیر خارجه بی‌آبروی امریکا با بی‌شرمی و فرصت‌طلبی احمقانه آشکارا از آتش زدن اموال مردم حمایت کرده و آن را دفاع از مردم می‌خواند. وزیر امور خارجه امریکا با این اقدام بخوبی رفتار دروغین و ریاکارانه خود را به ملت ایران نشان داد. هدف امریکا نسبت به ایران چیزی جز بهم ریختن امنیت کشور و آتش زدن منافع ملت نیست.
لاریجانی با اشاره به کنش نمایندگان در شرایط فعلی خطاب به رهبر معظم انقلاب گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن بیانات عمیق حضرتعالی تبعیت از مسیر ترسیم شده را لازم دانسته و پیگیری دغدغه‌ها در زمینه‌ مشکلات اقتصادی را با جدیت دنبال خواهند کرد. نمایندگان همچنین با همگرایی بیشتر مجالی برای آشفته‌سازی کشور توسط امریکا و نوکران منافق و ضدانقلاب نخواهند داد.

بـــــرش
مصباحی مقدم: نمایندگان از افزایش قیمت بنزین مطلع بودند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چند جلسه غیرعلنی برای نمایندگان مجلس برگزار و بحث افزایش قیمت برای نمایندگان توضیح داده شده بود. به گزارش خبرآنلاین، غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری خود که صبح دیروز برگزار شد، گفت: قیمت بنزین چند سالی بود که ثابت بود و تورم شتابان پیش می‌رفت و باید نرخ آن نیز اصلاح می‌شد و انباشته نمی‌شد. اما این انباشتگی پیش آمد و امروز قیمت بنزین ارزش نیمی از ارزش پنج الی شش سال پیش را دارد. وی ادامه داد: پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی بخصوص بنزین باعث رشد مصرف آن بوده که این موضوع نگران کننده بود. مصباحی مقدم گفت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بنزین ضرورت داشت. افزایش قیمت بنزین هیچ تأثیری بر افزایش قیمت‌های دیگر کالاها ندارد، چراکه اثر هزینه‌ای ندارد. وی در پاسخ به سؤالی درباره بررسی بحث بنزین در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حتماً در مجمع بحث خواهد شد ولی در دستور کار نخواهد بود. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اطلاع نمایندگان از این کار گفت: چند جلسه غیرعلنی برای نمایندگان مجلس برگزار و بحث افزایش قیمت برای نمایندگان توضیح داده شده بود. برخی نمایندگان پیشنهاد داشتند که این تصمیم بعد از انتخابات اجرا شود. هرچند بنده نیز به زمانبندی اجرای طرح نقد دارم ولی بالاخره این تصمیم گرفته شد. وی افزود: هر امری اجرا و تصمیمش از سوی مجلس باشد برای ملت پذیرفته‌تر و اطمینان بخش‌تر از دیگر تصمیم‌ها حتی در سران قواست. باید این نکته را بدانیم که در شرایط سختی هستیم و تحریم‌های زیادی علیه کشور وضع شده و سران سه قوه از رهبری تقاضای اختیار کرده بودند تا در مورد مسائل اینچنینی تصمیم بگیرند. جمع‌بندی بنده این است که بحث افزایش قیمت بنزین در مجلس به نتیجه نمی‌رسید.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.