در سینماهای دنیا چه خبر است؟

سقوط فرشتگان چارلی

فرهنگی /
شناسه خبر: 516951

در هفته گذشته فیلم جدید «فورد مقابل فراری» که محصول استودیوی فاکس است با رقمی بالاتر از انتظارهای قبلی صدرنشین جدول پرفروش‌های سینماهای امریکای شمالی شد و در برخی کشورهای اروپای غربی و آسیای شرقی نیز پیشتازی کرد.

 اما نسخه سینمایی جدیدی از مجموعه «فرشتگان چارلی»، این سریال پرطرفدار اواخر دهه 1970 امریکا، بسیار کمتر از انتظار فروخت و با گیشه‌ای 6/8 میلیون دلاری به رتبه سوم جدول درآمدسازان سینماهای امریکا و کانادا قناعت کرد. در چنین هفته‌ای البته «ژوکر» ساخته محبوب تاد فیلیپس در هشتمین هفته اکران جهانی‌اش رقم یک میلیارد دلار را در گیشه‌‌ها رد کرد تا اولین فیلم با درجه‌گذاری «R» در تاریخ سینما باشد که صاحب چنین موفقیت اقتصادی‌ای شده است.
بازی بزرگان
حتی کارشناسان استودیوی فاکس نیز فروشی بالای 25 میلیون دلار را برای «فورد مقابل فراری» تصور نمی‌کردند اما داستان رقابت ابدی دو کمپانی بزرگ اتومبیل‌سازی که به صحنه‌های ورزشی و پیکارهای «فرمول یک» نیز گسترش یافته است و کلک‌هایی که به یکدیگر می‌زنند، بسیار سریع توانست با دوستداران سینما ارتباط برقرار کند و در سه روز پایانی هفته 31میلیون دلار بفروشد. البته از میان تماشاگران هفته نخست فیلم 62 درصد مرد بودند و 79 درصد از آنها حداقل 25 سال سن داشته‌اند. «فورد مقابل فراری» این هفته در 41 کشور در امریکای جنوبی، اروپا، آسیای شرقی و اقیانوسیه نیز به نمایش درآمد و 4/24 میلیون دلار هم در آنها به دست آورد تا آمار سودآوری‌اش را تا ظهر دیروز به 55 میلیون دلار برساند. این فیلم در روسیه هم شروع 2/3 میلیون دلاری داشت و در هر دو کشور بریتانیا و فرانسه 3/2 میلیون دلاری شد و در استرالیا و ایتالیا ارقام اولیه 7/1 و 3/1 میلیون دلار را به‌نام خود نوشت. مکزیک و آلمان نیز به این فیلم پرشتاب و مستند به وقایع تاریخی به ترتیب 1/1 و یک میلیون دلار را در روزهای نخست اکرانش ارزانی داشتند. این در حالی است که دو بازار بالقوه پرفروش کره جنوبی و ژاپن زودتر از 16 آذر و 19 دی آغوش خود را به روی این فیلم باز نخواهد کرد.
آینده نامعلوم فرشته‌ها
در هفته‌ای که گذشت «میدوی» در دومین هفته نمایشش با اکتفا به فروش 7/8 میلیون دلاری از رده اول به رتبه دوم جدول سودآورهای سینماهای امریکای شمالی تنزل کرد. در این هفته «فرشتگان چارلی» هم با حفظ فاصله از تخمین‌هایی که در مورد فروشش زده می‌شد (حداقل 15 میلیون دلار) روی 6/8 میلیون دلار توقف کرد و استودیوی سونی پیکچرز را نسبت به ساخت قسمت‌های بعدی این فرنچایز قدیمی که تاکنون پنج فیلم سینمایی و هشت فصل تلویزیونی داشته، ناامید کرد. از بینندگان هفته نخست این فیلم که بودجه تولیدش 48 میلیون دلار بوده، 61 درصد زن بوده‌اند. البته این آمار با احتساب متمرکز بودن فیلم بر کاراکترهای زن چندان باعث تعجب نشد. «فرشتگان چارلی» در 26 کشور دیگر دنیا هم طی هفته جاری به نمایش درآمد و در آنها مجموعاً 3/19 میلیون دلار کسب کرد که سرآمد آنها استرالیا با گیشه‌ای 3/1 میلیون دلاری بود. با وجود این فروش ناکافی، سازندگان نسخه جدید «فرشتگان چارلی» امیدوارند نمایش فیلم در اسپانیا، فرانسه، مکزیک، آلمان، ایتالیا و ژاپن طی سه هفته پیش رو عملکرد اقتصادی ضعیف هفته اول این فیلم را جبران و این فرضیه را منتفی کند که کاراکترهای این فیلم با زمانه فعلی همخوانی ندارند و فقط می‌توانستند در سه دهه پایانی قرن گذشته پولسازی کنند.
روزگار ناخوشایند برادران وارنر
این هفته یک فیلم جدید دیگر هم که محصول استودیوی قدیمی برادران وارنر است با عنوان «دروغگوی خوب» اکران شد اما پخش آن در 2439 سالن در امریکا و کانادا هم باعث نشد به فروشی بیشتر از 6/5 میلیون دلار و رتبه‌ای بالاتر از هفتمی در جدول سودآفرینان سینماهای امریکای شمالی دست پیدا کند. متمرکز بودن فیلم بر چهره‌های میانسال و سالخورده و سوژه اجتماعی پیچیده‌اش باعث شد از بینندگان هفته نخست فیلم 85 درصد سنی بیش از 35 سال داشته باشند. نمایش ناامیدکننده این فیلم به سایر کشورها و قاره‌ها هم بسط یافت. به‌طوری که در 12 کشور و بازار مرتبط با اروپا و امریکای لاتین و آسیا چیزی بیشتری از 9/3 میلیون دلار نصیب این فیلم نشد.
قسمت دوم «یخ‌زده» در آستانه قرق گیشه‌ها
بازار کم رونق فیلم «دروغگوی خوب» و همچنین «موج ها» محصول تازه کمپانی «A24» در تضاد با وضعیت قسمت دوم کارتون معروف «یخ‌زده» قرار دارد که از پنجشنبه این هفته در بیش از چهار هزار سالن در امریکای شمالی به نمایش در می‌آید و فروش زیادی برایش پیش‌بینی می‌شود. فیلم جدید دیگری به اسم «در همسایگی» هم که ساخته استودیوی سونی پیکچرز است، از جمعه در 3100 سینمای امریکا و کانادا پیش روی سینمادوستان قرار خواهد گرفت. قرق شدن گیشه‌ها توسط «یخ‌زده 2» مقدمه‌ای برای هفته‌های سودساز کریسمس به حساب می‌آید.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.