«دکتر اسلیپ » و فرصت های از دست رفته اش

یک پاورقی طولانی

فرهنگی /
شناسه خبر: 516612

شاید ایده ساخت ادامه‌ای برای «درخشش» روی کاغذ کار عبثی به نظر برسد. تک تک اجزایی که استنلی کوبریک در فیلم افسانه‌ای‌اش قرار داده بود تبدیل به نماد‌هایی افسانه‌ای از ژانر وحشت شده است. از طرفی، ساخت ادامه برای فیلم‌هایی مانند «درخشش» ممکن است منجر به خلق اثری ضعیف و فراموش‌نشدنی شود. اما تنها یک نفر این حق را دارد تا آن داستان را ادامه دهد.

 استفن کینگ چیزی نزدیک به شش سال پیش، دنباله کتابش را تحت عنوان «دکتر اسلیپ» عرضه کرد و فیلم فعلی، ترکیبی است از ماجراهای آن کتاب و در کنارش تقلیدی بسیار دقیق است از فضایی که کوبریک در فیلم خود ایجاد کرده بود.
این موضوع که فیلم بسیار درست از آب درآمده، نشان می‌دهد مخاطبان بسیار مشتاق بازگشت به این دنیا هستند. و این موضوع بیش از هر چیزی به لطف قلم و تصورات مجذوب‌کننده کینگ اتفاق افتاده است. هر چند هنوز هم نمی‌دانم که آیا ساخت ادامه «درخشش» کار درستی است یا نه ولی دکتر اسلیپ اثری است بدیع و دلهره‌آور که به اندازه کافی ما را به این ادامه قانع می‌کند.
دهه‌ها پس از رخدادهای «درخشش»، دنی تورنس با بازی یوان مک‌گرگور، تبدیل به مردی بی‌ملاحظه شده که شب‌هایش را با مستی و درگیری با مردم عادی می‌گذراند؛ درست شبیه پدرش. دن در حالی با مشکلات گذشته‌اش دست و پنجه نرم می‌کند که هنوز «درخشش» در وجودش موج می‌زند و می‌تواند مانند یک رادیو، صداهای دوردست را بشنود. دن در مقطعی از زندگی به‌عنوان خدمتکار در یک بیمارستان کار می‌کند و با قدرت‌های ماورایی‌اش، بیماران رو به مرگ را به آرامی به خواب ابدی می‌برد. لقب او، دکتر اسلیپ هم از همین‌جا نشأت گرفته. صد البته همه این‌ها، همان چیزی است که می‌توانیم از یک دنباله «درخشش» که تنها با نیت درآمدزایی ساخته شده، انتظار داشته باشیم. بخشی از شخصیت جک تورنس در رمان اصلی، خبر از رازی عمیق و مهیب می‌داد. در مقابل اما دن در «دکتر اسلیپ» از کلیشه‌های قهرمان معتاد و بدون هدف پیروی کرده است.
اما برگ برنده «دکتر اسلیپ» در این‌جا در قالب یک فرقه افراطی به رهبری زنی با نام رز به وجود می‌آید. بازیگر او، ربکا فرگوسن که گستره توانایی‌اش را در این چند سال نشان داده، در همان سکانس اول که در حال گمراه کردن دختری گل‌فروش است رگه‌های خوفناکی وارد داستان می‌کند و ذهن‌مان به این سمت می‌کشد که رز چه اهدافی در سر دارد. کمی بعد پاسخ برخی از سؤالات‌مان را کشف می‌کنیم: رز، رهبری گروهی را با نام «گروه حقیقت» بر عهده دارد. کسانی که با استنشاق «بخار» که بــــه نوعــــــی عصاره ماوراءالطبیعه کودکانی است که «درخشش» دارند و با کشتن این کودکان، به نامیرایی رسیده‌اند.
نکتــــــه‌ای که به خوفناک بودن رز کمک کرده، ظاهر و منش اغواگرانه‌ و شیطانـــــــــــــــی اوست. فرگوسن با کلاه جادوگری و جواهرات هیپی‌اش، مانند یکی از دهه هفتادی‌هایی است که زندگی تا ابد را حق خود می‌دانند و حاضرند برای این، دست به هر کاری بزنند. عملاً او رئیس گروهی از خون‌آشام‌ها است که از کشتار کودکان تغذیه می‌کنند آن هم در حالی که رز خنده‌ای بر لب دارد. اولین قلاب فیلم در همین‌جا نمایان می‌شود، ساخت فیلمی با محوریت زنی اهریمنی که کیفیت اجرای او به لطف بازیگرش تضمین شده.
دومین قلاب فیلم، به کودکانی برمی‌گردد که سختی‌های زندگی خود را به هم نشان می‌دهند. در این میان دن با آبرا مواجه می‌شود. این دختر صاحب قدرت‌هایی است که دن پیش از این با آن مواجه نشده. در «دکتر اسلیپ» می‌بینیم «درخشش» تنها به شنیدن و دانستن محدود نمی‌شود و می‌تواند حالتی تلپورتی هم داشته باشد. بازیگر آبرا، ستاره سیزده ساله‌ای است با نام کایلی کوران که شخصیت زیرک اما آشفته‌اش تداعی کننده اجرای دنی لوید در فیلم «درخشش» اصلی است. آبرا و دن به هم می‌پیوندند و دن به این موضوع پی می‌برد که برای مبارزه، نیاز دارد قدرت درونش را آزاد کند.
دکتر اسلیپ فیلم عجیبی نیست اما احساساتی که ایجاد می‌کند، واقعی‌اند. بازگشت به هتل اوورلوک تا پرده سوم طول می‌کشد و زمانی که به آن‌جا می‌رسیم، از آن زده نمی‌شویم. چون داستان توانسته با منطق، به آنجا بازگردد. فیلم‌های ترسناک بسیاری در یک خانه متروکه رخ می‌دهند اما میانشان، اوورلوک همچنان منحصر به فرد است. بیشتر آنچه می‌بینیم، گذری به دوران قدیم است اما فیلم چند حقه در آستینش دارد و به پایانی راضی‌کننده منتهی می‌شود. در نهایت، «دکتر اسلیپ» بیشتر مانند یک پاورقی طولانی‌ است ولی شما را با بازگرداندن به این دنیای خبیث، راضی می‌کند.
 منبع: ورایتی‌

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.