روایت عملیات‌های دفاع مقدس با زبانی داستانی

فرهنگی /
شناسه خبر: 516415

«و ناگهان باران» خاطرات سید یوسف رضوی است که در قالب تاریخ شفاهی و از سوی نشر سوره مهر به چاپ رسیده است.

نویسنده در این کتاب قلمی ساده و روان دارد و سعی می‌کند با مخاطب ارتباط برقرار کند. در بخشی از این کتاب که نویسنده زبانی ادبی را برای روایت خود برگزیده می‌خوانیم: «آفتاب هرآنچه می‌دید بر آن می‌تابید و صولتش را تحمیل می‌نمود؛ اما در مجموع هوا خوب و مطبوع بود. راه به آخر رسید؛ اهوازِ منتظر با سر و رویی زخمی و غبارآلود؛ اما آغوش گشاده و تبسمی میهمان‌نوازانه رخ نمود؛ سربازها بیدار شده بودند و هیجان دیدار اهواز از پرده‌های تا بیخ کنار زده شده و هیاهوی بپا شده در میان بچه‌ها می‌بارید. چشمان منتظر و نگاه‌های خیره، به سرعت این طرف و آن طرف را می‌کاوید. اتوبوس در ورودی شهر از یک سه راهی بزرگ که اوضاع آشفته‌ای داشت و آسفالت کف خیابان آن فقط از رد چرخ وسایل نقلیه دیده می‌شد عبور کرد؛ «سه راهی خرمشهر» صدایی بود که از درون اتوبوس شنیده می‌شد؛ فهمیدم که اسم این سه راهی است.

اتوبوس پس از یک ربع در مقابل در بزرگ نرده‌ای که بالای آن تابلوی ارتش جمهوری اسلامی ایران ـ پادگان لشکر 92 زرهی اهواز نصب شده بود توقف نمود.»

این کتاب مانند سایر آثار تاریخ شفاهی دفاع مقدس بخشی توانسته بخشی از عملیات‌ها را بازگو کند. توصیف سنگرها، خاکریزها، مناطق عملیاتی از موضوعاتی است که در کتاب به آن اشاره شده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «روز سوم فروردین 1361 برای پاکسازی منطقه از بقایای دشمن، به جست‌وجوی سنگرها، خاکریزها، گودال‌ها و خودروهای منهدم شده پرداختیم تا اگر نیروهای فراری دشمن در آن پنهان شده‌اند دستگیرشان کنیم و اگر جنازه‌شان آنجاها افتاده باشد رویشان خاک بریزیم تا بو نگیرند و باعث بیماری نشوند. شروع کردیم به گشتن منطقه عملیاتی، خاکریز به خاکریز و سنگر به سنگر پیش می‌رفتیم؛ به هر گودال و پشت و پناهی سرک می‌کشیدم. در بعضی قسمت‌ها تعداد کشته‌های دشمن زیاد بود به صورت رقت‌انگیزی کنار هم افتاده بودند و بوی تعفن برخاسته از خون سیاه جاری شده در زیر بدن‌هایش هوا را بدبو کرده بود

بیشتر بخوانید:

 
روایتی داستانی از زندگی محسن وزوایی از فرماندهان ناشناخته دفاع مقدس
 
«سفر به روایت سرفه‌ها» همراه با حمید حسام

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.