بزرگ ترین موج اعتراضات در عراق

بین الملل /
شناسه خبر: 516380

قرار است عراق امروز، یکشنبه شاهد بزرگترین موج اعتصابات و دست از کار کشیدن در بغداد و ۹ استان جنوبی در حمایت از خواسته‌های تظاهرکنندگان باشد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، استان‌های بابل، واسط، میسان، ذی قار امروز را در پی اعلام اعتصاب سراسری و دست کشیدن از کار در حمایت از بزرگترین تجمع اعتراضی تعطیل رسمی اعلام کردند.

این اعتصاب در حمایت از اصلاح قانون اساسی، انحلال پارلمان و برکناری دولت است.

در بحبوحه فراخوان‌ها برای اعتصاب سراسری، استاندارهای استان میسان، بابل و ‌ذی‌قار عراق از تعطیلی اداره‌های دولتی در این استان‌ها خبر دادند.

منابعی نیز در عراق از ورود تجهیزات نظامی به شهرستان "الغراف" واقع در استان "ذی‌قار" به منظور ممانعت از هدف قرار دادن منازل مسؤولان دولتی و آتش‌ زدن آنها توسط معترضان خبر دادند و قانون منع آمد و شد را اجرا کردند.

منابع همچنین اعلام کردند، تظاهرات استان نجف مجددا از سرگرفته شده و تعداد زیادی از تظاهرکنندگان عراقی به خیابان‌ها آمدند و خواستار بهبود روند سیاسی در این کشور شدند.

 با ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف عراق تظاهرکنندگان توانستند مجددا به میدان "الخلانی" و پل "السنک"" منتهی به مرکز بغداد بازگردند و پس از درگیری‌ با نیروهای امنیتی معترضان به منظور مقابله با نیروهای عراقی و دور کردن آنها از این پل موانعی را ایجاد کردند.

یک منبع نیز اعلام کرد، صبح امروز برخی مسیرهای مناطق بغداد بسته بودند. به گفته این منبع، مسیرهای اکثر مناطق الحسینیه، الشعب، البیاع و مناطق شرق پایتخت بسته شده‌اند.

این منبع افزود، این در پاسخ به شروع اعتصاب سراسری است که در همبستگی با تظاهرکنندگان اعلام شده است.

دو وزارتخانه آموزش عالی و آموزش و پرورش از دانشجویان و دانش‌آموزان، دانشکده‌ها و مدارس خواسته‌اند به درس سبپردازند و در اعتصاب سراسری شرکت نکنند.

تظاهرکنندگان در میادین بغداد و دیگر استان‌های از اعتصاب سراسری در حمایت از تظاهرکنندگان استقبال کرده‌اند.

تظاهرکنندگان تاکید کردند، تنها اعلام اعتصاب سراسری پیروزی برای تظاهرکنندگان است هر چند تحصن داوطلبانه بوده یا دست از کار کشیدن و تجمع مقابل ساختمان‌های دولتی بدون رفتن به میادین و حضور در خیابان‌ها باشد.

معترضان در بصره نیز مانع ورود کامیون‌ها به بندر "أم قصر" در جنوب این کشور شدند.

از سوی دیگر، منابع امنیتی عراق و منابع دیپلماتیک ایران از بسته شدن گذرگاه مرزی "شلمچه" در مرزهای جنوبی ایران خبر دادند.

یک منبع عراقی اعلام کرد، ایران به دلیل اعتراضات خواستار بسته شدن این گذرگاه شده است و این مرزها تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود و این تصمیم هیچ تاثیری بر تجارت و یا حمل و نقل کالاها نخواهد گذاشت./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.