کتابی برای شناخت بهتر پیانو به سبک ایرانی

فرهنگی /
شناسه خبر: 516365

کتاب «قطعات ایرانی برای پیانو» با نام انگلیسی Persian Songs & Dancesنوشته‌ پویان آزاده توسط انتشارات Bellmann music در کشور آلمان منتشر شد. این کتاب حاوی آثاری مبتنی برموسیقی ایرانی برای پیانو است که توسط پویان آزاده تنظیم و آهنگسازی شده. انتشارات بلمان ناشر آثار آهنگسازان مطرح جهان، انتشاراتی معتبر در زمینه نشر دیجیتال و فیزیکی آثار موسیقی کلاسیک اروپایی است.

من سال‌ها در دانشگاه «مارتین لوتر» آلمان درس خوانده‌ام و تحصیلات خود را در زمینه آموزش پیانو در این کشوربه پایان رسانده‌ام. بخش نظری پایان نامه دکترای من درمورد پیانوی ایرانی بوده واولین پژوهش جامع دراین زمینه را انجام داده‌ام که مورد استقبال آلمانی‌ها و دیگرعلاقه‌مندان به این ساز قرارگرفت و بازتاب بسیاری داشت، به‌طوری که علاقه‌مندان به موسیقی، مشتاق بودند پیانوی ایرانی را بیشتر و بهتر بشناسند.
این کتاب ماحصل 4 سال تلاش من در زمینه قطعات پیانوی ایرانی است که به دوزبان انگلیسی وآلمانی بوده و معرف بحث آموزشی نت‌ها و قطعات پیانوی ایرانی است که توضیحات درمورد این قطعات، به دو زبان نوشته شده است. کشورآلمان عضو قانون کپی رایت بین‌المللی است.
بنابراین خود من نیزعضو جامعه کپی رایت موسیقی آلمان قرار گرفتم و این کتاب هم شامل آن شده است. البته در همین مدت کوتاهی که از چاپ این کتاب می‌گذرد در چندین کنسرواتوار چون کنسرواتوار«هندل» که در زمینه موسیقی بسیار معتبر بوده قطعات این کتاب را اجرا کرده‌اند.
پیانو اصالتاً یک سازایرانی است و ریشه آن از سنتور گرفته شده است. زمانی که سنتور به کشورهای اروپایی راه پیدا می‌کند درآنجا مکانیزمی روی آن قرار می‌گیرد که موجب می‌شود این ساز تبدیل به ساز پیانو شود و بی‌تردید دلیل محبوبیت این ساز در بین ایرانیان شاید همین موضوع باشد.
 البته طبق آماری که از سوی وزارت فرهنگ منتشر شده، بیشترین متقاضی آموزش ساز درایران به ساز پیانو تعلق دارد، بویژه پیانوی کلاسیک ایرانی. به‌طور مثال در آکادمی تخصصی ساز پیانو که در سال‌های اخیرآن را راه‌اندازی کرده ام، استقبال فراوان وغیرقابل تصور موجب شد این مرکز گسترش پیدا کند. این نکته‌ نشان می‌دهد این ساز مورد اقبال جامعه موسیقی ایران بوده است.
در عرصه نوازندگی من از محضر استاد صاحب سبک پیانوی ایران استاد جواد معروفی بهره برده‌ام و همچنین شیوه آموزشی مرتضی خان محجوبی را از روی آثار به جا مانده از ایشان و شاگردان ممتازش فرا گرفته‌ام. در این کتاب البته بیشتر شیوه آهنگ‌سازی شخصی‌ام مدنظر بوده  است و بر اساس قطعات موسیقی ایرانی ساخته شده  که مربوط به گروه سنی نوجوان است.
 البته پیش ازاین قطعات دیگری از من با چند ارکسترسمفونیک آلمان اجرا شده است. این کتاب به‌صورت کاغذی و دیجیتال منتشر شده است. پروفسور کوهل موسیقی شناس دانشگاه آلمان نیز در مقدمه این کتاب مطالبی را به دو زبان انگلیسی و آلمانی نوشته‌ است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.