اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تهران شهر تاب آور ی نیست ‌

تهران شهر تاب آور ی نیست ‌
یعقوب موسوی جامعه‌شناس شهری‌

در شرایط کنونی در بحث توسعه و پایداری شهری یکی از موضوعات مهم سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به‌منظور تامین نظام تاب آوری شهری است. وقتی صحبت از تاب آوری شهری می شود در واقع مراد، تهیه زیرساخت های اصلی نظام شهری است.

بحث زیرساخت های شهری عبارت است از نهادسازی، سیستم سازی، تهیه و تأمین خدمات و امکاناتی که یک شهر در وهله اول به‌لحاظ فیزیکی وکالبدی و در وهله دوم به لحاظ هماهنگی و حمایتگری نهادها و ارگان ها در شرایط پیش بینی نشده در خدمت شهروندان قرار می گیرد. به عبارت دیگر می توان گفت که تاب آوری، آماده سازی یک شهر در مواجهه با مخاطرات پیش بینی نشده شهری است که اعم از شرایط متأثر از اکولوژی و وضعیت آب و هوایی مثل باران، برف، سیل، طوفان، زلزله و انفجارهای طبیعی است. برای مدیریت و کنترل حوادث باید خدمات و امکاناتی که از قبل پیش بینی و تعریف می شود، به کار گرفته شود. تاب آوری به مفهوم قابلیت ها و ظرفیت های ذاتی و واقعی یک شهر در مواجهه با مخاطرات غیرطبیعی نیز است، مسائلی که ممکن است جنبه تخریب و انتقام گیری داشته باشد یا هیجان های زودگذر و ناپایدار که ریشه از نارضایتی های مردمی دارد نیز در این رسته قرار دارند.
شهری تاب آور است که خود را در مقابل پاسخگویی به نیازهای پنهان و آشکار شهروندان مسئول بداند. در بخش دیگری موضوع تاب آوری شهری مانند تهران مستلزم تهیه راهبرد توسعه پایدار شهری است که برخوردار از توسعه یافتگی پایدار است و ملزومات و شرایط و ویژگی های پایداری را درون خود پرورش داده است. این موضوع حکایت از این دارد که برای ارتقای تاب آوری شهری مدیریت جامع به لحاظ فنی و تخصصی و حرفه ای اجرا شود و نظام تربیت و پرورش شهروندی با ایجاد حس اعتماد و هماهنگی و تعامل بین بخش های مدیریت شهری و آحاد شهروندان برقرار باشد.
 تاب آوری تنها متوجه گروه نخبگانی نیست که مدیریت شهر را بر عهده دارند بلکه مشارکت همه شهروندان را می طلبد تا حفظ سرمایه زیست شهری، سلامت و امنیت توسط شهروندان نیز لحاظ شود. قطعاً شهروندان هم در قبال حیات شهر و امنیت آن و قابلیت شهر در برابر مسائل ناهنجار، باید احساس مشارکت داشته باشند. حال باید پرسید که آیا تهران شهری تاب آور است؟ پاسخ به این سؤال منفی است. بیشتر متخصصان و صاحبنظران این حوزه معتقدند تنگناهای زیادی وجود دارد تا تهران بتواند به شهری تاب آور تبدیل شود  تا با کوچکترین مخاطره مانند برف و باران این شهر عظیم مرکزی به تعطیلی کشانده نشود.  تهران در مقابله با مخاطراتی از نوع زلزله، شهری است که آمادگی فاجعه آوری زیادی دارد. از مدت‌ها پیش متخصصان هشدار داده اند که در روند تاب آوری شهری باید استراتژی های خاص درازمدت، میان مدت، کوتاه مدت و همچنین عاجل و ضربتی را در دست اجرا گذاشت. تهران با مسائلی دست و پنجه نرم می‌کند که بسیاری از کشورهای دیگر دنیا هم آن را تجربه کرده اند اما چون شهرهای تاب آوری هستند با مخاطرات اندکی روبه‌رو می شوند. قطعاً با بهره‌مندی از تجربیات چنین شهرهایی می‌توان تاب آوری تهران را نیز افزایش داد.‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار