اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
سخنگوی شورای شهر تهران: ترافیک دیروز پایتخت چند عامل داشت

غافلگیری در روز برفی

غافلگیری در روز برفی
حمیده امینی فرد خبرنگار ‌

تهران دیـــروز جلوتـــر از همــــــه پیش‌بینی‌های هواشناسی با یک وضعیت فوق‌العاده روبه‌رو شد. برف برخلاف تصور، ساعت‌ها بارید و خیابان‌ها و کوچه‌های شهر را در دومین ماه پاییز، کاملاً زمستانی کرد. دیروز پایتخت نشین‌ها بعد از حدوداً 10 روز هوای آلوده، یک روز کاملاً پاک را تجربه کردند و دانش‌آموزان 6 منطقه تهران این بار نه به علت آلودگی که به خاطر برف، خانه نشین شدند.

دانشجویان نیز در بعضی دانشگاه‌ها همچون علوم و تحقیقات داشگاه آزاد و شهید بهشتی، یک روز تعطیل را پشت سر گذاشتند. تهران دیروز هم همانند سال‌های گذشته با بارش برف زودهنگام، دچار غافلگیری شد و علی‌رغم آماده باش مسئولان شهرداری و حضور آنها در نقاط مختلف شهر، ترافیک‌های کلافه‌کننده، معابر پر برف، مخازن خالی از شن و نمک، کلافگی و سردرگمی رانندگان و عابران، خاطره یک روز برفی زیبا را تلخ کرد. اغلب اتوبان‌های پر رفت و آمد تهران روز گذشته پس از یک بارش چند ساعته، قفل شدند و از آنجا که شن پاشی دیر یا نامنظم انجام شده بود، لغزش تردد هم به مشکلات اضافه شد. این وضعیت البته بیشتر در مناطق شمالی تهران که برفگیر‌تر است گزارش شده و در مناطق مرکزی، جنوبی و غربی تهران، شرایط عادی اعلام شد. اما در مناطق برفگیر، برخی مردم، شخصاً مجبور به جابه‌جایی کیسه‌های شن و ماسه شدند. کوچه‌های مناطق شمالی تهران البته وضعیتی به مراتب بدتر داشتند و خیلی‌ها به ناچار، با گذاشتن خودروی خود در محل، عطای سواره رفتن به محل کار خود را به لقایش بخشیده و از خودروهای عمومی استفاده کردند. حمل‌و‌نقل عمومی نیز پس از گران شدن بنزین، در ظاهر شلوغ‌تر از روزهای عادی گزارش شد و ایستگاه‌های مترو مملو از مسافر بود. مریم اکرمی یکی از مسافران مترو می‌گوید که دیروز بعد از آنکه نتوانسته خودرویش را از کوچه محل زندگی‌شان در خیابان قیطریه خارج کند، به ایستگاه مترو پناه آورده و با وضعیت عجیبی روبه‌رو شده است. اغلب مردم به‌دلیل نبود اتوبوس و تاکسی به سمت ایستگاه مترو هجوم آورده بودند و یک مسیر کاملاً خلوت، با حجم زیادی از مسافر، حتی جای ایستادن هم نداشته است. او می‌گوید که خبری از نیروهای امدادی و شهرداری در محل نبود و مردم شخصاً خودروهایی را که در مسیر مانده بودند و لیز می‌خوردند هل می‌دادند.
داریوش شیرازی هم می‌گوید که ورودی متروی کلاهدوز را تاکنون اینقدر شلوغ و پرهمهمه ندیده بود و مجبور شد 3 قطار مترو را رد کند و با چهارمین قطار به محل کارش برود. او می‌گوید هنگام پیاده شدن از ایستگاه دروازه دولت هم با فشار جمعیت و با احساس خفگی خارج شده است. رانندگان تاکسی هم بر خلاف روزهای گذشته، جایگاه مخصوص تاکسی را ترک کرده بودند و در گوشه دیگری از خیابان با صدای بلند دنبال مسافر دربستی بودند و به‌همین علت اغلب مسافران به ناچار با پای پیاده در برف راه افتاده بودند. او البته از کندی اینترنت هم گلایه داشت و گفت که به‌علت اختلال در اینترنت نتوانسته تاکسی اینترنتی بگیرد و برای رسیدن به محل کارش ساعت‌ها پیاده روی کرده و البته از هوا لذت برده است.
مهدی رزاقی هم که بالاخره توانسته بود با زحمت زیاد از ایستگاه مترو خارج شود، می‌گوید: ای کاش از خودروی شخصی‌ام استفاده کرده بودم، لااقل سرما نمی‌خوردم!
هانیه محمدی که ساکن یکی از مناطق شمالی تهران است، می‌گوید: متأسفانه درختان شهر را هرس نکرده‌اند و سنگینی برف روی شاخه‌ها باعث شده بود که با هر تکانی، مقدار زیادی برف روی سر عابران بریزد. البته ما سعی کردیم که از کنار هر چناری که رد می‌شویم، لااقل خودمان سبکش کنیم، اما آیا این وظیفه شهرداری نیست؟
هاشم شاهوردی بعد از یک پیاده روی طولانی چند کیلومتری تا رسیدن به محل کارش می‌گوید: خیابان ولیعصر به قدری قفل بود که به ناچار از سر خیابان اسفندیار پیاده به سمت محل کارم راه افتادم، حتی یک اتوبس بی‌آرتی هم نیامد که دلمان خوش باشد، می‌گفتند ظاهراً تصادف شده، مردم چه تقصیری دارند. پلیس هم ایستاده تماشا می‌کند، انگار دنبال مقصر دیگری است. دعوای بین پلیس و شهرداری هم برای مردم دردسر ساز شده است.
سیما جعفری هم می‌گوید که از صبح ساعت 8 که از خانه‌اش در کرج راه افتاده، ساعت 12 و نیم به محل کارش در خیابان پارک وی رسیده است. شهروند دیگری هم درباره ترافیک کلافه‌کننده دیروز به معطلی یک ساعت و نیمش از پل رومی تا بلوار صبا در خیابان شریعتی اشاره می‌کند و می‌گوید که این مسیر را در روز‌های عادی 10 دقیقه‌ای طی می‌کرده، اما حالا یک ساعت‌و‌نیم است که پشت خودروها گیر افتاده و نه راه پیش دارد و نه راه پس! به گفته او، برخی از همکارانش دیروز در مرخصی بوده‌اند، چون به‌علت عدم برف روبی معابر فرعی، نتوانسته‌اند فرزندانشان را به مهدکودک برسانند یا حتی از خانه خارج شوند.
برخلاف این گروه از شهروندان اما تعداد دیگری معتقدند که در ساعات صبحگاهی دیروز، بدون ترافیک عجیب و غریب و دردسرهای روزهای برفی به محل کار خود رسیده‌اند. نادر مرتضایی، ساکن خیابان پیروزی که مسیرش را به علت قفل بودن خیابان امام علی به سمت خیابان فردوسی تغییر داده بود، می‌گوید: صبح دیروز بدون هیچ اتفاق خاصی، مثل همیشه به محل کارم رسیدم. خانم علوی هم که در منطقه مرکزی تهران زندگی می‌کند معتقد است که بدون ترافیک سرسام آور به محل کارش رسیده و اتفاقاً با مشکل لیز خوردن خودروها و بسته بودن معابر هم در ساعت 12 ظهر دیروز برخورد نکرده است. بسیاری از ساکنان جنوب و شرق تهران البته در ساعات صبحگاهی، بارش برف را هم تجربه نکرده و به خیال یک روز سرد پاییزی بدون چتر تردد می‌کردند که چند ساعت بعد با بارش شدید برف غافلگیر شدند.
واکنش حناچی به برف تهران
شهردار تهران دیروز همزمان با بارش برف پاییزی به مرکز کنترل ترافیک رفت تا از نزدیک وضعیت شهر را رصد کند. او در این زمینه در توئیتر خود نوشت: در برخی شریان‌های اصلی انسداد رخ داده که در تلاشیم با هماهنگی دستگاه‌ها آنها را بازگشایی کنیم.
پیروز حناچی در ادامه نوشت: «از ابتدای بارش برف در مرکز کنترل ترافیک حضور دارم و بر روند برف‌روبی و بازگشایی معابر مناطق درگیر، نظارت دارم. در برخی شریان‌های اصلی انسداد رخ داده که در تلاشیم با هماهنگی دستگاه‌ها آنها را بازگشایی کنیم، مانند همیشه، همراهی مردم را صمیمانه خواستارم.»
ضرورت همکاری نزدیک نهاد شهرداری و پلیس تهران
سخنگوی شورای شهر تهران هم به‌دنبال بازدید از مرکز کنترل ترافیک شهر تهران می‌گوید: وضعیت ترافیکی دیروز در برخی از نقاط تهران، چند وجهی و چندعاملی است و حل آن، همکاری نزدیک دو نهاد شهرداری و پلیس تهران را می‌طلبد. با توجه به برخی ابعاد اجتماعی مؤثر بر ترافیک تهران در کنار عوامل طبیعی نیز، از پلیس تهران درخواست داریم با تدبیر و درایتی همچون گذشته، با همکاری مؤثرتری با شهرداری تهران شرایط را برای حل مسائلی نظیر آنچه روز شنبه اتفاق افتاد،  مهیا کند.
علی اعطا می‌افزاید: از موضع نهاد ناظر بر عملکرد شهرداری تهران، معتقدیم بهتر بود شهرداری تهران به گونه‌ای عمل می‌کرد که با وجود پیش‌بینی‌‌های هواشناسی، اقدامات لازم در ساعات ابتدایی روز و پیش از آغاز بارش برف به قدر کفایت انجام می‌پذیرفت.
توقف کامل خودروها در 2 بزرگراه تهران
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به آغاز بارش‌ها از ساعت 7 صبح دیروز می‌گوید: صبح دیروز تردد در بسیاری از مناطق شمالی از جمله بلوار‌های شهید آبشناسان و شهید ستاری کاملاً متوقف شده بود و خودرو‌ها در این معابر، امکان تردد نداشتند. در بسیاری از مسیر‌ها به‌دلیل بارش برف و عدم برف‌روبی و نپاشیدن شن و نمک، خودرو‌ها امکان حرکت نداشتند و حتی در برخی از معابر، رانندگان، خودرو‌های خود را در میانه راه، رها کرده‌ بودند.
به‌گفته سردار مهماندار، در خیابان‌های عمار تا سه راه یاسر، باهنر، کامرانیه شمالی، بلوار ارتش، بلوار اندرزگو، میدان دانشگاه آزاد در منطقه ۵، بلوار سیمون بولیوار، بلوار اشرفی اصفهانی، ستاری، بزرگراه‌های بابایی به غرب، امام علی به‌سمت شمال، چمران، صدر به‌سمت غرب، مدرس به‌شمال، چمران، یادگار امام، همت و شهید باکری امکان حرکت خودرو‌ها وجود نداشت.
اگر کنار هم نباشیم تهران، شهر تاب‌آوری نخواهد بود
منصور درجاتی، سرپرست مدیریت بحران استانداری تهران با بیان اینکه برخلاف برخی از گفته‌ها، از چند روز قبل برف پیش‌بینی شده بود و همه سازمان‌های مرتبط از جمله شهرداری، فرمانداری‌ها، پلیس و ادارات راه، اورژانس، مدیریت بحران هم در آماده باش کامل قرار داشتند، به «ایران» می‌گوید: «به خاطر بارش برف و مراعات حال دانش‌آموزان مدارس ابتدایی برخی مناطق و شهرستان‌ها را تعطیل اعلام کردیم. البته شدت بارش‌ها آنقدر نبود که مدارس تعطیل شود اما ما به خاطر ترافیک تصمیم به تعطیلی مدارس گرفتیم. هفته گذشته به‌دلیل بالا رفتن شاخص‌های آلایندگی و آلودگی هوا، کمیته اضطرار در استانداری تهران تشکیل جلسه داد اگر چه شرایط اضطراری نبود، اما این جلسه موجب شد تا تصمیماتی گرفته شود تا در روزهایی که شاخص آلایندگی بالاست هزینه مترو و اتوبوس نیم بها شود و ورود به محدوده طرح ترافیک هم دو برابر شد.»
او ادامه می‌دهد: «در همان زمان برای آخرین بار اعلام کردیم که پایان هفته شاهد بارش برف و باران در سطح شهر خواهیم بود. ستادهای برف تشکیل شدند، اما این بارش که با این حجم در اوایل ساعات روز کاری استان آمد، غافلگیر‌کننده بود. به این علت که بعد از دو روز تعطیلی و در اولین روز هفته برف آمد. شنبه‌ها هم روز پرترافیک استان تهران است. مدارس و ادارات باز می‌شود و ما با یک توده فشرده خودرو مواجه هستیم اما دیروز یک روز پرترافیک بود مناطق 1،2،3،4،5 و 22 بارش برف داشتند و معضلات ترافیکی و آب و هوایی هم در این مناطق بیشتر بود.علاوه بر این چهار شهرستان هم دیروز درگیر برف شدند.»
درجاتی درباره تاب‌آوری تهران هم اینطورتوضیح می‌دهد: «اگر مسئولان و مردم در کنار هم نباشند تهران شهر تاب‌آوری نخواهد بود، این موضوع را رخداد سیل 98 ثابت کرد.اگر مسئولان یکصدا و همدست و همیار باشند هر گونه بلایی به تهران هجوم بیاورد، ما قادر به پیشگیری هستیم .در حال حاضر هم به مردم توصیه می‌کنیم که از سفرهای غیرضروری و تردد‌های غیر ضروری بپرهیزند.»

بـــرش

اصغر عطایی، مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران ‌در گفت‌و‌گو با «ایران»:
‌3 هزار نیرو ‌معابر تهران را برف روبی کردند

برخی معتقدند که شهرداری تهران دیروز با اولین برف پاییزی غافلگیر شد و نتوانست آنطور که باید جلوی ایجاد بحران در برخی مناطق شمالی را بگیرد، آیا شما غافلگیر شدید؟
غافلگیری یعنی اینکه ما ندانیم چه زمانی برف می‌آید و تجهیزات و نیروی انسانی کافی نداشته باشیم، اما وقتی ما در مناطق بیست و دوگانه تهران، تجهیزات مربوط به هر منطقه مثل نمک پاش، محلول پاش، کامیون و غیره را مستقر و آماده کرده‌ایم، پس نمی‌توانید بگویید غافلگیر شده‌ایم، چرا که استقرار هر یک از این امکانات، 2 تا 3 ماه زمان می‌برد و کار یک شب نیست. از طرفی ما نیروی انسانی مختص برف روبی داریم که در آماده باش کامل بودند و همه امکانات مهیا بود.
‌اما ترافیک و تردد سخت در برخی مناطق تهران موجب شد خیلی‌ها خودروی شخصی خود را در خیابان رها کرده و با پای پیاده به محل کارشان بروند
بله، به هرحال شرایط دست به دست هم داد تا در مقطعی از طول روز و دربرخی مناطق این اتفاق بیفتد. چون در تهران در اول وقت دیروز برف نمی‌آمد و این مشکلات مربوط به دو منطقه یک و 2 تهران آن هم در بخش‌های شمالی بود که سمت کوه قرار داشتند. برف دیروز در اوج پیک ترافیک صبحگاهی بارید و در آن زمان، امکان تردد ماشین‌آلات شهرداری وجود نداشت و عوامل کارگری مجبور شدند به‌صورت دستی اقدام به نمک پاشی در معابر کنند. البته عوامل دیگری هم نقش داشتند. مثلاً برخی رانندگان به سیاق تابستان، بدون تجهیزات و با لاستیک صاف تردد می‌کردند که موجب شده بود روی سطح صاف لیز بخورند و همین لغزش و چرخ زدن، ترافیک ایجاد کرده بود، اما به مرور که ماشین‌آلات امکان رد شدن پیدا کردند، وضعیت تغییر کرد و شرایط عادی شد. چون توانستند نمک پاشی کنند، البته ما به سراغ اولویت‌بندی رفتیم و اول از شیب‌های تند شروع کردیم.
با وجود پیش‌بینی هواشناسی پس چرا نمک پاشی را زودتر شروع نکردید؟
ما در طول سال با هواشناسی در ارتباط و تعامل هستیم و پیام‌های نقطه‌ای در شهر را برای ما ارسال می‌کنند.اما وقتی هوا خشک است و برفی نیامده، نمی‌توان خیابان‌ها را نمک پاشی کرد. یا زمانی که برودت هوا چند درجه بالای صفر است، نمک پاشی و محلول پاشی کار درستی نیست. بنابراین همه نیروهای شهرداری بسیج شده بودند و در آمادگی کامل قرار داشتند. اما برف دقیقاً اول وقت و همزمان با اوج ترافیک بارید و بعد از چند ساعت، هیچ نقطه‌ای از تهران و معابر اصلی به واسطه برف دچار انسداد نبود. البته ما اولویت‌بندی کردیم. در همه جای دنیا هم همین رویه معمول است. معابر را به یک، دو و سه درجه‌بندی می‌کنند.
آیا پاکسازی کوچه‌ها و معابر فرعی در اولویت آخر است یا اینکه شهروندان در برابر پاکسازی مسئولیت دارند؟
به هرحال شهر وسعت زیادی دارد و با وجود این همه اتوبان و بزرگراه، توقع این است که مردم لااقل پله جلوی خانه‌شان را تمیز کنند. ما علاوه بر 14 هزار نفر عوامل خدمات شهری، حدود 3 هزار نفر هم نیروی مخصوص برف روبی و هزار دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین به‌کار گرفتیم.
مردم از هرس نشدن درختان هم گلایه داشتند و معتقد بودند سنگینی برف روی درختان موجب قطع برق در برخی مناطق شده است؟
نه ما در هیچ منطقه‌ای قطعی برق نداشته‌ایم. در همه مناطق علاوه بر اکیپ‌های برف روب، برف تکان هم داشته‌ایم. پیمانکاران فضای سبز هم در زمان برف، درختان را می‌تکانند. ما درختان را هرس کرده‌ایم، اما امکان هرس درختان سوزنی برگ وجود ندارد.‌‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها