یک اقتصاددان توضیح می‌دهد:

گران شدن بنزین، تورم ایجاد نمی‌کند

اقتصادی /
شناسه خبر: 516353

یک اقتصاددان معتقد است افزایش قیمت بنزین تورم ایجاد نمی‌کند؛ چراکه عامل کلیدی افزایش قیمت‌ها، افزایش در حجم پول و تغییر متغیرهای وابسته به آن است.

مرتضی ایمانی‌راد، اقتصاددان در یک یادداشت اینستاگرامی نوشت: گران شدن بنزین، تورم ایجاد می‌کند؟ نه ایجاد نمی‌کند!! افزایش قیمت بنزین می‌تواند قیمت‌های نسبی را جابه‌جا کند، ولی خودش عامل افزایش قیمت‌ها نیست.

وی افزود: عامل کلیدی افزایش قیمت‌ها، افزایش در حجم پول و تغییر متغیرهای وابسته به آن است. ضمنا در سال‌جاری و سال آینده تنگناهای مالی دولت می‌تواند چندین برابر افزایش قیمت بنزین، تورم ایجاد کند.

این اقتصاددان تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها در برابر افزایش قیمت بنزین تنها یک مساله روانی است که اثرگذار هم هست، ولی اثر آن در کوتاه‌مدت است و در بلندمدت از بین می‌رود.

 

 

ایمانی‌راد متذکر شد: معنی صحبت من این نیست که تورم نمی‌شود. قیمت‌ها بالا می‌روند، ولی علتش افزایش قیمت بنزین نیست. ضمنا مطالعات نشان می‌دهد که افزایش سه برابری بنزین تنها کمتر از ۲۵ درصد روی کرایه حمل اثر دارد.

وی خاطرنشان کرد: میدانم شما و شاید مردم طوری دیگری فکر میکنند. مردم عمری است که معتقدند خورشید صبح زود بالا میاد، ولی همه میدونیم که خورشید ثابت است و تغییر نمی‌کند./ خبرآنلاین

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.