اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اصرار برای شکستن اعتصاب روزنامه نگاران

اصرار برای شکستن اعتصاب روزنامه نگاران

در قسمت قبل اشاره کردم که شریف امامی با من در دفتر روزنامه تماس گرفت و خواست تا به اعتصاب روزنامه نگاران پایان دهیم اما من با قاطعیت مخالفت کردم... نخست‌وزیر واقعاً با لحن التماس آمیزی گفت: -‌ آقای... خواهش می‌کنم در این‌باره فکر کنید.


محمد بلوری
روزنامه نگار پیشکسوت
قسمت بیست و نهم :
با سرسختی لجوجانه‌ای جواب دادم:
-‌ اصرار نکنید آقای مهندس، حرف همان است که گفتم.
در این لحظه نخست‌وزیر که بشدت عصبانی شده بود جواب داد: ادامه بدهید اثراتش را ببینید... و احساس کردم گوشی را روی تلفنش کوبید و رابطه‌مان قطع شد.
شور و شوق عجیبی تحریریه روزنامه را فرا گرفته بود. دراین هنگام (شادروان) فیروز گوران سردبیر انتخابی روزنامه آیندگان تلفنی با من تماس گرفت و گفت: ما هم در روزنامه آیندگان به اعتصاب پیوسته‌ایم و تا رسیدن به اهداف‌مان روزنامه‌مان را منتشر نخواهیم کرد. گفتم: آقای گوران، اکنون همه مردم در سراسر کشور از اعتصاب روزنامه‌نگاران با خبر شده‌اند و در تماس هستند تا درباره این تصمیم‌مان توضیحاتی بدهیم. چه بهتر که خودت را هرچه زودتر به روزنامه کیهان برسانی تا ببینیم چگونه می‌توانیم اعلامیه‌ای منتشر کنیم. چون مدیران روزنامه‌ها حاضر نیستند اجازه چاپ چنین اعلامیه‌ای را در چاپخانه‌های‌شان به ما بدهند. در همین لحظات بود که سایر کارکنان مطبوعات، حروفچینان، صفحه‌بندها، کارمندان اداری روزنامه‌ها و بالاخره کارگران بخش فنی اعلام کردند همگی به این اعتصاب خبرنگاران پیوسته‌اند...
---
با شروع اعتصاب خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات کارکنان اداری و بخش‌های فنی هم به آنان پیوستند و ماشین‌های چاپ روزنامه‌ها از کار افتاد.
این اعتصاب اعضای هیأت دولت و بیش از همه مهندس شریف امامی (نخست‌وزیر) را نگران کرده بود که نظامیان طرفدار خشونت و سرکوب‌ها در نزد شاه شکست برنامه «آشتی ملی» نخست‌وزیر را به او گوشزد کنند و اجازه بگیرند با یک کودتای نظامی به سرکوب خونین مردم بپردازند و با تسلط نظامی به سرکوب خونین اقشار جامعه اقدام کنند.
مهندس شریف امامی که از قانع کردن من برای شکستن اعتصاب ناامید شده بود با دبیر هیأت مدیره سندیکا و دیگر روزنامه‌نگاران مورد اعتماد اهالی مطبوعات به گفت‌وگو می‌پرداخت تا شاید آنان را برای پایان دادن به اعتصاب با خود همراه کند اما یکپارچگی فکری خبرنگاران که همگی عضو سندیکای نویسندگان و خبرنگاران بودند شریف امامی را با شکست روبه رو می‌کرد. از سوی دیگر دکتر آزمون وزیر مشاور به نمایندگی از سوی هیأت دولت اصرار داشت اعتصاب را بشکنم چون ممکن بود با دسیسه‌های ژنرال‌های طرفدار کودتا ادامه اعتصاب عاقبت خطرناکی به بار بیاورد.
از سوی دیگر توده‌های مردمی که در سراسر کشور به اعتصاب کارکنان روزنامه‌ها پی برده بودند در تماسی تلفنی با تحریریه روزنامه‌های کیهان و اطلاعات تماس می‌گرفتند تا از چگونگی این اعتصاب باخبر شوند و در سراسر تحریریه کیهان طنین صدای زنگ تلفن‌ها لحظه‌ای قطع نمی‌شد و گروه‌هایی از مردم هم در مقابل ساختمان دو روزنامه اجتماع کرده بودند که هر لحظه بر تعدادشان افزوده می‌شدند.
 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.