اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه:

هنوز 2000 کانکس در مناطق زلزله‌زده داریم

هنوز 2000 کانکس در مناطق زلزله‌زده داریم

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه با اشاره به استقرار 18 هزار کانکس در مناطق زلزله زده گفت: در حال حاضر از این تعداد تنها دو هزار کانکس در سطح این مناطق باقی مانده و مابقی جمع آوری شده‌اند.

مهرداد سالاری در نشست خبری امروز (۲۳ آبان) با اشاره به تخریب حدود 21 هزار واحد مسکونی در زلزله سال 96، گفت: در راستای فرصت سازی از زلزله این تعداد واحدها را به بیش از 40 هزار واحد افزایش دادیم.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 87 درصدی واحدهای تخریبی زلزله، گفت: در حال حاضر از مجموع 40 هزار و 162 واحد تخریبی، 34 هزار و 806 واحد احداث شده است.

سالاری یادآور شد: عملا با توجه به این عملکرد، واحدهای تخریبی زلزله که حدود 21 هزار واحد بودند احداث شده است و این تعداد واحد باقی مانده در راستای فرصت سازی است که در بحث بازسازی واحدهای فرسوده برای استان ایجاد کردیم.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه تعداد واحدهای تعمیری زلزله را هم 67 هزار و 548 واحد اعلام و تصریح کرد: کار تعمیر تمامی این واحدها نیز به پایان رسیده است.

سالاری در ادامه با اشاره به خسارت 22 هزار و 726 واحد تولیدی، خدماتی و کشاورزی در زلزله، گفت: هم اکنون از این تعداد، 22 هزار و 697 واحد بازسازی و نوسازی شده است.

وی همچنین تعداد واحدهای خسارت دیده بهداشتی و درمانی استان را 247 واحد اعلام و تصریح کرد: از این تعداد کار احداث 226 واحد به پایان رسیده است.

وی افزود: در زلزله دو سال پیش همچنین 78 واحد آموزشی خسارت دیدند که کار احداث همه آنها با پایان رسیده است.

سالاری در ادامه در خصوص وضعیت مستاجرین مناطق زلزله زده، گفت: در بحث مستاجرین تلاش کردیم کمکی به این افراد کنیم، اما متاسفانه این کمک تبدیل به حق مسلم شده و بعد هم اگر انجام نشود نارضایتی مردم را به دنبال دارد.

وی افزود: بر اساس قانون ما تنها موظف به احداث حدود 21 هزار واحد تخریبی زلزله بودیم اما به جای این 21 هزار واحد حدود 40 هزار واحد را احداث کردیم، یعنی اگر قرار بود تنها به جبران خسارت زلزله بپردازیم تاکنون پرونده ساخت و ساز واحدهای تخریبی خیلی زودتر از اینها بسته می‌شد، اما تلاش ما این بود که از این زلزله برای استان و بازسازی واحدهای فرسوده فرصت‌سازی کنیم.

سالاری با بیان اینکه بر اساس قانون دولت وظیفه‌ای در قبال تامین مسکن مستاجرین زلزله زده ندارد، گفت: علی رغم این شرایط با توجه به مشکلات مستاجران زلزله با پیگیری‌های فراوان برای آنها زمین و تسهیلات فراهم کردیم و بیشتر از این نمی‌توانیم امکانات و خدمات بدهیم و این انصاف نیست که همه این خدمات به خاطر وضعیت مستاجرین زیر سوال برود.

وی افزود: ما خودمان به خوبی به مشکلات مستاجران و افزایش اجاره بها واقفیم، اما بیشتر از تامین زمین رایگان و تسهیلات کار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم.

وی با اشاره به استقرار 18 هزار کانکس در مناطق زلزله زده استان گفت: در حال حاضر از این تعداد حدود 16 هزار کانکس جمع آوری شده و تنها دو هزار کانکس در مناطق زلزله استان باقی مانده است./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

جهانگیری: منازل زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی بهتر از قبل ساخته می‌شود

کپی