وزیر بهداشت گفت: طرح تحول نظام سلامت یکی از حرکت های بسیار مهم، بزرگ و اثرگذار دولت بود که در کاهش پرداختی مردم، توسعه زیرساخت ها، ماندگاری تیم پزشکی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج موفقیت های چشمگیری داشته و باید از زحمات دکتر هاشمی و همکاران وی تشکر کنیم.

سعید نمکی در مراسم افتتاح فاز دوم و کلینیک تخصصی بیمارستان حضرت فاطمه(س) میاندوآب که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، اظهار داشت:در دولت دوازدهم علیرغم محدودیت منابع از نیمه دوم سال گذشته، تکمیل پروژه های بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و مرزی در دستور کار ما قرار گرفت چون امنیت پایدار توسط مرزنشینان برخوردار تامین می شود و با حمایت از مرزنشینان و ایجاد زیرساخت های مناسب می توانیم امنیت پایدار را تامین کنیم.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت یکی از حرکت های بسیار مهم، بزرگ و اثرگذار دولت بود که در کاهش پرداختی مردم، توسعه زیرساخت ها، ماندگاری تیم پزشکی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج موفقیت های چشمگیری داشته و باید از زحمات دکتر هاشمی و همکاران وی تشکر کنیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در سال جاری پروژه های ساخت مراکز جامع خدمات سلامت در میاندوآب تکمیل می شود و بیمارستان حضرت فاطمه(س) تبدیل به بیمارستان عمومی خواهد شد و بیمارستان عباسی این شهرستان در تروما و رسیدگی به مصدومان حوادث، تقویت خواهد شد و سعی می کنیم که عملیات ساخت بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی میاندوآب را پس از انجام پروسه های لازم، آغاز کنیم.

نمکی یادآور شد: باید از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه سلامت مناطق محروم و مرزی، دعوت کنیم البته برای مناطق کمتر برخوردار باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که برای سرمایه گذاری، انگیزه و رغبت داشته باشد و تسهیلاتی برای سرمایه گذاران مانند پیش خرید خدمت ضریب اشغال، تعرفه خاص و اختصاص نیروی طرحی رایگان برای ۳ تا ۵ سال، در نظر بگیریم تا توریسم سلامت، تقویت شود.

 وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای بزرگ نظام سلامت در دوران بعد از انقلاب اسلامی، گفت: قبل از انقلاب اسلامی، از هر هزار کودک، حداقل ۱۲۰ نفر به یک سالگی نمی رسیدند، از هر ۱۰۰ هزار زن باردار، ۲۵۰ نفر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، جان خود را از دست می دادند، پوشش واکسن ۲۵ درصد و تعداد مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت ۱۰۵۰ مرکز بود و ۲۵ درصد از داروی مورد نیاز در داخل تولید می شد اما امروز علاوه بر کاهش چشمگیر و قابل توجه گروه های آسیب پذیر، ۹۷ درصد از داروها در کشور تولید می شود و پوشش واکسن حدود ۱۰۰ درصد است و تعداد خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی به ۱۹ هزار واحد رسیده است.

به گفته نمکی، ایران امسال موفق به اخذ گواهی حذف سرخک و ریشه کنی فلج اطفال از سازمان جهانی بهداشت شده در حالیکه سرخک امروز یکی از مشکلات جدی نظام های سلامت در اروپا و آمریکا است..

وی خاطرنشان کرد: سیلاب های گسترده اوایل امسال را به خوبی مدیریت کردیم که با وجود گندآب های زیاد، حتی یک مورد اپیدمی هم در کشور مشاهده و گزارش نشد که مورد تحیر و شگفتی سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت./ایلنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.