معاون اقتصادی رییس جمهور:

تجارت محور اصلی توسعه کردستان باشد/ ضرورت اعمال تخفیف گمرکی در باشماق

استانها /
شناسه خبر: 515828

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: در کردستان بحث تجارت باید به عنوان محورهای اصلی توسعه در نظر گرفته شود و با تحقق این مهم بسیاری از مشکلات استان حل می‌شود.

نهاوندیان امروز ۲۳ آبان در سی و چهارمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کردستان با تاکید بر اینکه مرز باشماق از لحاظ استراتژیک برای ایران بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: هدف ما در این سفر عملی کردن ساماندهی مدیریت باشماق است، کامیون در این مرز نباید منتظر بماند.

وی ضمن ابراز خرسندی از افزایش مراودات از این مرز بیان کرد: ارتقاء کمی و کیفی در توسعه مرز مهم است و مدیریت باشماق باید در استان بهبود یابد.

معاون اقتصادی رییس جمهور عنوان کرد: بحث تخفیف گمرکی در کردستان باید اجرا شود و دولت این امر را به طور جدی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در کردستان بحث تجارت باید به عنوان محورهای اصلی توسعه در نظر گرفته شود و با تحقق این مهم بسیاری از مشکلات استان حل می شود.

نهاوندیان تاکید کرد: کارگروهی که در استان در راستای گمرک، مرز و تجارت تشکیل شده است باید تداوم داشته باشد و گزارش ماهانه از مصوبات این سفر و تحقق آن به دولت برای پیگیری بهتر ارائه شود.

وی در ادامه به بحث راستی آزمایی مودیان مالیاتی اشاره کرد: این امر باید با ملایمت و دقت اجرا شود، در گذشته نبودن تسریع، راستی آزمایی را دچار چالش کرده بود، لذا در این راستا اصلاح قانون باید صورت گیرد و یک تغییر ماهوی در بررسی ایجاد شود.

نهاوندیان افزود: خوشبختانه در حال حاضر برای جبران کم توجهی ها به استان کردستان، بیش از آنچه که از بار مالیاتی برمی دارد، ارزش افزوده به آن پرداخت می شود و این فصلی جدید در توسعه کردستان است که باید تداوم یابد.

وی تاکید کرد: نقش بانک ها در توسعه اهمیت زیادی دارد، ما با نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش در کشور روبرو هستیم و این امر افزایش یافته و باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

نهاوندیان افزود: تولید کننده برای تهیه مواد اولیه با محدودیت روبرو است، با تضمین بانک، اعتماد بین دو واحد ایجاد می شود و در طول این زنجیره ارزشی، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد که امکان تبدیل شدن دارد و این می‌تواند مشکل گشای سرمایه در گردش باشد.

وی در ادامه با اعلام اینکه عملیات احداث پروژه نمایشگاه بین المللی در سنندج باید تا پایان امسال شروع شود تاکید کرد: برگزاری نمایشگاهی از کالاهای ایرانی در اقلیم عراق باید جزو اولویت های ویژه قرار گرفته و پیگیری شود.

معاون اقتصادی رییس جمهور بیان کرد: سیاست دولت، سیاست پنجره واحد است که در بحث معادن نیز باید وزارت صمت عهده دار این امر باشد و پنجره واحد معدن را ساماندهی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سفر هیات دولت به کردستان برای این است که در سطح استانی تحولاتی ایجاد کنیم.

نهاوندیان عنوان کرد: توسعه کردستان به عنوان یک استان مرزی مهم نه از منظر استانی و مردم، بلکه از نظر ملی در اولویت های ویژه دولت است.

وی افزود: در این راستا در همه محورها قدم هایی به جلو برداشته شده است و باید کشاورزی استان را با ساماندهی تخصیص حق آبه توسعه دهیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور افزود: در بحث معادن داده ها نشان می دهد که ظرفیت معادن استان بسیار بیشتر از فعالیت کنونی است و در این زمینه باید با تسهیل بروکراسی اداری این پتانسیل را در کردستان توسعه بخشید.

وی تصریح کرد: کردستانی های غیر مقیم در استان می توانند نقش موثری در سرمایه گذاری داشته باشند.

نهاوندیان با تاکید بر گردشگری در کردستان گفت: کاستی هایی در برخی اقامت های گردشگری استان وجود دارد که باید مرتفع شود.

وی عنوان کرد: آمادگی داریم که کردستان  و شهر سنندج را به عنوان مقصد گردشگری تعیین کنیم که باید زیرساخت ها در این راستا تقویت و جایگاه ممتازی به گردشگری استان داده شود.

معاون اقتصادی رییس جمهور ادامه داد: در اقتصاد ایران علایم ثبات و رشد و برگشت به شرایط عادی مشاهده می شود، لذا مصوبات کارگروه موانع تولید به عنوان تصمیمات اقتضایی باید قابل اجرا باشد./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.