اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

استراتژی تیم ملی در بازی مقابل عراق

استراتژی تیم ملی در بازی مقابل عراق
جلال طالبی سرمربی سابق تیم ملی‌

دیدار با عراق یک آزمون سخت برای شاگردان مارک ویلموتس است. با توجه به پیشینه رویارویی دو تیم در سال‌های اخیر می‌دانیم که تیم ملی بازی سختی مقابل عراق درپیش دارد. تیم ملی در اکثر مسابقات رسمی در چند سال اخیر یا با عراق مساوی کرده یا بازنده بوده است.

بازی تیم ملی با عراق در زمین بی طرف می‌تواند از نظر جو ورزشگاه به ویلموتس و شاگردانش کمک کند. در واقع این شانس از عراق گرفته شد و آنها نمی‌توانند حمایت زیاد هواداران‌شان را داشته باشند اما موضوعی که اهمیت دارد این است که تیم ملی باید یاد بگیرد که در زمین بی طرف یا زمین حریف فوتبال خودش را به نمایش بگذارد و شایستگی‌اش را ثابت کند. در روزهای گذشته تیم ملی با برخی حواشی روبه رو شد و صحبت‌هایی درباره عدم حضور ویلموتس در ایران به دلیل دریافت نکردن مبلغ قرارداد، مطرح شد که این موضوع  قطعاً از نظر روحی بی تأثیر نیست، این حاشیه ناخواسته هم بر روی بازیکن اثرگذار است و هم بر روی کادر فنی تأثیر منفی خواهد گذاشت. شاید بهتر بود ویلموتس بعد از بازی با عراق نسبت به این موضوع اعتراض می‌کرد. فدراسیون یک مربی را به ایران آورد و او تا به اینجا 5 بازی هم انجام نداده اما برخی‌ها به دنبال انتقاد و مشکل‌تراشی برای او هستند. تفاوت ویلموتس با کی‌روش زیاد است، کی‌روش فردی بود که در مقابل سؤالات خبرنگاران موضعگیری می‌کرد اما ویلموتس اینگونه نیست و این وجه تمایز این دو مربی از نظر اخلاقی است. ویلموتس بدون سر و صدا مشغول کار است و باید به چنین فردی کمک کرد و از او حمایت شود. از نظر فنی هم راه ویلموتس با کی‌روش متفاوت است. بازیکنان تیم ملی 8 سال با افکار و سبک کی‌روش بازی کردند و تغییر این افکار راحت نیست و نیاز به زمان دارد. کار ویلموتس برای رسیدن به اهدافش که فوتبال هجومی است، مشکل است. ما در این چند بازی نیازمند کسب نتیجه هستیم، بنابراین باید ویلموتس با احتیاط کار کند و نخواهد همه چیز را در زمان اندک تغییر دهد. هافبک‌های تیم ملی علی کریمی و امید ابراهیمی نقش مهمی در این بازی دارند.
از طرفی مهدی ترابی جایگزین احسان حاج صفی مصدوم شد و احتمالاً در این بازی که تیم ملی نیاز به سرعت بیشتری برای رسیدن به گل دارد، ویلموتس از ترابی استفاده کند. در واقع کریمی و ابراهیمی هافبک دفاعی هستند و تیم ملی در بازی با عراق بازیساز واقعی ندارد که این یکی از ضعف‌های ما است. امید ابراهیمی به عنوان هافبک دفاعی قطعاً در بازی با عراق نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت. ملی‌پوشان باید از وسط زمین پرس را آغاز کنند و با توجه به مهاجم سرعتی‌ای همچون سردار آزمون در ضدحمله به گل برسند. حضور مهاجمان سرزن در تیم ملی یکی از نقاط قوت  است و ما در بازی با عراق می‌توانیم روی سانترها به گل برسیم. از طرفی حضور هافبک‌های سرعتی در تیم ملی همچون رامین رضاییان در سمت راست، یک نعمت است و تیم ملی می‌تواند با ارسال‌های این بازیکن با توجه به مهاجمان سرزنی همچون سردار آزمون و کریم انصاری‌فر دروازه حریف را باز کند. تیم ملی نباید در بازی با عراق به دنبال بالا بردن تعداد گل‌های زده باشد چون ما در بازی با بحرین هم چنین اشتباهی داشتیم. تیم ملی نیازمند کسب امتیاز در این بازی است و امتیاز لازم با خوشفکری، انگیزه و تمرکز کادرفنی و بازیکنان به دست می‌آید. تیم ملی باید با احتیاط بیشتری بازی را آغاز کند و پس از آن به فکر ضربه زدن به حریف  باشد، این استراتژی به تیم ملی کمک می‌کند تا نتیجه مطلوبی بگیرد.

کپی