ارتش ایران یک پهپاد دیگر را در نزدیکی ماهشهر سرنگون کرد

پیام ایران به کشورهای منطقه

سیاسی /
شناسه خبر: 515644

سرنگونی یک پهپاد از سوی سامانه پدافندی ارتش جمهوری اسلامی در بندر امام خمینی از توابع شهرستان ماهشهر در حالی صورت گرفت که امریکا، رهبری ائتلاف امنیت دریایی در خلیج‌فارس را برعهده داشته و این ائتلاف با سه کشور حوزه خلیج فارس شامل عربستان سعودی، امارات و بحرین و همچنین استرالیا آغاز بکار کرده است.

 این ائتلاف که به زعم امریکایی‏ها با هدف برقراری امنیت کشتیرانی در آبهای جنوب ایران و باز نگهداشتن تردد حمل و نقل نفتکشها به وجود آمده، -چراکه ایران را مسئول ناامنی در خلیج فارس و تنگه هرمز میدانند-، با نمایش اقتدار ایران همزمان شد تا نشان دهد کشور ما قادر به حفظ امنیت منطقه است؛ آن هم به نحو احسن.

جلوگیری از تجاوز پهپادهای تجسسی، همان هدف امنیتی است که عربستان سعودی و امریکا نتوانستند آن را انجام دهند. یادمان هست که چندی پیش، این دو کشور با همه تجهیزات خود نتوانستند جلوی پهپادهای یمنیها را بگیرند اما جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار پهپاد پیشرفته را یکی در تنگه هرمز و دیگری در بندر ماهشهر سرنگون کرده است. این نشان از آن دارد که صنایع دفاعی پدافند هوایی محلی جمهوری اسلامی ایران بسیار قوی، هوشیار و پیشرفته است و با هزینههای بسیار اندکی در مقایسه با توانمندیهای عربستان سعودی و امریکا که صدها میلیون دلار هزینه کردند و در نهایت هم عاجز از جلوگیری از پرواز پهپادهای یمنی بودند، به دست آمدهاند.

این اتفاق پیام خوبی هم برای کشورهای همسایه دارد تا به قدرت پوشالی امریکا آویزان نشوند. عملکرد ایران ثابت کرده که امریکا نه تنها نمی‏تواند از امنیت این کشورها حمایت کند بلکه همچنان آنها را در معرض خطر قرار خواهد داد.

در چنین شرایطی کشورهای منطقه میتوانند از فرصت استفاده کرده و از اقتدار جمهوری اسلامی ایران در امنیتی که برای حفظ آن در تلاش است و هیچ گونه دشمنی با کشورهای همسایه ندارد و حتی تمایل دارد که برای ایجاد تفاهم یک سازمان امنیتی مشترک را تشکیل دهد، بهره ببرند. استفاده از این فرصت تفاهم، پول این کشورها را هم در جیبشان نگه خواهد داشت چرا که امریکا هم پول این کشورها را میگیرد و هم در عوض امکانات خوبی هم در اختیارشان قرار نمیدهد. مرتب از اینها باجگیری کرده و با دریافت مبالغ هنگفتی از آنان، این کشورها را در شرایط سخت تنها گذاشته و آنها نیز نخواهند توانست از منافع خود به تنهایی دفاع کنند.

این در حالی است که اگر این کشورها با ایران همکاری کنند، نتیجه بهتری خواهند گرفت. با توجه به طرح «صلح هرمز» از سوی آقای روحانی ریاست محترم جمهوری و پیشنهاد تشکیل «سازمان امنیت منطقه» که از سوی وزیر امور خارجه کشورمان در حال پیگیری است، این اتفاق قابل تحقق است. تاکنون هم 4 کشور منطقه به این پیشنهاد پاسخ مثبت دادند اما به قول عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان، عربستان سعودی همچنان در حال لجبازی است و در غرور خود به سر میبرد و پاسخ مثبتی به این موضوع نداده است. سران این کشور هنوز اعتقاد و البته امید دارند که امریکا می‏تواند به آنها کمک کند. اما باید به آنها گفت که این امیدواری، یک سراب است. در یکی دو سال اخیر ثابت شد که امریکا غیر از اینکه پول این کشور را بگیرد و تسهیلات خرده و بلافایده و قدیمی و غیرفعال به آن بدهد، کاری انجام نداده است.

لذا این اتفاق فرصت خوبی است که جمهوری اسلامی ایران با اقتدار به هر نوع تهدید، از هر سویی که باشد، سریعاً و بدون تأخیر و از همه مهمتر با بهرهبرداری از امکانات محلی و صنایع داخلی پاسخ دهد. /ایران جمعه

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.