نفس 7 کلانشهر گرفت

اجتماعی /
شناسه خبر: 515384

آلودگی هوا در کلانشهرها بیش از 4730 شهروند ایرانی را روانه اورژانس کرد. به‌گفته «مجتبی خالدی» سخنگوی سازمان اورژانس کشور این افراد به‌دلایل قلبی و تنفسی از استان‌های اصفهان، البرز، تهران، قزوین، قم و مرکزی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند. به‌گزارش «ایران» آمار‌های دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست کشور نشان می‌دهد که اهوازی‌ها در 24 ساعت گذشته ناسالم‌ترین هوا را تنفس کرده‌اند. همین آمارها هم هوای تهران، مشهد، اصفهان، کرج، قزوین، همدان را برای گروه‌های حساس، ناسالم اعلام کرد.

 «علیرضا آذریان» از کارشناسان مسئول آزمایشگاه هوا اداره کل محیط زیست خوزستان در گفت‌و‌گو با «ایران» علت آلودگی هوای اهواز را آتش‌سوزی اراضی زراعی و صنایعی که در اطراف اهواز قرار دارند می‌داند و می‌گوید: «بواسطه بارشی که هفته گذشته اهواز تجربه کرد، رطوبت جوی هوا بالا رفت. از سوی دیگر باد کمتری هم وزید. این شرایط باعث ایستایی و پایداری جوی هوا شد.»
به‌اعتقاد او این شرایط باعث می‌شود تا آلودگی‌ها که می‌تواند منشأ صنعتی یا کشاورزی داشته باشد در لایه‌های پایین جوی که محل حیات انسان هاست تجمع پیدا  ‌کنند. او می‌گوید: «خوزستان بواسطه توسعه صنعت در حوزه نفت، پتروشیمی و صنایع جانبی یکی از شهرهای آلوده کشور محسوب می‌شود.» اما این کارشناس اعتقاد دارد آلودگی‌هایی که این روزها نفس خوزستانی‌ها بویژه اهوازی‌ها را تنگ کرده، علتش آتش زدن زمین‌های کشاورزی است. او می‌گوید: «کشاورزان به اشتباه فکر می‌کنند آتش زدن مزارع باعث قدرت و قوت خاک می‌شود. این مشکل در نقاط مختلف کشور اپیدمی دارد.» به گفته او باران‌های پاییزی و آتش‌سوزی مزارع باعث شده تا اهواز ناسالم‌ترین هوا را در میان کلانشهرها داشته باشد.
«محمد رستگاری» معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران هم به «ایران» می‌گوید: «این هفته در تهران پایداری هوا داشتیم بنابراین قطعاً آلودگی هوا خواهیم داشت.» او می‌گوید: «در سنوات گذشته در این فصل سال شاخص آلودگی ما به عدد 200 می‌رسید اما الان متوسط ایستگاه‌های ما زیر 150 است.» به اعتقاد رستگاری کاهش شاخص آلودگی در سال‌جاری به فعالیت‌هایی که در 5 سال اخیر انجام شده است برمی گردد. او بهبود کیفیت سوخت   بویژه درحوزه گازوئیل، ارتقای استاندارد خودروهای نو، جلوگیری از تولید موتورسیکلت کاربراتوری، اجرای دقیق فرآیند معاینه فنی و کنترل اتوماتیک در سطح شهر را از جمله دلیل کاهش آلودگی تهران می‌داند.
رستگاری نوسازی ناوگان فرسوده کشور بویژه در حوزه خودروهای دیزلی و گسترش حمل‌و‌نقل عمومی را از جمله گام‌های باقی مانده برای حل معضل آلودگی هوا می‌داند. او با توجه به پایداری آلودگی هوا این احتمال را می‌دهد که تعطیلی مدارس روی میز تصمیم‌گیری مسئولان بیاید اما می‌گوید: «ادارات به هیچ وجه تعطیل نمی‌شوند.» رستگاری البته می‌گوید: «برای تعطیلی مدارس هم میانگین شاخص آلودگی هوای تهران به باید 150 برسد، که البته نرسیده است.»
 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.