بسته‎های پیشنهادی سازمان ملل به عراق رسید

بین الملل /
شناسه خبر: 515094

گروه جهان/ در حالی که برخی عوامل نفوذی بین معترضان عراقی، با اقداماتی نظیر آتش زدن ساختمان دادگستری در بغداد، مسیر اعتراضات در این کشور را از ریل ‌مسالمت آمیز آن خارج کرده‎اند، سازمان ملل با ارائه سه بسته پیشنهادی خواهان حل بحران این کشور شد. آیت‎الله سیستانی از این بسته پیشنهادی استقبال کرده است.

به‌گزارش «ایرنا» به نقل از هیأت کمک‌رسانی سازمان ملل به عراق (یونامی)، این سه بسته پیشنهادی در قالب سه طرح فوری، کوتاه‎مدت و میان‎مدت ارائه شده‎است. طرح فوری که بنا بر این پیشنهاد می‎تواند در یک هفته به سر انجام رسد، خواهان آزادی تمامی معترضان دستگیر شده، عدم پیگرد آنان، تحقیق درخصوص ربوده‎شدگان در این اعتراضات و شناسایی و محاکمه مسئولانی است که دستور هدف قراردادن معترضان را صادر کرده‎ بودند. این طرح همچنین خواهان خودداری بازیگران خارجی از مداخله‌جویی در حوادث عراق می‎شود. طرح کوتاه مدت پیشنهادی سازمان ملل هم که طی یک تا دو هفته قابل اجرا خواهد بود، توجه خود را روی اصلاح قانون انتخابات، اصلاح بخش امنیتی و مبارزه با فساد از طریق اعلام تمامی دارایی‌های مسئولان عراقی در داخل و خارج این کشور متمرکز کرده‎است. همچنین در طرح میان مدت سازمان ملل متحد که بازه زمانی یک تا سه ماهه برای آن تعیین شده است، اصلاح قانون اساسی در رأس قرار دارد. بنا براین طرح سازمان ملل پیشنهاد کرده، اصلاحات باید از طریق همه پرسی به رأی مردم نیز گذاشته ‎شود. تشکیل هیأت شفاف‌سازی فساد در عراق و ارسال پرونده فساد افراد به شورای عالی قضایی یا دیوان مرکزی مبارزه با فساد و محاکمه و مجازات خاطیان از دیگر بندهای طرح میان‎مدت سازمان ملل است.
همزمان با انتشار خبر پیشنهادهای سازمان ملل به دولت عراق، ایسنا به‌نقل از «سومریه نیوز» گزارش داد، جنین هینس پلاسخارت، رئیس هیأت سازمان ملل در عراق نیز با آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی شیعه در نجف دیدار کرد. وی پس از این دیدار در کنفرانس مطبوعاتی گفت: توصیه‌هایی را به دولت عراق کردیم و اکنون زمان آن فرارسیده که دولت چیزی را تقدیم ملت کند. وی تأکید کرد: مرجعیت شیعه عراق نیز از عدم جدیت احزاب سیاسی برای انجام اصلاحات ابراز نگرانی کرده و بر این مسأله تأکید کردند که تنها در صورت انجام اصلاحات، تظاهرات پایان می‌یابد. به گفته او مرجعیت دینی عراق از بسته پیشنهادی سازمان ملل استقبال کرده‎است. این پیشنهادها در حالی به دولت عراق ارائه و با استقبال آیت‎الله سیستانی مواجه شده‎است که امریکا با مداخله‌جویی در امور عراق، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کاخ سفید در بیانیه‎ای ضمن درخواست برای پایان دادن به خشونت علیه معترضان، وعده‌های رئیس جمهوری عراق برای تصویب اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات زودهنگام را لازم دانست.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.