در اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران مطرح شد

موسیقی نواحی زمینه‌ساز وحدت ملی

فرهنگی /
شناسه خبر: 515091

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران به پایان رسید؛ جشنواره‌ای با هدف حفظ نواها، آواها و میراث ماندگار موسیقی اصیل ایران، که امسال در کرمان برگزار شد. گرچه این جشنواره توانست میزبان هنرمندانی از گوشه گوشه ایران و کشورهای منطقه باشد اما به نظر می‌رسد برخی چهره‌‌های حاضر در آن دل‌نگران آینده این نوع موسیقی هستند و از اینکه توجه به آن فقط به این رویداد خلاصه می‌شود گلایه دارند؛

هنرمندانی که انتظار دارند برگزارکنندگان چنین رویدادهایی در سایر ایام سال هم به تدابیر و برنامه‌‌هایی برای جدی‌گرفتن این نوع موسیقی بیندیشند. در اختتامیه این جشنواره که غروب یکشنبه با استقبال خوب مردم روبه‌رو شد، محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، بردیا صدر نوری، فردین خلعتبری و نوید افقه حضور داشتند. آغازگر این برنامه که با استقبال بسیاری روبه‌رو شد، اجرای موسیقی هنرمندان پیشکسوت شرکت‌کننده در جشنواره بود. در این بخش عاشیق قدرت میرزاپور، فاروق درپور، نیهات اوزان، شاپور کمالی، حداد کارگر، خداداد شکل‌زهی و کیخسرو طاهری در کنار هم روی صحنه رفتند.
بعد از این اجرا، نخستین سخنران این مراسم، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، روی سن رفت و گفت: «کرمان به‌عنوان بزرگترین میهمانخانه ایران تلاش کرد میزبان شایسته‌ای برای آواها و نواهای هنرمندان با اصالت اقوام ایران زمین باشد.» علیزاده در ادامه افزود: «از نگاه ما دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در حیطه اجرا، با دوره‌های قبل متفاوت بوده است. از جمله این تفاوت‌ها تشکیل شورای سیاستگذاری با همراهی استانداری کرمان و با حضور و مشارکت شهردار این استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صداوسیمای استان و همچنین معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر موسیقی و استادان بزرگ موسیقی و انجمن موسیقی ایران مورد اشاره بوده است. این شورا کمک می‌کند برگزار‌کنندگان با فراغ بال بیشتری جشنواره‌ای با این عظمت را به سرانجام برسانند.» علیزاده در ادامه گفت: «در این دوره برای توجه به گردشگری هنری، ١٧ تور گردشگری میهمان دیار کریمان شدند و حضور میهمانان در کویر شهداد بهترین بخش آن بود. برگزاری نمایشگاه عکسی با عنوان «عکس آوا» برگ جدید دیگری از ظرفیت‌های این جشنواره بود. همچنین حضور گرم دانشجویان موسیقی و هنرمندانی از کشورهای ترکیه، افغانستان و عراق زمینه‌ای شد تا در سال‌های آینده به جشنواره‌ای بهتر نزدیک‌تر شویم. همچنین حضور ٢٠ خبرنگار و عکاس از شبکه‌های تلویزیونی برون مرزی باعث شد رویدادهای جشنواره موسیقی نواحی در سراسر ایران و جهان منعکس شود.»
تجلیل از مادر شهید محسن زبر‌دست از شهدای عشایر استان کرمان بخشی دیگر از مراسم اختتامیه را به خودش اختصاص داد. خوانندگان و نوازندگان استان‌های ایران هم در این بخش روی صحنه رفتند و از محمد جان بزرگیان (کهگیلویه و بویراحمد)، علیرضا شهبازی (فارس)، خالو قنبر راستگو (هرمزگان)، رحیم خضری (آذربایجان غربی)، هادی قره‌خانی (خراسان شمالی)، خسرو کارگر (خراسان شمالی)، عبدالله امینی (خراسان رضوی)، عبدل احد درپور (تربت جام)، خداداد شکل زهی (سیستان و بلوچستان) و عاشیق قدرت میرزاپور (آذربایجان شرقی) تجلیل شد. زهرا موسی‌پور مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان هم در اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی گفت: «در این رویداد بزرگ هنرمندان بیش از ٢٠ استان، میهمان ما بودند؛ گویا همه ایران در کرمان جمع شده‌اند. اینجا همه با تمایزها و زیبایی‌ها دور هم جمع شدند. خوشبختانه این اتفاق مبارک در ایام میلاد مبارک پیامبر رحمت و مهربانی(ص) نصیب ما شد.» موسی‌پور در ادامه صحبت‌هایش افزود: «جشنواره‌ها می‌توانند کارکردهای متفاوتی داشته باشند. از آثار و برکات این جشنواره وحدت و انسجام ملی است تا به یادمان بیاورد ایران متعلق به همه ایرانیان است. به همین دلیل این جشنواره تأثیر زیادی بر شادابی و نشاط جمعی دارد و همگی مطمئنیم این رویداد به نتیجه‌ای با‌ارزش می‌رسد و باید میراث آن را پاس بداریم.»
احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم در بخش پایانی برنامه ضمن قدردانی از عوامل برگزاری این رویداد گفت: «جشنواره‌ای به این بزرگی طبیعتاً معایبی دارد. امیدوارم این نواقص را بر من ببخشید. اما اگر می‌خواهیم جشنواره خوبی برگزار کنیم باید بحث زیر‌ساخت‌ها را جدی بگیریم.» صدری ادامه داد: «موضوع گردشگری فرهنگی هم موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد. من فکر می‌کنم جشنواره موسیقی نواحی این ظرفیت را دارد که بتوانیم غیر از ایام برگزاری جشنواره نیز به این نوع موسیقی توجه کنیم تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر موسیقی اقوام ایران باشیم.»

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.