اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
1398/8/20 ، 12:09
کد خبر:514998
اجتماعی

کلمات کلیدی

ایجاد 82 شتاب‌نگار برای مقابله با زلزله توسط شهرداری

ایجاد 82 شتاب‌نگار برای مقابله با زلزله توسط شهرداری

شهردار تهران با بیان اینکه میزان خسارات زلزله در نقاط مختلف کشور بر اساس آنالیز رکوردی 14 ایستگاه شتاب نگار برآورد شده است، گفت: علاوه بر آن چهار ایستگاه شتاب نگار برای پایش امواج ورودی به شهر تهران راه اندازی شده است که این تعداد به 22 ایستگاه افزایش می‌یابد.

پیروز حناچی در هشتمین کنفرانس علمی زلزله با تاکید بر اینکه این کنفرانس در سالگرد زلزله بزرگ سر پل ذهاب برگزار شده است، افزود: ایران کشوری است که با زلزله زندگی می‌کند و ما باید این پیام را به جامعه اعلام کنیم؛ چرا که در دوره معاصر هم نشینی با طبیعت فراموش شده است ولی مطالعات عمیق در سابقه عکس‌العمل‌های مردم در مقابل زلزله در طول تاریخ نشان می‌دهد که این آمادگی در گذشته بیشتر از اکنون بوده است.

وی اظهار کرد: تهران علاوه بر آنکه پایتخت ایران است به دلیل در معرض خطر زلزله بودن می‌توان از آن به عنوان پایتخت زلزله ایران نیز یاد کرد و امیدوارم در زمان زلزله آمادگی مدیریت بحران در برخورد با موضوع را داشته باشیم.

حناچی با اشاره به پیشرفت‌های دنیا برای مقابله با مخاطرات با تاکید بر اینکه با همه این پیشرفت‌ها ما همچنان آسیب پذیر هستیم، یادآور شد: تمامی کشورهای دنیا با نسبت‌های مختلف در معرض آسیب قرار دارند و به میزان تمهیداتی که در برابر مخاطرات می‌اندیشند آسیب پذیر هستند.

شهردار تهران، ایران را از مناطقی در جهان دانست که با بیشترین تعداد زلزله در سال‌های اخیر مواجه بوده است و ادامه داد: در زلزله‌های بزرگی که در دنیا به ثبت رسیده است زلزله بزرگ سمنان در سال 856 میلادی با میزان تلفات بالا به ثبت رسیده است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه تمام مناطق کشور به غیر از مناطق خالی از سکنه در معرض خطر زلزله قرار دارند، اضافه کرد: بخش عمده‌ای از کشور به ویژه در نیمه غربی در پهنه زاگرس قرار دارند و دائما در معرض مخاطرات زلزله هستند.

وی با اشاره به زلزله بزرگ سر پل ذهاب اظهار کرد: ایران شدیدترین زلزله‌هایی که در دنیا به ثبت رسیده است را تجربه کرده و از سوی دیگر شاهدیم که در بم تصور بر این بود که در انتهای پهنه مخاطرات قرار دارد و از این رو منطقه‌ای با خطر کم زلزله تلقی می‌شد و انتظار وقوع چنین زمین لرزه بزرگی را نداشتیم.

حناچی با بیان اینکه این کنفرانس پس از 30 سال و علی رغم همه پیشرفت‌ها در حالی برگزار می‌شود که ما همچنان در خطر آسیب‌های ناشی از زلزله قرار داریم، علت آن را ساخت و سازهای غیر اصول، استفاده از مصالح نامرغوب، عدم مهارت نیروی انسانی در حوزه ساخت و ساز، اجرایی نشدن قوانین و مقررات سازه و نحوه پیشگیری از حادثه ذکر کرد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت ارائه آموزش به مردم خاطرنشان کرد: در زلزله ملارد هیچ تلفاتی نداشتیم ولی عکس‌العمل‌های مردم نسبت به این پدیده موجب آسیب رساندن به مردم شده است و امیدوارم که در این کنفرانس آخرین دستاوردهای این حوزه ارائه شود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه بر اساس آمارها رسانه‌ها بیشترین توجه خود را در حوزه مخاطرات طبیعی معطوف به زلزله کرده‌اند، ادامه داد: ولی دولت‌ها باید توجه داشته باشند که هزینه برای پیشگیری از عوارض مخاطرات، سرمایه گذاری برای داشتن آینده بهتر است.

شهردار تهران همچنین با اشاره به تجربیات کشورهای مختلف برای اجباری کردن بیمه‌های سازه گفت: کشور ترکیه علی رغم سرمایه گذاری‌های هنگفتی که برای سازه‌های بتونی کرده بود تمام این سرمایه گذاری‌ها در زلزله 1999 به هدر رفت. از این رو با اجباری کردن بیمه‌های ساختمان مهندسان را مجبور به اجرای قوانین سازه کرد و به نظر می‌رسد اگر کشور از تحریم‌ها عبور کند و بیمه‌های اتکایی به عرصه بیایند می‌تواند یکی از روش‌های کنترل کیفیت ساختمان‌ها، صنعت بیمه باشد.

وی با تاکید بر اینکه تامین همه هزینه‌های آسیب‌های ناشی از زلزله در شرایط کنونی امکان پذیر نیست اظهار کرد: باید مکانیزم‌ها به گونه‌ای باشد که کیفیت سازه‌ها ارتقاء یابد.

شهردار تهران همچنین با اشاره به لرزه خیزی تهران گفت: رخداد زلزله احتمالی بزرگ در تهران موضوعی است که ایجاد نگرانی کرده است ولی ما برای رسیدن به حد مطلوب مقاوم سازی فاصله زیادی داریم. از این رو درخواست می‌شود که دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها ما را در این زمینه یاری کنند.

حناچی با اشاره به اقدامات شهرداری برای کاهش ریسک مخاطرات و افزایش تاب‌آوری شهرها افزود: تدوین نقشه راه افزایش تاب‌آوری برای مخاطرات را در دستور کار داریم. همچنین در تهران هفت تا هشت روددره اصلی داریم و این رود دره‌ها که آب‌هایی حدود  240 میلیون متر مکعب از ارتفاعات البرز به سمت تهران را روانه می‌کنند، منشأ گسترش شهر تهران بوده است و این روددره‌ها هم می‌تواند مایه نشاط و هم منشأ مصیبت قرار گیرد.

به گفته وی، اگر حرایم این رود دره‌ها رعایت نشود تبدیل به مصیبت خواهد شد. از این رو درک ظرفیت‌ها موجب افزایش تاب‌آوری شهرها در برابر مخاطرات می‌شود.

حناچی با بیان اینکه کلانشهر تهران به اندازه‌ای مشکلات عدیده‌ای دارد که پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه زلزله کافی نیست، ادامه داد: باید تلاش کنیم کمپین تاب‌آوری در شهر تهران بزرگ فراهم شود و با سرمایه گذاری مناسب از اتلاف 40 دلاری هزینه‌های پس از بحران جلوگیری خواهد شد.

حناچی با اشاره به اقدامات شهرداری تهران برای مقابله با مخاطرات گفت: در حال حاضر به کمک آنالیز رکوردی 14 ایستگاه شتاب نگار مقدار خسارات زلزله در نقاط مختلف شهر تخمین زده شده است و در آینده قرار است این تعداد ایستگاه شتاب نگار به 60 ایستگاه افزایش یابد.

وی با اشاره به راه اندازی چهار ایستگاه شتاب نگار در خارج از شهر تهران افزود: با استفاده از این ایستگاه‌ها امواج ورودی به شهر تهران پایش می‌شود تا در زمان بحران دستگاه قطع خودکار ایستگاه‌های آب و گاز فعال شوند.

به گفته وی، در آینده تعداد ایستگاه‌های شتاب نگار خارج شهر تهران به 22 ایستگاه افزایش می‌یابد.

حناچی نصب 100 دکل ارتباطی به منظور حفظ ارتباط پایدار در زمان مخاطرات را از دیگر اقدامات این نهاد نام برد و افزود: علاوه بر آن به دلیل آنکه در زمینه بهسازی دیر اقدام شده است با ساختمان‌های متراکم و تعداد خانوارها و نفر در هکتار بالا مواجه هستیم و این در حالیست که پس از زلزله کوبه ژاپن در دنیا ثابت شد که نحوه شهرسازی در افزایش تلفات پس از مخاطرات موثر است.

وی از اجرای برنامه مشارکت مردمی در طرح خانه‌های با دوام خبر داد و افزود: طرح مدرسه آماده، آموزش 1880 مدیر مدرسه و 12 هزار و 200 دانش آموز و تهیه سند مخاطرات بهینه سازی برای 1904 مدرسه از دیگر برنامه‌های شهرداری ذکر کرده است.

شهردار تهران همچنین با اشاره به رخداد سیل در نوروز سال جاری گفت: در سیل اخیر تقریبا تمامی کشور درگیر سیل بوده است و تهران نیز تا آستانه سیل پیش رفت ولی با لایروبی‌های انجام شده و آمادگی نیروها موجب کنترل شدن این رخداد شده است.

به گفته وی، در زمان سیلابی شدن رودخانه کن، جاده کرج تا آستانه بسته شدن پیش رفت ولی با کاهش بارش‌ها و مدیریت بحران از مسدود شدن آن جلوگیری شد./ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربازدیدها