اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
1398/8/20 ، 09:59
کد خبر:514876
دانش و فناوری

آیا هوش مصنوعی به تنهایی انسان کمک می کند؟

آیا هوش مصنوعی به تنهایی انسان کمک می کند؟

"هوش مصنوعی اگر چه در بیشتر موارد زندگی انسان ها را آسان تر و جذاب تر می کند اما هرگز جایگزین روابط انسان ها با یکدیگر نمی شود".

"تونی رید "معاون غول فناوری آمازون با بیان مطلب فوق تأکید کرد: ما قصد نداریم روبات هایی را طراحی کنیم تا انسان را به جای نزدیک کردن از یکدیگر دور کرده و منزوی تر از همیشه کند. در همین راستا نیز تمام عزم خود را جزم کرده ایم تا ضمن لذت بخش کردن زندگی انسان، روابط انسانی و جمع گرایی در میان آن ها را بدون هیچ خدشه ای حفظ کنیم.

در حال حاضر تنها کافی است شما از دستیار صوتی الکسا سئوال کنید" الکسا من تنها هستم". بلافاصله هوش مصنوعی این سیستم منظور کاربر و احساس نهفته در پشت این جمله را درک کرده و پاسخ می دهد" از شنیدن این جمله بسیار متاسفم. صحبت کردن با یک دوست و یا گوش کردن به موسیقی میتواند حالت را بهتر کند. امیدوارم زودتر بشوی".

پاسخ های احساسانه الکسا در حال حاضر نقش موثری در سلامتی سالمندان داشته و راهکارهای جذاب و خلاقانه ای را برای رهایی از تنهایی و اضطراب در میان سالمندان و همچنین کودکان را ارائه می دهد. این در حالی است که درصد بسیاری از سالمندان  در جهان از تنهایی رنج برده و تلاش دارند تا با ابزار فناروانه این احساس غم انگیز را از خود دور کنند.

واقعیت این است که الکسا به گونه ای طراحی شده است که به محض دریافت سیگنال تنهایی پیشنهاد حضور در جمع و مراودات اجتماعی را ارائه می دهد و همین امر نیز نیات و اهداف غول های فناوری از جمله آمازون را در عدم جایگزینی هوش مصنوعی با روابط انسانی تأیید می کند.

اما این ویژگی تنها به الکسا مربوط نمی شود. چرا که ما شاهدیم در دنیای حاضر روبات های پیشرفته ای برای سرگرم کردن کودکان و سالمندان طراحی شده است که هرگز درصدد جدایی انسان ها از روابط انسانی و منزوی کردن و تنها کردن ان ها نیستند. بلکه آن ها مکمل روابط انسانی و جمع گرایی بوده و علاوه بر سرگرم کردن آن ها در زمانی کوتاه خلاء ایجاد شده از چالش عصر حاضر یعنی تنهایی را پر می کنند. اما نکته مهم آن است که هوش مصنوعی و روبات ها هرگز و هرگز جایگزین روابط انسانی پیچیده میان تک تک انسان ها نمی شود. 

نویسنده بیتا میرعظیمی
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.