آیا هوش مصنوعی مطالب طنز و جدی را از هم تشخیص می دهد؟

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 514783

براساس یک مطالعه جدید ، ماشین آلات چیزهای زیادی را درک نمی کنند ، به ویژه چیزهایی مانند گفتار طنز آمیز ، اما تلاشها برای ایجاد فضایی برای یادگیری قدرت تفکیک مطالب طنز و جدی توسط هوش مصنوعی ادامه دارد.

این روزها خبرهایی را درباره نوشتن مقاله توسط هوش مصنوعی و حتی برنده شدن هوش مصنوعی دربرابر انسانها می خوانیم. اما پرسش این است که آیا هوش مصنوعی اصلا تفاوتی بین گفتار طنز، جدی و ... قائل است یا خیر.

در حقیقت به نظر می رسد  یک دستگاه نمی تواند چیزهای زیادی را درک کند و مطمئناً نمی تواند طنز را درک کند. بنابراین چنین ضعفی حتی ممکن است منجر به اشاعه مطالب طنز جعلی در فضای مجازی شود. گروهی از پژوهشگران دانشگاه واشنگتن نگرانی های اساسی خود نسبت به وضعیت فعلی را در قالب یک مقاله عنوان کرده اند. دکتر لوی، نویسنده اصلی این مقاله می نویسد: "تفکیک طنز از اخبار جعلی ممکن است در عمل دشوار باشد. این بدان معناست که طنز مشروع می تواند ممنوع شود ، در حالی که اطلاعات غلط ممکن است توجه ناخواسته ای را به خود جلب کند. برای کاربران ، طبقه بندی صحیح طنز به عنوان اخبار جعلی ممکن است آنها را از محتوای سرگرمی مطلوب محروم کند ، در حالی که شناسایی یک خبر جعلی به عنوان یک طنز مشروع ممکن است آنها را در معرض اطلاعات غلط قرار دهد"

 

مطالعه ای در سال 2016 که توسط محققان دانشگاه غربی انتاریو انجام شده نشان داد که برخی کلمات طنزآمیز و کلیشه ای را می توان به یادگیری ماشینی افزود اما این رویکرد برای تفکیک کلی مطالب  طنز و غیر طنز کافی نیست. محققان دانشگاه مریلند نیز سعی کردند پژوهشی را شامل 283 مقاله خبری جعلی و 203 مقاله طنز از ژانویه 2016 تا اکتبر 2017 با موضوع سیاست آمریکا را با کمک هوش مصنوعی بررسی کنند و در نهایت متوجه شدند تفکیک مطالب طنز و غیر طنز توسط هوش مصنوعی به دشواری انجام می گیرد.

با این وجود پژوهشگران معتقدند می توان با ارائه منایع طنز به هوش مصنوعی و کار بر اساس این نمونه ها تا حد زیادی به کاهش خطای هوش مصنوعی کمک کرد. حتی برخی معتقدند طی سال های آینده هوش مصنوعی می تواند نویسنده فیلم و سریالهای طنز باشد./انتخاب

بیشتر بخوانیم: هوش مصنوعی این بار شعر می سراید

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.