حسینی‌پور از چرایی توقف طرح‌های تخفیف فصلی کتاب همزمان با برپایی هفته کتاب گفت

برگریزان طرح «پاییزه کتاب» در فصل بی پولی

فرهنگی /
شناسه خبر: 514763

‌امسال در حالی شاهد برگزاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب خواهیم بود که طرح تخفیف‌های فصلی در پائیز جاری تنها به تهرانی‌ها اختصاص خواهد داشت؛ آن طور که دبیر این رویداد فرهنگی تأکید دارد مهم‌ترین دلیل آن در مشکلات مالی است، او در همین رابطه گفت: «معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفته با توجه به اینکه چشم‌انداز روشنی وجود ندارد و امکان تأمین اعتبار این طرح‌ را ندارد، زیر بار تعهد آن نرود.»

نیکنام حسینی‌پور، دبیر بیست‌وهفتمین دوره هفته کتاب در نشستی که به منظور تشریح برنامه‌های هفته کتاب برگزار شد در جمع اهالی رسانه درباره چرایی اجرا نشدن پائیزه کتاب تصریح کرد: «متأسفانه از آنجایی که چشم‌انداز روشنی از بودجه فرهنگی وجود نداشت، گفتند که طرح پاییزه را برگزار نکنیم. در نتیجه ما خودمان شروع به رایزنی با بنگاه‌های اقتصادی کردیم که بخشی از هزینه‌ها را تأمین کنیم. در نهایت در جلسه شامگاه شنبه با شهرداری تهران، شهرداری تقبل کرده که از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه، طرح پاییزه در کتابفروشی‌های تهران با ۲۰ درصد تخفیف شروع شود.»
با وجود آنکه تأکید شده در هفته کتاب امسال شاهد برپایی طرح پاییزه کتاب نخواهیم بود اما حسینی‌پور افزون بر شهرداری از سایر نهادهایی که کاری از عهده‌شان ساخته هم درخواست همکاری کرده تا از این طریق مؤسسه خانه کتاب دست به فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح بزند، اتفاقی که نیازمند منابع مالی لازم است.
او ضمن اشاره به وقوع سیل که ابتدای سال‌جاری گریبان برخی مناطق کشورمان از جمله استان لرستان را گرفت و منجر به بروز آسیب‌های مالی بسیاری به کتابفروشی‌های مناطق مذکور شد ادامه داد: «این سیل آسیب زیادی به کتابفروشی‌ها و کتاب‌های استان لرستان زد. برخی از کتابفروشی‌ها به‌طور کامل نابود شدند و بسیاری از کتاب‌ها هم دچار آبگرفتگی شدند. در همین زمینه بنا داریم در هفته کتاب امسال طرح «همت عالی» را برگزار کنیم که به سبب اجرای آن کتاب‌های آب گرفته به تهران منتقل می‌شوند تا شهروندان آنها را خریداری کنند و کتابفروشی‌های آسیب دیده لرستان به حیاتشان ادامه دهند.» او ادامه داد: «برای مردمی شدن هر چه بیشتر فعالیت‌های مرتبط با این هفته تلاش کردیم تا از همراهی سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد حداکثر بهره را بگیریم که اتفاقاً با استقبال خوبی از سوی آنان روبه‌رو شدیم.«حال خوش خواندن»، شعاری است که برای هفته کتاب جاری در نظر گرفته شده، امسال هفته کتاب از چهارشنبه 22 آبان ماه شروع می‌شود که کتاب و پایتخت کتاب ایران، کتابخانه کانون فرهنگی معلم، کتاب معجزه پیامبر، وقف کتاب ترویج کتابخوانی، مدرسه کتاب محور دانش‌آموز کتابخوان، کتاب آینده، کتاب مبنای تمدن، کتاب فضای مجازی و کتابفروشی پاتوق فرهنگی عنوان‌هایی است که برای روزهای آن در نظر گرفته شده است.»
با وجود برخی اما و اگرهایی که از همان ابتدا متوجه چگونگی برپایی این هفته فرهنگی است حسینی‌پور تأکید دارد یکی از رویکردهای مهم آنان جهانی کردن هفته مذکور است. در همین رابطه نیز طی صحبت‌هایی که با سازمان فرهنگ و ارتباطات انجام شده کشورهای ترکیه، مجارستان، سوئد، بلاروس، قرقیزستان، رواندا و... برای برگزاری برنامه‌های هفته کتاب اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گفته حسینی‌پور، امسال با همکاری آموزش و پرورش 50 هزار نمایشگاه در 50 هزار مدرسه کشور برگزار می‌شود که همراه با برگزاری برنامه‌هایی همچون مسابقه کتابخوانی خواهد بود. افتتاحیه بیست و هفتمین دوره هفته کتاب پنجشنبه هفته جاری به میزبانی اهالی یزد با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و همچنین مسئولان کشوری برگزار می‌شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.