پنج رویداد جهان

بین الملل /
شناسه خبر: 514726

 

---

استعفای کابینه به‌خاطر دیالیز 

17 وزیر از وزرای کابینه «کادگا پراساد شارما اولی»، نخست‌وزیر نپال، پس از اینکه وی مجبور به انجام دیالیز شد، با این بهانه که نخست‎وزیر سلامتی لازم برای کار خود را ندارد، استعفا کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که نه تنها در دولت که در جامعه نپال نیز جنجالی گسترده بر سر وضعیت سلامتی نخست‌وزیربه راه افتاد. شارما اولی که دچار بیماری حاد کلیه شده است، باید عمل پیوند کلیه انجام دهد اما از آنجا که بدنش پیوند را رد کرده، مجبور به استفاده از دیالیز است. 
---
آرزوهای یخ زده جوان ویتنامی
«هوآنگ وان تایپ»، جوان 18 ساله ویتنامی یکی از 39 مهاجر اهل ویتنام است که چندی پیش جنازه‌شان در کامیون یخچالداری در انگلیس پیدا شد. هوآنگ وان هنگامی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد، گفت که نمی‌خواهد در ویتنام بماند و شغل ماهیگیری را انتخاب کند. بلکه می‌خواهد به خارج از مرزهای ویتنام برود. او یک سال قبل هم برای پناهندگی در فرانسه اقدام کرده بود اما موفق نشده بود. در روز 21 اکتبر یعنی دو روز قبل از آنکه جنازه‌اش پیدا شود برای خانواده‌اش نامه نوشته و از آنها خواسته بود 13 هزار دلار به قاچاقچی‌هایی که او را به انگلستان رسانده‌اند بپردازند. تنها وسایلی که هوآنگ وان با خود برده بود، 500 یورو در داخل کیف پولش و یک کوله پشتی پر از لباس بود.
 
 
حمله به بالون بچه ترامپ با چاقو
در جریان سفر روز شنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به ایالت آلاباما یک فرد خشمگین که هویتش از سوی پلیس اعلام نشده اما گفته شده از مخالفان ترامپ است، بالن بچه ترامپ را با چاقو پاره کرد. پلیس عامل حمله به بالن بچه ترامپ را بازداشت و از ارائه اطلاعات بیشتر در این باره خودداری کرد.
 
---
نبرد تن به تن ژایر و لولا
ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل که از آزادی لولا داسیلوا، سلف خود عصبانی است، گفت: تبهکار از زندان آزاد شده، اما هنوز هم گناهانش بر شانه‎اش سنگینی می‎کند. پیش از این اظهار نظر داسیلوا اعلام کرده بود در انتخابات 2022 بولسونارو را شکست می‎دهد. بولسونارو، پیشتر گفته بود: امیدوار است، داسیلوا آنقدر در زندان بماند تا بپوسد. اما رئیس جمهوری سابق برزیل جمعه شب در پی حکم دیوان عالی برزیل از زندان آزاد شد.
 
---
میراث نحس تجارت جیوه در اندونزی
تولد هزاران نوزاد معلول در اندونزی و مسمومیت نیم میلیون انسان دیگر در این کشور میراث ماندگار تجارت جیوه در اندونزی است. این تجارت که علاوه بر مصرف داخلی برای استخراج غیرقانونی طلا کاربرد دارد، جنبه صادراتی هم دارد و در واقع تجارت جیوه در اندونزی با استخراج غیرقانونی طلا در سراسر جهان در هم تنیده شده است. از این رو، این ماده سمی شیمیایی از طریق آب و خاک وارد محصولات کشاورزی و مواد غذایی می‌شود و نتیجه‌اش نقص عضو نوزادان و مسمومیت مردم اندونزی است. جالب آنکه در این غائله انگشت اتهام به سوی دولت اندونزی و افسران پلیس این کشور گرفته می‌شود زیرا گفته می‌شود، آنها هستند که تخلفات تاجران جیوه را لاپوشانی می‌کنند.
 
 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.