پنج رویداد جهان

بین الملل /
شناسه خبر: 514428
---
چیدن موی شهردار
معترضان مخالف دولت در یکی از شهرهای بولیوی، بعد از حمله به ساختمان شهرداری، به شهردار حمله کرده، روی او رنگ پاشیده و موی او را چیدند. معترضان در شهر کوچک وینتو، پس از اینکه پاتریشیا آرسه را مجبور کردند، استعفا دهد، ساختمان شهرداری را به آتش کشیدند و بعد شهردار نگون‎بخت را با پای برهنه در خیابان گرداندند و از او فیلم گرفتند. این شهر بخشی از «کوچابامبا»، شهری در مرکز بولیوی است که به‌خاطر مجسمه عظیم مسیح در نزدیکی‌اش مشهور است. این شهر از هنگام اعلام نتایج انتخابات، صحنه تظاهرات مخالفان دولت بوده است.
 
 
هدیه 2.7 تنی آلمانی‎ها برای ترامپ
برلینی‎ها در سی‎امین سالگرد فروپاشی دیوار این شهر، برای دونالد ترامپ که به دیوار کشی علاقه فراوانی دارد، هدیه‎ای نمادین فرستادند. این هدیه تکه‎ای 2.7 تنی از دیوار برلین است. دیواری که سال‎ها بین مردم دو آلمان که برخی از آنها حتی فامیل و دوست و آشنای هم بودند، جدایی انداخته بود. اما سرانجام فروریخت و مرگ شوروی سابق را رقم زد.
فعالان آلمانی که این هدیه نمادین را برای ترامپ فرستاده‎اند، گفته‎اند، می‎خواستیم به این وسیله مخالفت خود را با سیاست‎های ضد مهاجرتی ترامپ نشان دهیم. روی این دیوار نوشته شده: «از حمایت تاریخی امریکا برای فروپاشی دیوار برلین، تشکر می‎کنیم. اما دیوار‌سازی ترامپ را نیز به چالش می‎کشیم.» این دیوار که پیشتر به مقصد کاخ سفید فرستاده شده بود، امروز تحویل مقامات کاخ سفید شد.
 
---
اعتراض زنان ژاپنی به ممنوعیت عینک
زنان شاغل ژاپنی در شبکه‌های اجتماعی به قوانین سختگیرانه پوشش خود در محل کار که «عینک زدن را ممنوع می‌کند» اعتراض کردند. در این اعتراض هشتگ «عینک ممنون» در توئیتر ترند (پربازدید) شد. یک کاربر در این باره در این هشتگ نوشته بود: «اینها قوانین منسوخ شده هستند.» یک زن ژاپنی شاغل در رستوران هم در توئیتر نوشت: بارها به من گفته‌اند که عینک نزنم چون عینک با کیمونو نمی‌آید و چهره‌ات خشن می‌شود.
 
 
مدیران زندان‌های مصر، مسئول مرگ مرسی
کارشناسان سازمان ملل، مدیریت زندان‌های مصر را مسئول مرگ محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین این کشور دانستند و تأکید کردند: رئیس جمهوری پیشین مصر در شرایطی بازداشت شد که تنها می‌توان آن را وحشیانه توصیف کرد بویژه که او در تمام مدت پنج سال حبس خود در مرکز زندان طره واقع در جنوب شهر قاهره بازداشت بود.
 
---
 خاطرات تلخ زنان بنگلادشی
شیرینا بگم 29 ساله، اهل بنگلادش، یکی از هزاران زنی است که برای کار به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و در رأس آنها عربستان سعودی سفر کردند اما مواجه شدن با ساعت‌های کاری طولانی (14 تا 15 ساعت در روز) و تعرض جنسی امانشان را برید و نهایتاً به وطن خود بازگشتند. او می‌گوید: به من گفته شده بود ماهانه 235 دلار بابت تهیه غذا برای یک خانواده 4 نفره دریافت می‌کنم اما وقتی به عربستان رفتم فهمیدم که خانواده 6 نفره است و من باید علاوه بر غذا پختن، نظافت، شست‌وشو و دیگر کارهای خانه را بکنم. یک روز پسر بزرگ خانواده می‌خواست به من تعرض جنسی بکند اما با هر بدبختی که بود از دستش فرار کردم و خودم را تحویل پلیس دادم و چون کارت اقامت قانونی نداشتم دو هفته در زندان بودم و بعد به کشورم 
برگردانده شدم.
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.