سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد

لغو اعتبارنامه خانم بازرس

سیاسی /
شناسه خبر: 514422

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص بازرس جنجالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیحاتی ارائه کرد. روز چهارشنبه اعلام شد که هفته گذشته ایران یکی از بازرسان آژانس را به‌دلیل «نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک» از ورود به تأسیسات هسته‌ای نطنز منع کرده و این بازرس به وین بازگشته است.

 بهروز کمالوندی در این باره گفت: «ما اجازه ورود این بازرس را به سایت نطنز ندادیم و همین‌طور اعتبارنامه‌اش را نیز لغو کردیم.» به گزارش ایرنا وی ادامه داد: این اتفاق در نتیجه اعلام سیستم‌های کنترلی ما مبنی بر اینکه بازرس مورد بحث آلوده به مواد مشکوک است رخ داد. حال یا این فرد آغشته به مواد بود، یا موادی همراهش داشت. به هر حال گزارش کاملی را آقای غریب آبادی در شورای حکام مطرح کردند و به نظر ما اعضا هم غیر از امریکا و رژیم صهیونیستی و احتمالاً یکی دو کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس متقاعد شدند که گزارش ایران یک گزارش جامع، منطقی و مستدل است. البته اسنادش هم موجود است و اگر لازم باشد ما اسناد و حتی فیلم‌های مربوطه را می‌توانیم ارائه دهیم تا ثابت شود حرف ما بر اساس منطق است.
 اظهارات کمالوندی در حالی منتشر شد که مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا، بدون اشاره به همراه داشتن مواد مشکوک از سوی بازرس یاد شده، رفتار ایران با بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای ایجاد ارعاب عنوان کرد. پمپئو در بیانیه‌ای ادعا کرد ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد وظایف خود را بدون هیچ گونه محدودیت و مانعی انجام دهند.
طبق روایتی که کاظم غریب آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس از ماجرای اخراج نماینده آژانس داشته است، گروهی از بازرسان آژانس در ششم آبان ماه برنامه بازدید از سایت هسته‌ای نطنز را داشته‌اند. به‌گفته کاظم غریب آبادی، مطابق رویه‌های معمول، فرآیند بازرسی معمولی همواره در ورودی مجموعه انجام می‌شود که شامل استفاده از دستگاه‌های تشخیص شیمیایی ویژه برای کشف طیفی از مواد انفجاری که حاوی نیترات هستند، می‌باشد. در هنگام فرآیند بازرسی معمول، آلارم دستگاه تشخیص روی یک فرد معینی روشن شد که تیم امنیتی این فرآیند را مجدداً چند بار تکرار کرد و نتایج، هر بار برای یکی از بازرسان یکسان بود. سفیر کشورمان با اشاره به اینکه تیم امنیت مشکوک شد که روشن شدن آلارم ممکن است به علت لباس‌های بازرس مذکور یا وسایل شخصی او باشد، افزود: «تیم حفاظت مجموعه، از او خواست تا مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و وی نیز قبول کرد. تیم امنیتی حتی سرویس بهداشتی را که این بازرس از آن استفاده کرد، با دستگاه‌های مخصوص چک کرد که دستگاه‌ها با حساسیت بیشتری آلارم دادند.» نماینده دائم کشورمان افزود: «با رضایت بازرس مذکور و در حضور وی و همکارانش و با هماهنگی با مقامات آژانس، از محل اقامت وی بازدید و متعاقباً برخی لوازم و داروهای وی چک و بررسی شد که داروهای وی مشکلی نداشت، اما دستگاه‌ها روی کیف خالی وی آلارم می‌دادند. پس از تماس با دبیرخانه آژانس و با هماهنگی و موافقت مقامات آژانس، برخی نمونه گیری‌ها از همان کیف دستی صورت پذیرفت و به‌طور مشترک، پلمب شد» . این بازرس زن آژانس پس از مواجه شدن با ممنوعیت ورود به کارخانه نطنز خواستار خروج از کشور شده بود که مقامات ایرانی به طور موقت این اجازه را به وی نداده بودند. در پی این رویداد بود که به گفته نماینده کشورمان در آژانس، ایران رسماً از این سازمان خواسته است تا نام بازرس مذکور را از فهرست بازرسان تعیین شده برای جمهوری اسلامی ایران خارج کند و یک بازرس جایگزین را معرفی نماید.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.