آکادمی اسکار فیلم سینمایی شیردل، نماینده کشور نیجریه را از اسکار 2020 کنار گذاشت.

 فیلم شیردل به خاطر آن که قسمت اعظم آن به زبان انگلیسی است از حضور در مراسم اسکار حذف شد زیرا با الزام آکادمی اسکار برای بخش بهترین فیلم بین‌المللی همخوانی ندارد.

در مقررات این بخش‌آمده است: «ضبط گفتار اصلی و همچنین فیلم کامل در اسکار فیلم‌های خارجی باید عمدتاً به زبان یا زبان‌هایی غیر از انگلیسی باشد و داشتن زیرنویس انگلیسی دقیق و خوانا برای این فیلم‌ها الزامی است».

با این وجود نناجی و ایوا دوورنی (کارگردان و بازیگر) حذف فیلم شیردل را  غیرمنصفانه می‌دانند.

کارگردان فیلم شیردل (ایوا دوورنی) خطاب به آکادمی اسکار نوشته است: اولین فیلم تاریخ نیجریه را که به بخش بهترین فیلم بین‌المللی معرفی کرده بودند به خاطر انگلیسی بودن زبانش نپذیرفتید اما انگلیسی؛ زبان رسمی نیجریه است. یعنی نمی‌خواهید بگذارید این کشور با زبان رسمی خودش در اسکار رقابت کند؟!

نناجی دوورنی که بازیگر اصلی فیلم شیردل نیز هست از بیانیه خواهرش ایوا دوورنی تشکر کرده و گفته است: زبان این فیلم به زبان ما نیجریه‌ای‌ها است یعنی زبان انگلیسی که پل ارتباط بین بیش از ۵۰۰ گویش در کشور ما است و سبب می‌شود نیجریه‌ای واحد داشته باشیم. مثل زبان فرانسوی که جوامع مستعمره‌‌نشین‌های پیشین فرانسه را به هم پیوند می‌دهد. خودمان که انتخاب نکرده بودیم مستعمره چه کشوری باشیم. این فیلم و بسیاری از فیلم‌های مانند آن مثل همیشه و با افتخار نیجریه‌ای هستند.

شیردل داستان زندگی زنی است که سعی دارد کسب‌وکار کساد پدرش را احیا کند./ایلنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.