اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

در نشست هیات ایرانی در گروه آسیا پاسفیک مطرح شد

حقوق بشر به این معنا نیست که تنوع فرهنگی از بین برود/ ​حمایت ایران از سازوکار یو.پی.‌آر

حقوق بشر به این معنا نیست که تنوع فرهنگی از بین برود/ ​حمایت ایران از سازوکار یو.پی.‌آر

دبیر ستاد حقوق بشر که به منظور شرکت شرکت در نشست سازوکار گزارش‌دهی دوره‌ای حقوق بشر (موسوم به یو پی آر) به ژنو سفر کرده است روز چهارشنبه با اعضای جنبش عدم تعهد در مقر سازمان ملل دیدار کرد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، در این جلسه، نماینده ونزوئلا که ریاست دوره‌ای جنبش عدم تعهد را به مدت سه سال به عهده داشت، با حضور بیش از ۷۰ نماینده از کشورهای عضو، ریاست دوره‌ای این جنبش را به نماینده ای از جمهوری آذربایجان که در هجدهمین دوره از نشست عدم تعهد ریاست این کشور تعیین شده است، واگذار کرد.

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر، ضمن تبریک به نماینده آذربایجان جهت انتصاب وی به سمت ریاست جنبش عدم تعهد، لزوم حمایت از سازو کار یو پی آر و تقویت آن را مورد تاکید قرار داد.

لاریجانی همچنین به تلاش های ایران در راستای همکاری حداکثری با این سازو کار اشاره کرد و گفت: گزارش‌های قبلی و گزارش میان دوره ای ایران شاهد این ادعاست.

وی ضمن درخواست از اعضای جامعه بین الملل، نسبت به واقعیت‌های جهان اظهار کرد: در دنیای امروز حقوق بشر به عنوان سلاحی جهت فشار بر کشورها مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین بر موضوع تنوع فرهنگی که اساس شکل گیری جنبش عدم تعهد است تاکید کرد و گفت: حقوق بشر به این معنا نیست که تنوع فرهنگی از بین برود.

لاریجانی به پیشرفت‌های ایران در حوزه هایی مانند دموکراسی و زنان اشاره کرد و برده‌داری جنسی و خشونت خانگی در سایر کشورها را مورد انتقاد قرار داد.

همچنین در این جلسه، اسماعیل بقایی هامانه، سفیر ایران در مقر سازمان ملل در ژنو، به بررسی یو.پی.آر پرداخت و  گفت: بحث یو پی آر که قرار است روز جمعه با موضوع ایران برگزار شود، فرصت خوبی است تا ایران بتواند دستاوردها و پیشرفت های خود در حوزه حقوق بشر را به جهانیان معرفی نماید.»

وی ضمن تاکید بر اهمیت حقوق بشر برای ایران به موضوع تحریم های یکجانبه اشاره کرد و گفت: اعمال این ترحیم های ظالمانه علیه مردم ایران غیر قانونی بوده و محکوم است.

در ادامه فریده اولاد قباد رئیس فراکسیون زنان مجلس نیز ضمن اشاره به بیانات بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی و همچنین آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در رابطه با نقش پر رنگ زنان در جامعه، به پیشرفت ها و تحولات به وجود آمده در سال های گذشته در حوزه زنان پرداخت و دستاوردهای ایران اسلامی را در این خصوص برشمرد.

در پایان نیز سلمان سامانی، معاون هماهنگ کننده وزارت کشور، دستاوردهای ایران را در حوزه انتخابات و حق تجمعات مسالمت آمیز برشمرد و به اطلاع حضار رساند.

حمایت جمهوری اسلامی از سازوکار یو.پی.‌آر

هیات ایرانی به سرپرستی محمدجواد لاریجانی که برای شرکت در نشست سازوکار گزارش دهی دوره ای حقوق بشر (موسوم به یو پی آر) به ژنو سفر کرده است در حاشیه این اجلاس روز چهارشنبه با گروه آسیا پاسفیک سازمان ملل دیدار کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این نشست که با صحبت های دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر آغاز شد، حجت الاسلام و المسلمین مصدق (معاون حقوقی قوه قضائیه) و سیامک مره صدق (نماینده اقلیت کلیمیان مجلس) نیز وضعیت حقوق بشر کشورمان را از منظر قانون مجازات در ایران و حقوق اقلیت  بررسی کردند.

لاریجانی در آغاز ضمن تاکید بر عنصر دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران، به برخی پیشرفت ها و دستاوردهای حقوق بشری کشورمان از جمله در حوزه بهداشت و زنان اشاره کرد.

وی ضمن تقبیح سیاسی کاری و گزینش گری در عرصه حقوق بشر، سازو کار یو پی آر را به دلیل دوری از این موضوعات، یکی از دستاوردهای مهم این مکانیزم برشمرد.

لاریجانی دستاوردهای جمهوری اسلامی را در این حوزه قابل توجه دانست و این پیشرفت ها را در سه عرصه آموزش، حق تشکیل انجمن ها و سمن ها و تسهیلات داده شده به آنها برای حضور در اجتماع در سایه عقلانیت اسلامی مورد توجه قرار داد.

همچنین حجت الاسلام مصدق در ادمه به قانون مجازات اسلامی در کشورمان پرداخت و گفت: مطالب مطرح شده علیه ایران در حوزه حقوق بشر غیر واقعی،  غیر منصفانه و بدون توجه به نکات مثبت است.

وی ضمن اشاره به رنسانس قانونی در سال های اخیر در حوزه حقوق بشر بیان کرد: براساس قانون مجازات جدید مصوب سال ۱۳۹۲، کلیه مجازات های افراد زیر ۱۸ سال با بالای ۱۸ سال متفاوت شده است.

وی همچنین به موضوع دادرسی افتراقی اشاره کرد  و آنرا دستاوردی بی بدیل در حوزه حقوق کودکان دانست.

در ادامه سیامک مره صدق در مورد وضعیت اقلیت‌ها در کشورمان گفت: براساس قوانین کشور ایران اقلیت‌ها به رسمیت شناخته شده‌اند. رای آنها با دیگران برابر است.

وی گفت: ما نباید این تحولات را یک رنسانس بدانیم چراکه رنسانس مربوط به یک مقطع زمانی مشخص است، حال آنکه اسلام موضوعی پویا و متحرک است که در ظرف زمانی خاص نمی گنجد.

صدق همچنین به فتوای رهبر انقلاب در زمینه لزوم رعایت کرامت اقلیت ها اشاره کرد و گفت: ما اقلیت ها در ایران دقیقاً به مانند ایرانی ها از آزادی برگزاری مراسم های مذهبی برخورداریم.

در این نشست همچنین نمایندگان سوریه، چین، فیلیپین و ساحل عاج به بیان نقطه نظرات پرداختند.

کپی