ردپای شهر روی بوم‌

فرهنگی /
شناسه خبر: 513943

نزدیک به چهار سال است که نمایشگاه برگزار نکرده‌ام. البته در این چند سال کار انجام داده‌ام ولی به خاطر جابه‌جایی گالری اعتماد که چند سالی زمان برد، صبر کردم تا نمایشگاه جدیدم را در آن افتتاح کنم. این‌بار نمایشگاهم با آثار قبلی‌ام کمی تفاوت دارد و موضوع نقاشی‌هایم باد است.

یک روز به‌صورت کاملاً اتفاقی که در شهر قدم می‌زدم بادی وزید و مقنعه دانش‌آموزانی که از مدرسه بیرون می‌آمدند، به سمت صورت‌هایشان برگشت. لباس مردم هم بر اثر وزش باد حالت دیگری می‌گرفت؛ همین‌طور بادی که در پارچه‌ها یا پرچم‌ها می‌پیچید و چین و شکن‌ها را عوض می‌کردند. حس خاصی از این تصاویر به من دست داد و همین نکته باعث شد تابلوهای جدیدم حس باد داشته باشند. صحنه‌های کارهای من همه شهری هستند. در همه آنها حضور باد کاملاً حس می‌شود. سعی کردم فیگورها ساکن باشند تا حرکت باد حس شود. خوشبختانه در مراسم افتتاحیه افراد زیادی آمدند حتی کسانی که من نمی‌شناختم شان و وقتی با من صحبت می‌کردند کاملاً مشخص بود که با آثار رابطه برقرار کرده‌اند.
روش کار من به این شکل است که اول در سطح شهر از سوژه‌هایم عکاسی می‌کنم و بعد با خیال خودم نقاشی آنها را می‌کشم. البته گاهی عکاسی در شهر برایم دردسر ساز است. مثلاً وقتی از دانش‌آموزان عکس می‌گرفتم مسئولان مدارس به من اعتراض می‌کردند. اما به هر طریقی هست عکس‌هایم را می‌گیرم. اگر از ابتدا کارهای مرا مرور کنید از اول اصلاً فیگور انسان در آثارم وجود نداشت. گاهی اتفاقاتی در اطرافمان می‌افتد که خیلی خاص هستند. چیزهایی که فقط مال شهر ما است. مثلاً اولین نمایشگاه من مربوط به زمانی بود که فروش سیگار خارجی در ایران ممنوع شده بود و بقالی‌ها غیر مستقیم به مردم اعلام می‌کردند سیگار وینستون دارند. بخشی از کارتون وینستون را روی درخت جلوی مغازه آویزان می‌کردند و این نشانه فروش سیگار خارجی بود. من هم از آن تابلو کشیدم و نمایشگاه اولم را اینگونه برگزار کردم. یا دوره‌ای که تازه شروع کرده بودند به کشیدن عکس شهدا روی دیوار شهر. من هم یک‌سری مناظر از شهر انتخاب کردم که به‌صورت نقاشی در نقاشی شده بود. همه این تصاویر ویژگی‌هایی از شهر ما بود؛ ویژگی‌هایی که هنوز هم وجود دارند./ایران جمعه

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.