باید با قواعد بین‌المللی هماهنگ باشیم‌

اقتصادی /
شناسه خبر: 513939

در تعطیلات زیاد و طولانی بدون شک اقتصاد کشور آسیب می‌بیند. به یاد دارم زمانی که در بورس تهران فعالیت می‌کردم مطالعاتی انجام دادیم در مورد تعداد روزهای کاری بورس اوراق بهادار جهان و از نظر تعداد روزهای کاری، بورس تهران در رده آخر قرار گرفته بود.

در این سال‌ها این مسأله مقداری تشدید شده و در طول هفته گذشته عملاً کشور برای یک هفته تعطیل بود. تعطیلی زیاد در ابعادی که شاهدش هستیم بدون شک آسیب‌های اقتصادی فراوانی دارد. این مسأله در بحران فعلی اقتصادی رکود فعلی کشور را تشدید می‌کند. تعطیلات گسترده عملاً اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است، البته از آنجایی که صنف‌های کوچک درآمد دیگری جز فروش محصولات‌شان ندارند به این موارد زیاد پایبند نیستند و در تعطیلات هم فعالیت می‌کنند. به‌همین دلیل مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی را می‌بینیم که در تعطیلات رسمی باز هستند و فعالیت می‌کنند.
اما بحث درباره تعطیلات آخر هفته کمی متفاوت است. اکنون بحث درباره اضافه شدن پنجشنبه به تعطیلات آخر هفته مطرح شده است؛ البته اکنون و با وجود اینکه پنجشنبه‌ها به‌صورت رسمی تعطیل نیست ما در عمل 4 روز با جهان ارتباط نداریم؛ چون بسیاری از فعالیت‌ها به‌صورت نیمه تعطیل درمی‌آید و کار بازرگانی و ارتباط تکنولوژیکی با جهان تعطیل می‌شود. نبود ارتباط با سیستم اداری و مالی دنیا به مدت 4 روز در هفته عملاً امکان هرگونه ارتباط سازنده‌ای را با جهان خارج در زمینه اقتصادی محدود می‌کند.
ما برای اینکه در جامعه جهانی جایگاهی داشته باشیم باید قوانین و قواعدی را رعایت کنیم. اگر عضو سازمان یونسکو، صندوق بین‌المللی پول، سازمان ملل و... هستیم باید بدانیم آنها قوانین و دستورالعمل‌هایی دارند که رعایت آنها برای اعضا الزامی است.
در کشورهای اسلامی به‌دلیل همین قطع ارتباط تغییری ایجاد کرده‌اند. برای اینکه روز جمعه یک نماد مذهبی است راهکاری پیدا کرده‌اند و جمعه و شنبه را به‌ جای پنجشنبه و جمعه به‌عنوان روزهای تعطیل مشخص کرده‌اند. به این ترتیب میزان عدم ارتباط‌ شان را با جهان از 4 روز به 3 روز کاهش داده‌اند، چون در کشورهای دیگرجهان روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و به این ترتیب تنها روزی که از نظر اقتصادی با جهان ارتباط ندارند روز جمعه است. شاید بهتر باشد به‌ جای تعطیلی پنجشنبه‌ها ما هم  چنین تصمیمی بگیریم. بی‌اهمیتی به این بحث و از طرف دیگر تعطیلات زیاد باعث می‌شود در کشور توسعه اقتصادی در اولویت نباشد. اگر توسعه اقتصادی ملاک و در اولویت بود روشی شبیه سایر کشورهای مسلمان در کشور ما هم اعمال می‌شد. تعطیلات آخر هفته در همه جای جهان وجود دارد و طبیعی است در ایران هم مردم چنین رفتاری دارند. از نگاهی برخی تعطیلات آخر هفته باعث رونق اقتصادی می‌شود چون در این روزها خانواده‌ها به سفر می‌روند یا اینکه بیشتر خرید می‌کنند. افزایش خرید البته ممکن است در مورد خانواده‌های ایرانی صادق باشد اما از آنجایی که در ایران زیربناهای گردشگری وجود ندارد و شبکه آزادراهی یا قطارهای تندرو نداریم و از طرفی به‌دلیل اینکه ایران کشور بزرگی است بعید است خانواده‌ها بتوانند در تعطیلات آخر هفته به مسافرت طولانی بروند و به این ترتیب افزایش گردشگری با 2 روزه شدن تعطیلات آخر هفته در ایران چندان اتفاق نمی‌افتد./ایران جمعه

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.