گاهی تعطیل باشیم بهتر است

اقتصادی /
شناسه خبر: 513936

تعطیلات برنامه‌ریزی شده تأثیر منفی بر اقتصاد ندارند اما اینکه ما از روندی که در حال اجراست یک دفعه وارد تعطیلات پیش‌بینی نشده وسط هفته می‌شویم مشکل‌زا می‌شود. تعطیلات پیش‌بینی نشده در ارتباط بین‌المللی ما را دچار مشکل می‌کند، چون هیچ‌ جای دنیا تعطیل نیست و ما یک دفعه چند روز وسط هفته تعطیل می‌شویم و این باعث می‌شود تجارت با کشورهای دیگر دچار وقفه شود.

اینکه آخر هفته‌ها دو روز تعطیل باشد بد نیست چون مردم باید وقت کنند پولی را که به‌دست آورده‌اند خرج کنند. این خودش باعث بهبود وضعیت اقتصادی هم می‌شود چون خرید را افزایش می‌دهد. در بسیاری از کشورهای دنیا هم این‌طور است؛ البته به‌ شرطی که از شنبه تا چهارشنبه درست کار کنیم. برای اقتصاد ژاپن زمانی می‌گفتند تعطیلات خوب است چون مردم آنقدر کار می‌کردند که وقت نمی‌کردند خرید کنند. با اینکه اقتصاد پیشرفته و فعالی دارد ولی مردم فرصت خرید نداشتند. البته یک نگاه کلی درباره تعطیلات وجود دارد. اگر در روزهای غیرتعطیل تولیدی صورت نگیرد و وقتی سرکار می‌رویم کارآمدی نداشته باشیم فایده‌ای ندارد؛ زمانی که در سیستم اداری افراد بهره‌وری نداشته باشند تعطیلات بهتر است. زمانی بحث این بود که اگر کارمندان بروند خانه و کار نکنند کارآیی برق و انرژی که مصرف نمی‌شود بیشتر از فعالیت آنهاست. بررسی این مسأله بستگی به سطح کارآیی افراد و ارگان‌ها دارد. تعطیلی پنجشنبه‌ها از سویی البته ممکن است ما را با مشکل مواجه کند. ما پنجشنبه و جمعه تعطیل می‌شویم و کشورهای جهان شنبه و یکشنبه تعطیلند و به این ترتیب ارتباط‌ مان 4 روز با دنیا قطع است؛ یعنی بیش از نیمی از هفته.
از سوی دیگر شنبه روز کاری ماست و می‌خواهیم با طرف‌های خارجی ارتباط داشته باشیم و آنها تعطیل‌اند. به این ترتیب ناهماهنگی‌هایی رخ می‌دهد.
برای اینکه بتوانیم به فعالیت‌های کشورهای دیگر نزدیک باشیم پیشنهاد بهتر این است که جمعه و شنبه به‌ جای پنجشنبه و جمعه تعطیل باشد. به این ترتیب هم با فرهنگ خودمان نزدیک می‌شویم و هم با فضای بین‌المللی در ارتباط هستیم./ایران جمعه

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.