اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

صاحبان آثار برگزیده را به حال خود رها نمی‌کنیم

صاحبان آثار برگزیده را به حال خود رها نمی‌کنیم
علیرضا زرگر مدیر جایزه ادبی «مهرگان»

جایزه مهرگان ادب امسال هم طبق روال دوره‌های گذشته برگزار خواهد شد. جایزه‌‌ای که امسال توجه ویژه‌ای به داستان‌های مرتبط با حوزه علم و محیط زیست داشته است.

مهم‌ترین هدفی که در برگزاری جایزه مهرگان ادب دنبال می‌شود کمک به رشد و ارتقای ادبیات داستانی و توسعه کتابخوانی در کشورمان است. تلاش می‌کنیم تا به محض معرفی آثار برگزیده، صاحبان آثار را به حال خود رها نکنیم تا گامی مؤثر در جهت معرفی، توزیع و فروش آثار آنان برداشته شود. از جمله اقداماتی که در این زمینه انجام می‌دهیم کمک به ترجمه آثار است، آنچنان که اغلب آثار برگزیده دوره‌های گذشته به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی هم ترجمه شده‌اند. یکی از مشکلاتی که ما در برگزاری جوایز ادبی داریم محدودیت جمعیت و زبان فارسی است و از همین‌رو دامنه و تأثیر عملکرد ما در عرصه جهانی کم می‌شود؛ مگر در مواردی که آثار به زبان‌های دیگر ترجمه شوند و از سوی ناشران معتبر بین‌المللی عرضه شوند. جایزه مهرگان امسال هم طبق روال دوره‌های گذشته در دو حوزه ادبیات داستانی معاصر و همچنین حوزه علم با تأکید بر شعار «علم برای همه»در حوزه محیط زیست برگزار می‌شود. در بخش ادبیات، افزون بر تلاش برای ارتقای ادبیات معاصر هدف دیگری هم دنبال می‌کنیم، اینکه توجه نویسندگان کشورمان را به ضرورت توجه به مسائلی نظیر محیط زیست که از مسائل با اهمیت جهان امروز است هم جلب کنیم. بخش مهرگان ادب در دو بخش داخلی و خارجی برگزار می‌شود، سابقه بخش داخلی آن به گذشته بازمی گردد؛ آنچنان که در حال حاضر شاهد برگزاری بیستمین دوره آن هستیم. در بخش داخلی مهرگان ادب 1958 اثر به دبیرخانه ارسال شده که از آن میان 66 رمان و 53 مجموعه داستان به مرحله نهایی داوری راه پیدا کرده‌اند. بعد از جمع‌بندی نهایی داوران در نشست اقناعی در بخش رمان و مجموعه داستان، 21 اثر معرفی خواهند شد. به‌دنبال انتخاب تنها یک اثر نیستیم چراکه این جایزه فرصتی‌ است برای نشان دادن ظرفیت ادبیات داستان معاصرمان در دوره حاضر. جمعه گذشته، (سوم آبان ماه) نشست نهایی انتخاب آثار بیستمین دوره جایزه «مهرگان ادب» برگزار شد، آن‌طور که از نحوه برگزاری جوایزی همچون بوکر، پولیتزر و گنکور باخبر هستم بی‌اغراق تأکید می‌کنم زحمتی که در هیأت داوری این جایزه کشیده می‌شود به هیچ وجه کمتر از جوایز جهانی نیست به این دلیل که ساز و کار نقد آثار ادبی در جهان غرب متفاوت با ماست و بسیار حرفه‌ای و پردامنه با آثار ادبی پرداخته می‌شود و ناشران از ویراستاران حرفه‌ای در دپارتمان‌های ادبیات خود بهره می‌گیرند که در کشور ما چنین نیست. اگر در ایران هم مجلات نقد ادبی و صفحات ادبی روزنامه‌ها و صدا و سیما به مقوله نقد ادبیات داستانی معاصر به صورتی جدی توجه کنند این نقص برطرف می‌شود ما شاهد حضور دو هزار اثر ادبی در یک دوره نخواهیم بود.
سال گذشته اولین دوره بخش خارجی مهرگان ادب هم فراخوان داد و تعداد قابل توجهی اثر به دبیرخانه جایزه مهرگان رسید.بر اساس فراخوانی که منتشر شده آثار نویسندگانی که در سراسر دنیا به فارسی رمان یا مجموعه داستان نوشته‌اند بررسی می‌شود. اینجا بحث ملیت ایرانی نویسندگان درمیان نیست و مهم‌ترین ملاک نوشتن به زبان فارسی است، کار داوری این بخش از سوی پنج تن از منتقدان و نویسندگان ایرانی ساکن کشورهای دیگر انجام می‌شود. برای بخش خارجی مهرگان ادب این تمایز را قائل شده‌ایم که آنها بتوانند آثار خود را به هر دو شکل الکترونیکی یا چاپی به دبیرخانه ارسال کنند.
 امسال بخش ویژه‌ای هم با عنوان مهرگان طلایی خواهیم داشت، در این بخش از میان برگزیدگان بیست دوره جایزه مهرگان ادب که چهل و دو رمان در طول این سال‌ها را شامل می‌شود یک اثر به‌عنوان برگزیده برگزیده‌ها تندیس و جایزه مهرگان طلایی را دریافت می‌کند.این بخش باید هر 10 سال یک بار برپا شود که برگزاری دوره نخست آن همزمان با سیاست‌های نادرست دولت اسبق شد و اجازه برگزاری جایزه را ندادند. خوشبختانه با وجود تمام تنگناها و مشکلاتی که در راه برگزاری جایزه مهرگان با آنها روبه‌رو بوده‌ایم این رویداد علمی- ادبی توانسته جایگاه خوبی میان اهالی کتاب، مردم و جامعه کتابخوان خود پیدا کند.مصداق آن هم تجدید چاپ‌های متعددی است که گاهی به 20 تا 30 چاپ هم می‌رسد، البته آثاری با بیشتر از این دفعات چاپ هم داشته‌ایم که درباره یک رمان به بیش از یکصد چاپ رسیده است. بعضی از این آثار همان گونه که گفتم به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شده‌اند. دوره گذشته یکی از آثار برگزیده در کمتر از 9 ماه 12 مرتبه تجدید چاپ شد. اختتامیه مهرگان ادب و علم اواخر آذر برگزار می‌شود، مراسم نهایی جایزه مهرگان طلایی به بهترین رمان در دی ماه یا نهایتاً تا اسفندماه برگزار می‌شود.

 

کپی