اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

پایان نبردهای حامیان امارات و عربستان در یمن

پایان نبردهای حامیان امارات و عربستان در یمن

گروه جهان/ دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب و به‌عبارتی دو نیرویی که از سوی عربستان و امارات هدایت می‎شوند و در یک سال اخیر نبردهای سهمگینی با یکدیگر داشته‎اند، سرانجام به توافق رسیدند. محمد بن سلمان، در حالی این «توافقنامه ریاض» را «مرحله‌ای جدید در راستای ثبات یمن» خوانده‎است که نبرد هر دو گروه یاد شده، علیه حوثی‎ها ادامه دارد.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره» امضای «توافقنامه ریاض» که در حضور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان انجام شد، هرچند ممکن است، به نبردها بین «عبدربه منصور هادی»، رئیس‎جمهوری مستعفی یمن و «عیدروس الزبیدی»، رئیس شورای انتقالی جنوب که بر سر تصاحب عدن مبارزه می‎کردند، پایان بدهد، اما این توافق نمی‎تواند به خشونت‎ها در سراسر این کشور پایان بدهد. این نکته‎ای ‎است که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز به آن اشاره کرده و گفته‎است: «امضای چنین اسنادی هیچ کمکی به حل مشکلات یمن نخواهد کرد و این امر در جهت تثبیت اشغالگری عربستان سعودی و متحدانش در جنوب یمن به‌صورت مستقیم یا از طریق نیروهای نیابتی آنان خواهد بود.»
 از مهم‎ترین بندهای این توافق حضور شورای انتقالی یمن در سمت وزارتی وزارتخانه‎های دفاع و کشور است. در مقابل دولت «هادی» دیگر بار به عدن باز می‎گردد و قدرت بین دو طرف به‌طور مساوی تقسیم می‎شود. همچنین دولت منصفانه‌ای بین دو طرف با حضور ۲۴ وزیر تشکیل می‎شود. در حالی که دو طرف از این توافق استقبال کرده‎اند، محمد الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در انصارالله در توئیتی نوشت: «این توافق، به نمایندگی از ملت یمن نبود. زیرا بین مزدوران کشورهای متخاصم امضا شد و این یعنی تأکیدی دیگر بر عدم مشروعیت تخاصم علیه یمن.» وی تأکید کرد: «کشتار و محاصره ملت یمن با توجیهات بازگرداندن آن مشروعیتی ندارد.» براساس جدول زمانی اعلام شده، بندهای این توافقنامه از 12 نوامبر (21 آبان) با شروع به کار نخست‎وزیر فعلی اجرایی می‎شود. همچنین سفارت عربستان نیز به عدن باز خواهد گشت.

کپی