اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

وقتی «یتی» به اورست می‌رود

وقتی «یتی» به اورست می‌رود
وصال روحانی خبرنگار

«نـــــــــــــــفرت‌انگیز» یک کارتون کامپیوتری تماشایی که توسط کمپانی امریکایی دریم وورکز و با همیاری «پرل استودیو» تهیه شده و پنج هفته متوالی در فهرست پنج فیلم پرفروش‌های امریکا و در ‌همین مدت در جمع 10 فیلم پرفروش جهان جای داشته، محصول تفکر ناب و نوآوری جیل کولتون است.

صدا‌پیشه‌های فیلم که به‌جای کاراکتر‌های انیمیشنی صحبت کرده‌اند، از چلوبنت، البرت تسایی، ادی ایزارد و سارا پولسون فراتر نمی‌روند و با اینکه هیچ‌ یک از ستاره‌ها و پولسازان هنر هفتم نیستند اما به‌ لطف هنر کولتون فیلمی خلق شده که بدون مستمسک قرار دادن سلبریتی‌ها نیز راز فتح قلوب مردم را می‌شناسد.
فیلم با متمرکز بودن بر کاراکترهای چینی و اتفاقاتی که در شانگهای دومین شهر بزرگ چین روی می‌دهد، عملاً سمت‌وسو و مخاطبان خود را تعیین کرده ولی بازار داغ آن در امریکای شمالی و اروپا از موفقیت جیل کولتون و دستیارانش و بویژه رابر ادوارد کرافورد در مقام فیلمبردار و سوزان فیتزر به‌عنوان تدوینگر می‌گوید که توانسته‌اند فیلمی فراملیتی و چیزی را بسازند که مختص یک جامعه و ملت نیست.
 در این فیلم 97 دقیقه‌ای که بودجه تولیدش به 75 میلیون دلار می‌رسد اما در همان‌ ماه نخست عرضه‌اش از مرز 200 میلیون دلار فروش فراتر رفت، با کاراکتر مرکزی «یی» (با صدای چلو‌بنت) آشنا می‌شویم که یک نوازنده نوجوان ویولن است و روزی روی سقف‌ خانه‌اش با یتی که همان موجود غول‌آسای معروف دنیای سینما و برخی کتاب‌های داستان است، آشنا می‌شود. «یی» و دوستانش جین و پنگ با توجه به شکل و شمایل و بویژه قد بلند یتی او را اورست می‌نامند و سپس مصمم می‌شوند که به‌ وی یاری برسانند تا روی بلندترین قله جهان با دوستان و اقوامش همراه و متحد شود. ولی در این راه دشوار باید کارهای بازدارنده بورنیش را که یک مرد ثروتمند مصمم به شکار «یتی» است و همچنین دکتر زارا  را که متخصص زیست انواع حیوانات است، بی‌اثر کنند.
این فیلم که طرح‌های نخستین آن از سال 2010 ریخته شد و نام اولیه انتخابی آن «اورست» بود، مجموعه‌ای از رویدادهای شیرین و مبتنی بر یک ریتم حادثه‌ای و به‌ نوعی یک «کمدی موقعیت» ولی نه با بازیگران زنده بلکه کاراکترهای کارتونی ای است که گاهی رؤیا و زمانی هم زمینی و معمولی نشان می‌دهند. دیگر عنصر کوبنده فیلم موسیقی متن گیرای روپرت گرگسون ویلیامز است که گاهی جلوتر از عناصر و قصه‌ فیلم، حرکت را در دل‌های تماشاگران جاری می‌سازد.

نفرت‌انگیز
‌ کارگردان: جیل کولتون
‌صدا پیشه‌ها: چلوبنت، آلبرت تسایی و  تنزینگ نورگای تریوز
مدت زمان: 97 دقیقه
محصول: 2019

 

کپی