اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی به نامه تهیه‌کننده «لامینور» واکنش نشان داد

پاسخی به «وابسته نیستیم»

پاسخی به «وابسته نیستیم»
یگانه خدامی خبرنگار‌

مهرجویی، درمیشیان و چند داستان دیگر عادت داریم که فیلم‌های داریوش مهرجویی از ابتدای ساخت با حاشیه و خبرهای داغ همراه باشد اما این بار به نظر می‌رسد حضور مجدد رضا درمیشیان به‌عنوان تهیه‌کننده جدیدترین فیلم مهرجویی یعنی «لامینور» این خبرهای داغ را بیشتر هم کرده است.

چند روز پیش خبری درباره حمایت مالی 400 میلیون تومانی بنیاد سینمایی فارابی از «لامینور» منتشر شد. خبری که واکنش تند درمیشیان را همراه داشت. او توضیحاتی در این باره نوشت و در فضای مجازی منتشر کرد: «دیروز پیک بنیاد سینمایی فارابی نامه‌ای برایم آورد که در آن همان توضیحات خبرگزاری مورد علاقه فارابی، با این مضمون، تکرار شده بود که آماده اعطای وام به فیلم «لامینور» آقای مهرجویی هستند و نامه معرفی دریافت وام را به صندوق اعتباری هنر، یعنی همان جا که آقای مهرجویی را نمی‌شناختند و رزومه‌شان را می‌خواستند! داده‌اند. اما نکته جالب اینکه هم بالای نامه و هم روی پاکت آن تاریخ نزدیک به سه ماه قبل قید شده است! واقعاً برایم سؤال است که چطور نامه فارابی از خیابان سی تیر (محل فارابی) تا خیابان شهید مطهری (دفتر من) سه ماه در راه بوده؟! فیلم آقای مهرجویی بدون حمایت شما در حال ساخت است و ما نیازی به وام بهره‌دار شما نداریم.‌شأن و جایگاه آقای مهرجویی هم بزرگ‌تر از این‌هاست.‌شأن شما هم بالاتر است که سه ماه به عقب برگردید و یادتان بیاید که جواب نامه فیلم آقای مهرجویی را نداده‌اید و پس از تولید آن به صرافت حمایت بیفتید!» او این توضیح را در اینستاگرامش با هشتگ «وابسته نیستیم» منتشر کرد و در حساب توئیتری‌اش هم با به اشتراک گذاشتن تصویری کنایه‌آمیز با اشاره به سینمای غیر‌وابسته همین هشتگ را زد. البته این هشتگ و این توضیحات تند هم واکنش بنیاد سینمایی فارابی را همراه داشت و علیرضا تابش مدیرعامل این بنیاد دیروز نامه‌ای سرگشاده خطاب به درمیشیان با عنوان «آقای درمیشیان چه خوب که وابسته نیستید» منتشر کرد: در بخشی از این نامه آمده بود: «پاسخ نامه شما به همان تاریخی که در آن درج شده، برای دفتر ارسال شده که ظاهراً دریافت نکرده‌اید و پس از بی‌اطلاعی اخیر شما ـ در رسانه‌ها ـ مجدداً ارسال شد تا از ماهیت نامه مطلع باشید... چقدر خوشحالم که در پایان این متن، از هشتگ وابسته نیستیم استفاده کردید. باید شخصاً از شما تشکر کنم به‌خاطر این دیدگاه که سینماگر جوان و خوش آتیه سینمای ایران، خود را وابسته به حمایت نهادهای سینمایی و تسهیلات‌شان نمی‌داند. چه خوب که تفسیر درستی از نقش تسهیلگری نهادهای دولتی سینمای ایران دارید. البته که استقلال فکری سینماگران در کشور ما سال‌ها سابقه دارد ولی چه هدف‌گذاری خوبی است تلاش برای استقلال سینما از بودجه‌های دولتی، که ترکیب استاد سپیدموی سینمای ایران، جناب مهرجویی عزیز و سینماگر جوان و خوش آتیه‌ای مثل شما، همه ما را به تحقق آن امیدوار می‌کند.»
فارابی حمایت از چه فیلم‌هایی را در اولویت قرار می‌دهد
این نامه‌نگاری‌ها بحث حمایت‌های فارابی و نحوه انتخاب فیلم‌ها برای حمایت را بعد از چند وقت دوباره داغ کرد؛ حمایت‌هایی که گاهی با انتقادهای کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان روبه رو بوده و به همین دلیل بنیاد سینمایی تصمیم گرفته است در راستای سیاست‌های شفاف‌سازی هر سال اولویت‌های حمایتی خود را از فیلم‌ها منتشر کند تا حرف و حدیثی در مورد تصمیمات گرفته شده باقی نماند. به‌عنوان مثال براساس آیین‌نامه‌ای که مرداد امسال منتشر شد اولویت‌های حمایتی سازمان سینمایی در سال 98 این موارد بوده است: 1- افزایش امید و اعتماد عمومی در جامعه با هدف تقویت سرمایه اجتماعی 2- تقویت عزت‌مندی و قدرت ملی با تأکید بر پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های مختلف 3-.توجه به نهاد خانواده با تأکید بر ارزش‌های اسلامی-ایرانی؛ اولویت‌هایی که کارشناسان فارابی هم بر اهمیت و جدی‌گرفتنشان صحه می‌گذارند. حمید جمدر یکی از کارشناسان بنیاد سینمایی فارابی که در سال‌های گذشته حضور پررنگی در جلسات تصویب فیلمنامه‌های مورد حمایت داشته در این باره به «ایران» می‌گوید: «اولویت‌های فارابی بر اساس مسائلی است که معاونت سینمایی وزارت فرهنگ اعلام می‌کند. ارج‌گذاری به ارزش‌های انسانی و خانوادگی و پرداختن به مباحث ارزشمند مانند تقویت امید از مواردی است که باعث می‌شود فیلم مورد حمایت فارابی قرار بگیرد. البته در دوره جدید یک مسأله دیگر هم مورد توجه قرار گرفته است و آن هم توجه ویژه به مخاطب است. به این ترتیب که اگر فیلمی بتواند مخاطب بیشتری جذب کند مورد حمایت قرار می‌گیرد.»
درمیشیان در نامه‌اش به‌نام مهرجویی و اهمیت ایشان در سینمای ایران هم اشاره کرده بود و انتظار داشت حمایت‌های فارابی در این مورد از مسیر دیگری طی شود. جمدر درباره اینکه نام بزرگ کارگردان‌ها چقدر در جلب حمایت فارابی مؤثر است هم می‌گوید: «صرف نام یک کارگردان تأثیری در حمایت ندارد ولی کمک می‌کند که بهتر است بتوانیم درباره فیلم‌ها قضاوت کنیم. اگر کارگردانی را نشناسیم نمی‌دانیم قرار است فیلمش به چه سبک و سیاقی ساخته شود اما وقتی کارگردانی را می‌شناسیم با توجه به کارهای قبلی او می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که قرار است فیلمش در چه حدی باشد» به گفته این کارشناس سینما مدت زمانی که طول می‌کشد تا این تصمیم‌گیری انجام شود بستگی به تعداد کارهایی دارد که به بنیاد سینمایی ارائه شده‌اند اما اولویت بررسی با فیلم‌هایی است که پروانه ساخت گرفته‌اند و تهیه‌کننده می‌خواهد تکلیفش را برای سرمایه‌گذاری و ساخت بداند. به این ترتیب نامه تند درمیشیان با آن هشتگ و پاسخ کنایه آمیز علیرضا تابش باعث شد «لامینور» علاوه بر نام کارگردان و تهیه‌کننده‌اش با مبحث تازه‌ای مورد توجه قرار بگیرد. مبحثی چالش برانگیز که به نظر می‌رسد با اظهارات روشنگرانه‌ مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی فعلاً پرونده‌اش بسته شده باشد.

 

کپی